Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – notowania amerykańskiego dolara (USD) i szwajcarskiego franka (CHF) zyskują na wartości - złoty (PLN) w potrzasku?

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – notowania amerykańskiego dolara (USD) i szwajcarskiego franka (CHF) zyskują na wartości - złoty (PLN) w potrzasku? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji w przemyśle sprzedanej w listopadzie. Według naszych oczekiwań wzrosła ona o 8,7% r/r po wzroście o 7,8% r/r w październiku. Konsensus prognoz wynosi 8,5% r/r. Wraz z danymi o produkcji poznamy wyliczenie za listopad inflacji cen produkcji sprzedanej. Według naszej prognozy wzrosła ona do 13,1% r/r z 11,8% r/r przed miesiącem i przy konsensusie wynoszącym 12,9% r/r.

 Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 1Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Według zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf średnia wysokość rachunku za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego wzrośnie w przyszłym roku o 24%, natomiast średnia wysokość rachunku za gaz o niemal 54%. To wyraźnie wyższa skala korekty cen niż oczekiwania ekonomistów, szczególnie jeśli chodzi o podwyżki taryfy na gaz. Jej efektem jest rewizja ścieżki inflacji na 2022 rok. Tarcza antyinflacyjna, której elementem jest m.in. obniżka stawek podatku VAT na energię elektryczną, paliwa i gaz, a także akcyzy na energię elektryczną zneutralizuje cześć wzrostu kosztu energii i gazu ograniczając wzrost inflacji w 1Q 2022.

Skutki jej działania będą jednak przejściowe, co oznacza, że szczyt inflacji zostanie przesunięty na 2Q przyszłego roku, kiedy inflacja CPI wyniesie ok. 9% r/r. Rząd może przedłużyć jej obowiązywanie, co przesunie w czasie ujawnienie efektów korekty cen. Według aktualnych szacunków średnioroczna inflacja może wynieść w przyszłym roku 7,7% r/r, a nie 6,5% r/r jak prognozowaliśmy dotychczas. Tak znaczna skala rewizji prognoz inflacji, choć wynika z czynników podażowych i niezależnych od władz monetarnych, skłania do rewizji oczekiwań co do stóp procentowych.

W naszej ocenie wyceniany obecnie przez rynki finansowe scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do poziomie ok. 3% może być niewystarczający do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. W naszej ocenie coraz poważniej należy brać pod uwagę cykl zacieśniania monetarnego, w którym stopy procentowe wzrosną do co najmniej 4%.

Reklama

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 0,7% r/r po wzroście o 0,5% r/r w październiku. Natomiast względem listopada liczba etatów wzrosła o 12,6 tys. Za wzrosty etatów odpowiadały przyjęcia m.in. pracowników sezonowych. Dane te wskazują, że kolejne fale pandemii coraz słabiej oddziałują na dane o zatrudnieniu i popyt na pracę pozostaje mocny. O szybkie wzrosty zatrudnienia w 2022 r. będzie naszym zdaniem trudno, ze względu na ograniczoną możliwość pozyskania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

PL: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 9,8% r/r po wzroście o 8,4% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się dużo wyższe od oczekiwań. W stosunku do października średnia płaca wzrosła o 1,8% m/m, do czego przyczyniły się wypłaty premie i nagród m.in. w sektorze górniczym (wzrost płac o 34,1% m/m). Nie znamy pełnej struktury danych, sądzimy jednak, że wypłata premii i nagród oraz podwyżki w części firm skumulują się w grudniu, a odczyt za ostatni miesiąc roku najprawdopodobniej będzie jeszcze wyższy.

Dane o płacach i zatrudnieniu potwierdzają dynamiczne ożywienie na rynku pracy, czemu sprzyja popyt w gospodarce, wysoka inflacja zwiększająca żądania płacowe pracowników, bardzo dobre wyniki firm oraz konkurencja o pracownika. Sądzimy, że czynniki te będą oddziaływać jeszcze silniej w 2022 r. napędzając koszty pracy. Dalsze znaczące zacieśnienie polityki pieniężnej jest zatem niezbędne dla stabilizowania gospodarki w średnim okresie.

Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 2Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 2

Rynki na dziś

Nastroje na rynkach finansowych są negatywne w ślad za decyzjami kolejnych europejskich państw o wprowadzeniu nowych obostrzeń w reakcji na wzrost zachorowań na COVID-19. Na wartości zyskują walutowe bezpieczne przystanie (dolar, frank), co powinno negatywnie odbić się także na złotym. Szansą dla polskiej waluty może być jednak dalsze nasilenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce w wyniku prognozowanej wyższej ścieżki inflacji CPI w 2022 roku. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść sporo emocji.

Reklama

Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 3Komentarz dzienny – Nowe obostrzenia w Europie psują nastroje rynkowe. Dane z krajowego przemysłu zaskoczą? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

dolar amerykański euro do dolara ile kosztuje dolar ile za dolara 1 dolar po ile dolar kurs dolara amerykańskiego kurs franka szwajcarskiego kurs euro do dolara dolar kurs euro kurs jaki kurs dolara jaki jest kurs euro kurs euro prognoza kurs dolara prognozy jaki jest kurs dolara notowania franka szwajcarskiego dolar ile to zł wiadomości co z kursem dolara 1 dolar ile to zł kurs euro nbp aktualny kurs euro po ile jest dolar euro złoty kurs dolara nbp kurs franka szwajcarskiego nbp cena franka szwajcarskiego kurs franka szwajcarskiego prognozy prognozy franka prognoza dolara i euro kurs dolara i euro kurs dolara do euro kurs euro i dolara kurs dolara do euro kalkulator kurs franka szwajcarskiego wykres cena euro do dolara kurs euro do dolara wykres kurs euro kiedy wzrośnie faktura w euro jaki kurs jaki jest kurs euro na dzien dzisiejszy euro złoty kurs euro złoty przelicznik przelicznik euro złoty euro złoty kalkulator kurs franka szwajcarskiego onet przelicznik dolara do euro kurs dolara do euro nbp przelicznik euro do dolara euro do dolara przelicznik stosunek euro do dolara kurs euro do dolara nbpInformacje jaki będzie kurs euro złoty euro kurs aktualny kurs franka szwajcarskiego kurs franka szwajcarskiego dzisiaj kurs walut franka szwajcarskiego aktualny kurs franka szwajcarskiego nbp ceny franka szwajcarskiego kurs franka szwajcarskiego dziś prognoza franka szwajcarskiego kurs franka szwajcarskiego historia kurs franka szwajcarskiego wykres 20 lat kurs euro złoty wykres aktualny kurs euro złoty kurs dolara euro euro dolara kurs dolara na euro kurs euro na dolara cena dolara i euro przelicznik dolara na euro zamiana dolara na euro przelicznik euro na dolara kurs euro kurs dolara aktualny kurs dolara i euro cena dolara do euro cena euro i dolara jaka jest cena franka szwajcarskiego euro na złoty przelicznik złoty na euro euro a złoty złoty do euro kalkulator euro złoty ile złoty to euro przelicznik euro na złoty wymiana złoty na euro wykres euro złoty kalkulator złoty euro złoty euro przelicznik złoty na euro przelicznik kurs euro złoty nbp ceny euro i dolara kurs euro złoty sprzedaż dzisiejszy kurs dolara i euro kurs euro złoty dzisiaj czy warto kupić franka szwajcarskiego euro na złoty kalkulator euro złoty prognoza kurs euro a złoty kursy walut euro złoty waluta euro złoty 1 złoty ile to euro iphone 8 plus złoty rtv euro agd przelicznik walut euro złoty euro do złoty euro złoty wykres
Reklama
Reklama