Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto — największa seria dni spadkowych od ponad roku. Czy to kapitulacja kupujących kruszec?

|
selectedselectedselected
Złoto — największa seria dni spadkowych od ponad roku. Czy to kapitulacja kupujących kruszec? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena złota rozpoczyna początek sierpnia od kontynuacji wyprzedaży na światowych rynkach, co przynosi szósty dzień spadków z rzędu. Takiej serii dni spadkowych w cenie złota nie obserwowaliśmy od sierpnia 2022 r. Wydaje się, że złoto i tak dość długo opierało się sile dolara oraz wysokości rentowności amerykańskich obligacji, aby w ostatnim czasie skapitulować.

 

Odpływy kapitału z ETF na złoto (GLD)

W poniedziałek 2 października w południa uncja złota kosztuje 1850 USD i jest to najniższa cena od 10 marca 2023 r., a notowaniom mogą nie pomagać kolejne informacje o tym, że inwestorzy porzucają jednostki największego funduszu ETF na złoto, czyli GLD. W ostatnim tygodniu odpłynęło z niego 321 mln USD, w miesiącu był to odpływ 784 mln, a w skali trzech miesięcy od GLD odwróciło się ponad 3,2 mld USD. Tym samym wartość aktywów pod zarządzaniem spadła do 52 mld USD. Od szczytu z maja cena złota spadła o ponad 11%.

 

Spadek pozycji spekulacyjnych netto na złoto

Jak wynika z raportu COT komisji CFTC spekulanci w ostatnich tygodniach zmniejszali pozycje długie netto na kontraktach na złoto. W szczytowym momencie dla złota było ich 184 tys. (o tyle więcej długich niż krótkich dla graczy niekomercyjnych), zaś obecnie jest to 115 tys. kontraktów. Niemniej jednak zachowanie ceny złota i pozycjonowania dość dobrze się pokrywa i nie widać tutaj dużych dywergencji.

Reklama

 

Potencjalne wsparcia dla ceny złota i ważne poziomy

Z punktu widzenia wykresu potencjalne wsparcia dla ceny złota mogą znajdować się poniżej dołka z lutego 2023 r., czyli w rejonie 1800 USD i mogą być rozciągnięte aż do okolic 1720 USD. Tymczasem najbliższe opory mogą wypadać w rejonie 1880 do 1900 USD. Wydaje się, że na notowania w najbliższym czasie może mieć wpływ sytuacja na rynku dolara amerykańskiego oraz rentowności obligacji, a wszystko to w kontekście działań Fed na początku listopada (ponad 30% szans na podwyżkę) stóp. Najważniejsze dane z kolei dla złota to prawdopodobnie publikacja danych USA dotycząca zmiany zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem, które poznamy w piątek.

 

Zobacz także: Słynna spółka z GPW wraca do żywych - notowania wznowione po ponad 5 latach!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama