Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zakaz importu ropy naftowej z Rosji do UE: przełomowa informacja, jest porozumienie!

|
selectedselectedselected
Zakaz importu ropy naftowej z Rosji do UE: przełomowa informacja, jest porozumienie!  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi przełomową informację o uzgodnieniu przez kraje Unii Europejskiej zakazu importu rosyjskiej ropy do Wspólnoty. Nie jest to zakaz całkowity, jednak obejmuje on zdecydowaną większość dostaw ropy z Rosji do UE, co praktycznie natychmiast przyniesie efekt w postaci uderzenia w tamtejszą gospodarkę.

W dniach 30-31 maja ma miejsce spotkanie przywódców 27 krajów UE. Wielu dyplomatów już w ostatnich dniach wyrażało wiarę w to, że uda się osiągnąć porozumienie właśnie na tym spotkaniu. I tak jest to późniejsza decyzja niż oczekiwano jeszcze kilka tygodni wcześniej, bowiem przez długi czas decyzja o zakazie importu ropy z Rosji do UE była blokowana przez Węgry, nie tylko posiadające największe sympatie polityczne w kierunku Rosji spośród państw Wspólnoty, lecz także będące w dużym stopniu uzależnione od dostaw tamtejszego surowca.

Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 1Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Wysiłki unijnych negocjatorów w ostatnich dniach skupione były więc na Węgrach, które ostatecznie zgodziły się na sankcje, jednak przy założeniu, że zostaną one z nich w sporej mierze wyłączone. W rezultacie, w porozumieniu ustalono, że zakazem importu objęte zostanie około 90% ropy napływającej do UE z Rosji. Niemal natychmiastowo zakaz obejmie ropę przywożoną do portów unijnych tankowcami (stanowi ona ponad dwie trzecie importu rosyjskiej ropy do UE), a wraz z końcem 2022 r. ucięte mają zostać dostawy ropy do Polski i Niemiec poprzez ropociąg „Przyjaźń”. Otwarta pozostanie jedynie południowa odnoga ropociągu, transportująca ropę z Rosji właśnie na Węgry, jak również do Czech i Słowacji.

Zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej stanowi część większego pakietu sankcji, obejmującego jeszcze m.in. odcięcie największego rosyjskiego banku, Sberbanku od systemu SWIFT. Obie decyzje to mocne uderzenie w rosyjską gospodarkę, mające na celu odcięcie Rosji w jak największym stopniu od możliwości finansowania wojny w Ukrainie. Na rynku ropy naftowej sankcje oznaczają jednak obawy o dostępność paliw, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon letnich wyjazdów. Na razie końcówka maja to okres przyspieszonych zwyżek cen ropy naftowej.

Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 2Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Złoto na drodze do spadkowego zakończenia maja

Reklama

W ostatnich dniach notowania złota poruszają się w konsolidacji. Cena tego surowca już od tygodnia porusza się w okolicach 1850-1860 USD za uncję. W rezultacie, ceny tego kruszcu znajdują się na drodze do zakończenia maja na minusie. Byłby to drugi spadkowy miesiąc z kolei.

Biorąc pod uwagę słabość dolara w ostatnich dniach, sytuacja na złocie rozczarowuje. Z kolei dzisiaj rano notowania kruszcu znajdują się pod presją ze względu na odbicie w górę wartości amerykańskiej waluty.

Patrząc z szerszej perspektywy, złoto pozostaje uzależnione od wyceny dolara, co w kontekście kolejnych kilku miesięcy może zadziałać na korzyść strony popytowej. Wiele zależy od działań banków centralnych, które dotychczas – za sprawą jastrzębiego podejścia Fed – uderzały w wycenę złota. Jednak jeśli ECB będzie dążył do zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro, to prawdopodobnie pojawi się większa presja spadkowa na USD, a co za tym idzie, większe naciski na wzrost cen złota.

Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 3Jest porozumienie dotyczące zakazu importu ropy naftowej z Rosji do UE - 3

Notowania złota – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama