Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ten metal może mieć problem ze wzrostem ceny. Oto powody!

|
selectedselectedselected
Ten metal może mieć problem ze wzrostem ceny. Oto powody! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek aluminium ma pod górkę w 2023 r. Słabsze ożywienie w Chinach czy jastrzębie decyzje Rezerwy Federalnej nie sprzyjały wzrostowi. Obecnie magazyny są wypełnione metalem, ale plany wprowadzenia w Chinach pakietu stymulującego gospodarkę mogą pomóc w kształtowaniu popytu. Istnieją jednak pewne ograniczenia. 

 

  • Według Goldman Sachs można spodziewać się ceny aluminium w okolicy 2000 USD/t do końca 2023 r. 
  • Spadek zapasów aluminium prawdopodobnie spowoduje wzrost importu pierwotnego w Chinach.
  • Problemem na rynku pozostaje wysoka rosyjska podaż, która z uwagi na sankcje może trafić jedynie do wybranych odbiorców. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jakie perspektywy ma przed sobą aluminium? 

Początek 2023 r. przyniósł rozczarowujące dane z Chin, które były obciążające dla rynku metali. Ożywienie obserwowane pod koniec 2022 r., gdy Pekin zapowiadał zerwanie z polityką zero-covid, zostało zredukowane przez słabsze od oczekiwań odczyty. 

 

ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 1ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 1

Źródło: Bank Światowy 

 

Reklama

W przypadku aluminium ekonomiści Goldman Sachs ostrzegają przed możliwością pogorszenia kwartalnego wolumenu w III kw. W gospodarce światowej wciąż nie widać istotnego ożywienia, z wyjątkiem pojedynczych przypadków. Rynek zmaga się obecnie z nadwyżkami (poza Chinami). Szacuje się, że prawdopodobnie pozostanie on w fazie nadwyżki ze względu na słaby popyt w sektorach cyklicznych. 

Zobacz również: Kurs ropy naftowej skacze na skutek decyzji Arabii Saudyjskiej! Co czeka rynek w drugiej połowie roku?

 

Rynek aluminium z podziałem na Chiny i obszar gospodarczy poza Chinami  

ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 2ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Woodmac, IAI, CRU, WBMS

 

“Na ścieżce LME, podczas gdy nasz scenariusz bazowy utrzymuje się na ewentualny ruch w górę w kierunku średniego poziomu 2000 USD/t do końca roku, najnowsze dane rynkowe sugerują, że krótkoterminowe ryzyko jest przesunięte w kierunku pozostania w obecnym przedziale dłużej niż wcześniej przewidywane. Powodem słabe warunki popytu poza Chinami w drugiej połowie roku” - komentują analitycy Goldman Sachs. 

Reklama

Według ekonomistów Banku Światowego podaż aluminium ma się jednak nieznacznie odbudować w kolejnych miesiącach po zakłóceniach z 2022 r. 

“Perspektywy podaży na 2023 r. są nieco korzystniejsze ze względu na niższe ceny energii oraz rozwiązanie tymczasowych wąskich gardeł w produkcji i dostawach” - dodają analitycy Jeetendra Khadan oraz Kaltrina Temaj. 

Zobacz również: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.?

 

Chiny przesądzą o notowaniach aluminium? 

Jeśli chodzi o rynek metali, w tym aluminium, wiele zależy od wdrażanego przez rząd chiński planu stymulacyjnego. Zapowiadany pakiet ma obejmować szereg środków pobudzających produkcję przemysłową, a co za tym idzie, import. Według zapowiedzi Pekin chce wesprzeć w szczególności deweloperów. Poprawa sytuacji w budownictwie w kolejnych miesiącach może przełożyć się na popyt, jednak aluminium przechowywane w systemie magazynowym LME (London Metal Exchange) to w coraz większym stopniu skupisko rosyjskich jednostek, co może być poważnym czynnikiem ograniczającym wzrost cen. 

“Fakt, że aluminium przechowywane w systemie magazynowym LME w coraz większym stopniu skupia rosyjskie jednostki (najnowsze dane wskazują, że 67% pochodziło z Rosji), sugeruje, że cena LME jest w coraz większym stopniu zagrożona, że stanie się mechanizmem wyłącznie dla rosyjskiego metalu. Dopóki rynek nie wygeneruje wezwania na te jednostki – prawdopodobnie za pośrednictwem chińskiego kanału importowego – powinno to pozostać czynnikiem obniżającym cenę gotówkową, a także wszechobecnym wpływem zmiękczającym na spready czasowe” - komentują sytuację rynkową analitycy Goldman Sachs. 

Zobacz również: Nie bagatelizuj czerwonego metalu! Analitycy prognozują mega hossę

 

Zmiany zapasów aluminium a import w Chinach 

ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 3ten metal moze miec problem ze wzrostem ceny oto powody grafika numer 3

Reklama

Źródło: Goldman Sachs 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama