Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja na rynku aluminium

Rynek aluminium ma pod górkę w 2023 r. Słabsze ożywienie w Chinach czy jastrzębie decyzje Rezerwy Federalnej nie sprzyjały wzrostowi. Obecnie magazyny są wypełnione metalem, ale plany wprowadzenia w Chinach pakietu stymulującego gospodarkę mogą pomóc w kształtowaniu popytu. Istnieją jednak pewne ograniczenia. 

 

  • Według Goldman Sachs można spodziewać się ceny aluminium w okolicy 2000 USD/t do końca 2023 r. 
  • Spadek zapasów aluminium prawdopodobnie spowoduje wzrost importu pierwotnego w Chinach.
  • Problemem na rynku pozostaje wysoka rosyjska podaż, która z uwagi na sankcje może trafić jedynie do wybranych odbiorców. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jakie perspektywy ma przed sobą aluminium? 

Początek 2023 r. przyniósł rozczarowujące dane z Chin, które były obciążające dla rynku metali. Ożywienie obserwowane pod koniec 2022 r., gdy Pekin zapowiadał zerwanie z polityką zero-covid, zostało zredukowane przez słabsze od oczekiwań odczyty. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Bank Światowy 

 

Reklama

W przypadku aluminium ekonomiści Goldman Sachs ostrzegają przed możliwością pogorszenia kwartalnego wolumenu w III kw. W gospodarce światowej wciąż nie widać istotnego ożywienia, z wyjątkiem pojedynczych przypadków. Rynek zmaga się obecnie z nadwyżkami (poza Chinami). Szacuje się, że prawdopodobnie pozostanie on w fazie nadwyżki ze względu na słaby popyt w sektorach cyklicznych. 

Zobacz również: Kurs ropy naftowej skacze na skutek decyzji Arabii Saudyjskiej! Co czeka rynek w drugiej połowie roku?

 

Rynek aluminium z podziałem na Chiny i obszar gospodarczy poza Chinami  

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Woodmac, IAI, CRU, WBMS

 

“Na ścieżce LME, podczas gdy nasz scenariusz bazowy utrzymuje się na ewentualny ruch w górę w kierunku średniego poziomu 2000 USD/t do końca roku, najnowsze dane rynkowe sugerują, że krótkoterminowe ryzyko jest przesunięte w kierunku pozostania w obecnym przedziale dłużej niż wcześniej przewidywane. Powodem słabe warunki popytu poza Chinami w drugiej połowie roku” - komentują analitycy Goldman Sachs. 

Reklama

Według ekonomistów Banku Światowego podaż aluminium ma się jednak nieznacznie odbudować w kolejnych miesiącach po zakłóceniach z 2022 r. 

“Perspektywy podaży na 2023 r. są nieco korzystniejsze ze względu na niższe ceny energii oraz rozwiązanie tymczasowych wąskich gardeł w produkcji i dostawach” - dodają analitycy Jeetendra Khadan oraz Kaltrina Temaj. 

Zobacz również: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.?

 

Chiny przesądzą o notowaniach aluminium? 

Jeśli chodzi o rynek metali, w tym aluminium, wiele zależy od wdrażanego przez rząd chiński planu stymulacyjnego. Zapowiadany pakiet ma obejmować szereg środków pobudzających produkcję przemysłową, a co za tym idzie, import. Według zapowiedzi Pekin chce wesprzeć w szczególności deweloperów. Poprawa sytuacji w budownictwie w kolejnych miesiącach może przełożyć się na popyt, jednak aluminium przechowywane w systemie magazynowym LME (London Metal Exchange) to w coraz większym stopniu skupisko rosyjskich jednostek, co może być poważnym czynnikiem ograniczającym wzrost cen. 

“Fakt, że aluminium przechowywane w systemie magazynowym LME w coraz większym stopniu skupia rosyjskie jednostki (najnowsze dane wskazują, że 67% pochodziło z Rosji), sugeruje, że cena LME jest w coraz większym stopniu zagrożona, że stanie się mechanizmem wyłącznie dla rosyjskiego metalu. Dopóki rynek nie wygeneruje wezwania na te jednostki – prawdopodobnie za pośrednictwem chińskiego kanału importowego – powinno to pozostać czynnikiem obniżającym cenę gotówkową, a także wszechobecnym wpływem zmiękczającym na spready czasowe” - komentują sytuację rynkową analitycy Goldman Sachs. 

Zobacz również: Nie bagatelizuj czerwonego metalu! Analitycy prognozują mega hossę

 

Zmiany zapasów aluminium a import w Chinach 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Goldman Sachs 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sytuacja na rynku aluminium