Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek rentowności amerykańskich obligacji wsparł ceny złota. Początek września przyniósł jednak zmianę trendów

|
selectedselectedselected
Spadek rentowności amerykańskich obligacji wsparł ceny złota. Początek września przyniósł jednak zmianę trendów | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W trzeciej dekadzie ubiegłego miesiąca spadki rentowności amerykańskich obligacji w rezultacie słabych danych z największej gospodarki świata wywołały mini trend wzrostowy na rynku kruszcu. W dniach 22-31 sierpnia rentowności intraday 10-letnich papierów zeszły z 4,366% – poziomu najwyższego od listopada 2007 roku – do 4,077%.

Rentowności TIPS-ów o tym samym tenorze, tj. obligacji indeksowanych inflacją, obsunęły się z ponad 2% notowanych 21 sierpnia (najwyżej od lipca 2009 roku) do 1,8% ostatniego dnia ubiegłego miesiąca. Ceny złota intraday wzrosły w tym czasie o ponad 3%, z 1884 USD/troz do prawie 1948 USD/troz. Podczas sesji 1 września kruszec przekroczył 1950 USD/troz (pierwszy raz od niemal miesiąca), jednak nie był w stanie utrzymać się powyżej psychologicznej bariery. Dwie sesje później spadł w okolice 1925 USD/troz, pod presją silniejszego dolara i wzrostu indeksu USD do poziomu najwyższego od ponad trzech miesięcy po słabych figurach z Chin. 6 września ceny metalu obsunęły się w okolice 200-dniowej średniej kroczącej, 1917 USD/troz.

Spadek rentowności amerykańskich obligacji wsparły ceny złota. Początek września przyniósł zmianę trendów - 1Spadek rentowności amerykańskich obligacji wsparły ceny złota. Początek września przyniósł zmianę trendów - 1

 

Rynek złota w rozchwianym trendzie bocznym, stopy Fed „wyżej na dłużej” mogą ograniczać potencjał wzrostowy metalu. Od ponad trzech miesięcy ceny kruszcu poruszają się bez wyraźnego, długoterminowego kierunku, oscylując w przedziale 1880-1990 USD/troz. Pierwsza obniżka stóp w USA to dość odległa i niepewna perspektywa – według Fed Funds futures nastąpi w czerwcu 2024 roku. W bieżącym roku inwestorzy spodziewają się stabilnych stóp procentowych (aktualnie 5,25-5,50%), które w przypadku braku gołębich komentarzy Fed będą ciążyły rynkowi metalu. Prognoza jednego z banków z Wall Street, zakładająca dołek notowań złota w Q3 lub na początku Q4, oraz przekroczenie 2000 USD/troz na finiszu 2023 roku, wydaje się dość optymistycznym scenariuszem. Szanse na jego materializację zwiększą się, jeśli wzrośnie zaangażowanie inwestorów w „złote” ETF-y, co ostatnio obserwujemy w przypadku największego na świecie funduszu tego typu – SPDR Gold Trust.

Zobacz także: Cisza przed burzą na rynku miedzi. Chiny deklarują wsparcie sektora nieruchomości

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama