Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą na rynku miedzi. Chiny deklarują wsparcie sektora nieruchomości

|
selectedselectedselected
Cisza przed burzą na rynku miedzi. Chiny deklarują wsparcie sektora nieruchomości  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przez minione dwa tygodnie ceny metalu ustabilizowały się w przedziale 8300-8600 USD/t. Silniejszego dolara i wzrost zapasów na LME zneutralizowało instytucjonalne wsparcie dla sektora nieruchomości w Państwie Środka, stanowiącego około jedną czwartą krajowej gospodarki. Ostatnie działania chińskiego banku centralnego oraz regulatora przewidują m.in. obniżenie kosztów kredytu hipotecznego dla nabywców pierwszych domów.

Na drugim planie są najwyższe od października ubiegłego roku zapasy na LME (ponad 110 tys. ton, praktycznie całość jest dostępna). Mimo ich wzrostu, contango w notowaniach intraday 0-3M skurczyło się w trzy tygodnie z 60 USD/t – poziomu najwyższego od końca maja – do 5 USD/t. Rynek może wspierać podwyższony sezonowo popyt w Chinach, premia w Yangshan płacona za sprowadzany metal przekroczyła 60 USD/t i jest najwyższa od grudnia ubiegłego roku.

 

Rynek na rozdrożu, możliwe spadki cen metalu w nadchodzących miesiącach, odbicie notowań w odleglejszej perspektywie. Trwa ocena przez inwestorów następstw chińskich działań stymulacyjnych, brakuje ewidentnego katalizatora trendu wzrostowego na rynku surowca. Z perspektywy długoterminowej postępuje konsolidacja o coraz mniejszym zakresie wahań i w nadchodzących miesiącach prawdopodobne jest wybicie z formacji symetrycznego trójkąta. Upraszczając, może ona obrazować starcie byków wierzących w zieloną transformację z niedźwiedziami obawiającymi się spowolnienia gospodarczego pod presją wysokich stóp procentowych. Zdaniem niektórych uczestników rynku, ceny metalu, osłabione wzrostem podaży, mogą w horyzoncie 6M spaść do przedziału 7200-7500 USD/t. Odleglejsze perspektywy są świetlane: ostatni kwartał 2024 roku może przynieść odreagowanie do 10 tys. USD/t, a rok 2025 do nawet 12 tys. USD/t.

Zobacz także: Cena ropy najwyżej w tym roku! Liderzy OPEC+ przedłużają ograniczenia podaży surowca

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama