Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Napięcia na rynkach ropy. Zakłócenia produkcji i malejące zapasy utrzymują w niepewności

|
selectedselectedselected

Rynek ropy naftowej ponownie staje się areną intensywnych wahań cenowych, które wywołują niepewność wśród inwestorów. Wzrosty cen West Texas Intermediate (WTI) i Brent wskazują na narastające obawy związane z globalnymi dostawami tego surowca.

Napięcia na rynkach ropy. Zakłócenia produkcji i malejące zapasy utrzymują w niepewności
freepik.com | Napięcia na rynkach ropy. Zakłócenia produkcji i malejące zapasy utrzymują w niepewności
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tle tej sytuacji są napięcia geopolityczne, zmniejszające się zapasy w USA oraz spory wewnętrzne w Libii, które mogą znacząco wpłynąć na dostępność ropy na światowych rynkach. Inwestorzy z niepokojem śledzą kolejne doniesienia, starając się przewidzieć, jak te wydarzenia wpłyną na przyszłość rynku naftowego.

 

>> Zobacz również: Rynki nerwowo reagują na chińską zagrywkę, Nvidia rozczarowała, miedź spada


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

 

Obecna sytuacja na rynku ropy

Na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku cena ropy WTI w dostawach na październik wzrosła o 0,27%, osiągając poziom 74,72 USD za baryłkę.

Z kolei Brent, notowana na londyńskiej giełdzie ICE, zanotowała wzrost o 0,17% do poziomu 78,78 USD za baryłkę, mimo że w ciągu dwóch poprzednich sesji straciła ponad 3% swojej wartości.

Wzrosty te są odpowiedzią na malejące zapasy ropy w USA oraz zakłócenia produkcji w Libii, które mogą ograniczyć globalną podaż tego surowca.

 

Malejące zapasy ropy i benzyny w USA

Ostatnie dane Departamentu Energii USA (DoE) pokazują, że zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu spadły o 846 tys. baryłek, co stanowi spadek o 0,2%, do poziomu 425,18 mln baryłek. W tym samym czasie zapasy benzyny zmniejszyły się o 2,2 mln baryłek, czyli o 1%, osiągając poziom 218,39 mln baryłek.

Te dane wskazują na rosnące zużycie paliw w USA, co może przyczynić się do dalszych wzrostów cen ropy, szczególnie w obliczu napięć na rynkach globalnych.

 

Reklama

>> Czytaj też > Miliardy złotych na mieszkania społeczne, nędzny grosz na kredyt na start

 

Zakłócenia w produkcji ropy w Libii

Libia, posiadająca największe rezerwy ropy naftowej w Afryce, stoi w obliczu poważnych zakłóceń w produkcji, które mogą mieć daleko idące konsekwencje dla światowych rynków. W tym tygodniu produkcja ropy w Libii spadła o ponad połowę, co grozi zmniejszeniem globalnej podaży o blisko 1 mln baryłek dziennie.

Sytuacja ta wynika z trwającego sporu pomiędzy władzami wschodniej i zachodniej Libii, które rywalizują o kontrolę nad bankiem centralnym i zarządzanie przychodami z eksportu ropy.

 

Perspektywy dla rynku ropy

Zakłócenia w dostawach ropy z Libii oraz napięcia geopolityczne mogą utrzymać rynki ropy w stanie ciągłej niepewności. Dodatkowo, obawy dotyczące popytu na ropę ze strony Chin, które nie wykazują wyraźnych oznak ożywienia gospodarczego, mogą dalej destabilizować sytuację na rynkach naftowych.

Reklama

Inwestorzy muszą być przygotowani na dalsze wahania cen, które będą zależały od rozwoju wydarzeń zarówno w Libii, jak i w Chinach.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama