Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta poniżej 5 PLN? Banki stawiają na wzrost

|
selectedselectedselected

Kurs funta do złotego utrzymuje się w okolicach 5,11 PLN. Czy spadnie poniżej 5 PLN? Znamy nowe prognozy ekspertów.

Kurs funta poniżej 5 PLN? Banki stawiają na wzrost
Funt brytyjski, Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Funt jest najmocniej kupowaną walutą przez inwestorów na rynku walutowym
  • Czy kurs funta do złotego spadnie poniżej 5 PLN?
  • Jakie są nowe prognozy dla kursu funta?

 

Kurs funta z największą długą pozycją na rynku walutowym

Funt brytyjski w zeszłym tygodniu był walutą z największą pozycją długą na rynku walutowym. Oznacza to, że duzi inwestorzy, fundusze i banki w większej mierze stawiają na jego umocnienie.

“GBP po raz kolejny zastąpił USD jako największa długa pozycja w G10 i cieszył się nowym zainteresowaniem zakupami w zeszłym tygodniu” - czytamy w analizie Credit Agricole.

 

kurs funta ponizej 5 pln banki stawiaja na wzrost grafika numer 1kurs funta ponizej 5 pln banki stawiaja na wzrost grafika numer 1

Reklama

Źródło: Credit Agricole.

 

Kurs funta poniżej 5 PLN? Prognoza dla GBP/PLN

Czy kurs funta spadnie poniżej 5 PLN? Jest to mało prawdopodobne, uważa ekspert XTB.

“Kurs GBP/PLN utrzymuje się w kanale konsolidacyjnym 5,00-5,10 od końca zeszłego roku” - stwierdził Bartłomiej Mędrak, analityk XTB.

“Wydaje się mało prawdopodobne, aby kurs na dłużej spadł poniżej poziomu 5,00 PLN za funta w najbliższych tygodniach. Jednak polityka banków centralnych przemawia za kierunkiem spadkowym” - dodał.

“Bank Anglii zasygnalizował ostatnio powrót do obniżek stóp procentowych, a na ten moment rynki wyceniają w pełni taki ruch na posiedzeniu 7 listopada” - czytamy w analizie eksperta XTB.

Reklama

 

Wykres: Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

kurs funta ponizej 5 pln banki stawiaja na wzrost grafika numer 2kurs funta ponizej 5 pln banki stawiaja na wzrost grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

“Z kolei NBP nadal utrzymuję swoją jastrzębią retorykę, a dyskusja o pierwszych obniżkach ma rozpocząć się dopiero na początku przyszłego roku. Różnica w polityce monetarnej powinna wspierać presję spadkową na GBP/PLN, a przynajmniej utrzymanie kursu w wyżej wspomnianym kanale konsolidacyjnym” - dodał.

Reklama

 

Wielkie banki o prognozach dla kursu funta

Nasz pozytywny pogląd na funta brytyjskiego opiera się w dużej mierze na zewnętrznych czynnikach.

Zwrócili oni uwagę na pozytywne globalne nastroje, które pomagają brytyjskiej walucie. Oprócz tego dane z gospodarki Wielkiej Brytanii odgrywają coraz ważniejszą rolę.

Dobra koniunktura w Wielkiej Brytanii może jeszcze nadejść. Niedawne solidne tempo wzrostu gospodarczego może być kontynuowane, uważa Goldman Sacjs/

“Solidne dane z gospodarki powinny pomóc rozwiać zbyt negatywne poglądy na temat Wielkiej Brytanii (...) wpływając na umocnienie funta.

Kluczowe jest to, co zrobi brytyjski rząd.

Reklama

“Zbliżamy się do prezentacji budżetu pod koniec października. Jeśli nowy rząd znajdzie rozwiązanie między realizacją inwestycji i wiarygodnością, brytyjska waluta może być wspierana”

 

Czytaj również: Fundusz inwestycyjny zarobił krocie dzięki wojnie na Ukrainie

 

Bank centralny pozostaje kluczowy dla kursu funta

Podobnie jak w Polsce, wypowiedzi prezesa banku centralnego Wielkiej Brytanii są uważnie śledzone.

W piątek Andrew Bailey powiedział, że jest zaniepokojony inflacją. Jego zdaniem, koszty gospodarcze zaostrzenia polityki pieniężnej mogą nie być tak duże jak w przeszłości.

Reklama

Co to oznacza? Obniżanie stóp procentowych nie będzie raczej szybkie. A to z kolei znaczy, że funt może zyskać wiatr w żagle. To dodatkowy czynnik świadczący o możliwym wzroście kursu GBP.

“Wygląda na to, że będziemy musieli poprawić naszą prognozę dla funta brytyjskiego w górę w średnim terminie” - stwierdzili analitycy ING.

 

Zobacz również: Brytyjczycy tracą mieszkania. Banki zajmują najwięcej nieruchomości od wielu lat

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama