Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najlepszy miesiąc na rynku złota od marca. Co dalej z ceną kruszcu?

|
selectedselectedselected
Najlepszy miesiąc na rynku złota od marca. Co dalej z ceną kruszcu?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

27 października, w związku ze wzrostem napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, ceny kruszcu pierwszy raz od maja przekroczyły psychologiczny poziom 2000 USD/troz. W trakcie 15 sesji metal zyskał 11%, drożejąc o prawie 200 dolarów (1809,5-2009,29 USD/troz). Aprecjacji złota sprzyjała stabilizacja rentowności amerykańskich obligacji: 10-letni, indeksowany inflacją papier utrzymał się poniżej wartości z początku października, gdy docierając w pobliże 2,6% osiągnął poziom najwyższy od 2008 roku. Miniony miesiąc zamknął się wzrostem cen złota o 7,3%, co było wynikiem najlepszym od marca.

 

Osłabienie notowań złota po aprecjacji w pobliże 2000 USD/troz, decyzja FOMC o pozostawieniu stóp bez zmian przechodzi bez większego echa. Decyzja FOMC z 1 listopada o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie 5,25-5,50% przeszła bez większego echa. Nawet pokaźne spadki rentowności amerykańskich obligacji oraz osłabienie dolara z pierwszych dni listopada nie były w stanie wypchnąć cen kruszcu powyżej październikowych szczytów. Dopiero odbicie indeksu USD z 6-7 listopada ożywiło rynek, wywołując realizację zysków i spadki notowań metalu w okolice 1950 USD/troz.

Cena złota w odwrocie po aprecjacji w okolice 2000 USD/troz - 1Cena złota w odwrocie po aprecjacji w okolice 2000 USD/troz - 1

 

Reklama

 

Uczestnicy rynku spodziewają się średniej ceny złota w 2024 roku na poziomie 1987 USD/troz, ruch w kierunku historycznych szczytów nie obędzie się bez nowych katalizatorów. Według ankiety Reutersa z końca października mediana oczekiwań uczestników rynku względem średniej ceny złota w Q4’23 wynosi 1900 USD/troz, zaś w całym 2023 roku 1925 USD/troz. W odniesieniu do przyszłego roku konsensus sięga 1987 USD/troz przy rozpiętości prognoz 1750-2160 USD/troz. Oczekiwania inwestorów niewiele się zmieniły w porównaniu z poprzednim, lipcowym sondażem (1988 USD/troz.) Nowym czynnikiem jest podwyższona premia geopolityczna, która wywindowała notowania metalu do 2000 USD/troz, jednak zdaniem ankietowanych wzrosty w pobliże historycznych maksimów mogą wymagać dodatkowego katalizatora pod postacią np. obniżek stóp procentowych lub recesji w USA.

 

Zobacz także: Koniec wielkiej hossy na spółce z GPW? Z jej usług korzystają tysiące polskich firm

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama