Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Miedź odreagowuje spadek poniżej 9 tys. USD/t, mikro ożywienie po stronie popytowej. Zerknij na perspektywy dla rynku surowca

|
selectedselectedselected
Miedź odreagowuje spadek poniżej 9 tys. USD/t, mikro ożywienie po stronie popytowej. Zerknij na perspektywy dla rynku surowca
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek czerwonego metalu został ostatnio zdominowany przez globalne nastroje inwestorskie oraz kondycję dolara amerykańskiego. Na drugi plan zeszło zagrożenie niższej podaży miedzi w Chile, gdzie Codelco, czołowy globalny producent metalu, borykał się ze strajkami w małej kopalni Andina (184 tys. ton metalu wyprodukowane w 2020 r., 0,8% światowej produkcji), zaś JX Nippon Copper w jeszcze mniejszej Caserones (0,5% światowej produkcji).

Przedwczoraj Codelco doszło do porozumienia ze związkami pracowniczymi i została podpisana nowa,

3-letnia umowa płacowa. Wcześniej BHP Group Ltd, właściciel największej na świecie kopalni miedzi Escondida także znalazł z pracownikami porozumienie i uniknął strajku. Warto mieć na uwadze sytuację w kopalni El Teniente (1,8% światowej produkcji), gdzie Codelco póki co bezowocnie negocjuje umowę wygasającą z końcem października.

miedz odreagowuje spadek ponizej 9 tys usdt mikro ozywienie po stronie popytowej zerknij na perspektywy dla rynku surowca grafika numer 1miedz odreagowuje spadek ponizej 9 tys usdt mikro ozywienie po stronie popytowej zerknij na perspektywy dla rynku surowca grafika numer 1

 

Nasilenie się pandemii koronawirusa,

mocniejszy „zielony” oraz obawy o słabszą kondycję chińskiej gospodarki pchnęły cenę metalu w dół pod koniec drugiej dekady sierpnia. Lipcowa produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 6,4% r/r, podczas gdy analitycy oczekiwali 7,8% (czerwcowy odczyt wyniósł 8,3%). Sprzedaż detaliczna (8,5% r/r) także wypadła poniżej oczekiwań (11,5%) oraz poziomu z poprzedniego miesiąca (12,1%). Nawet odwołanie sierpniowej aukcji metalu z chińskich rezerw państwowych nie poprawiło nastrojów rynkowych i w trakcie sesji 19 sierpnia miedź odwiedziła poziom 8740 USD/t, najniższy od 1 kwietnia.

Kolejne dni przyniosły odreagowanie na światowych giełdach,

Reklama

zaś słabszy dolar wsparł notowania denominowanych w nim surowców. Nie zapominając o czynnikach makro oddziaływujących na rynek metalu, warto zwrócić uwagę na małe oznaki ożywienia po stronie popytowej. Premia katodowa w Yangshan, która jeszcze na początku lipca wynosiła 21,5 USD/t wzrosła niedawno do 122,5 USD/t, sugerując rosnący apetyt na importowany metal w Chinach. Ponadto wciąż topnieją zapasy miedzi na giełdzie w Szanghaju oraz spada ilość metalu przechowywana w lokalnych składach celnych. Pozytywne sygnały docierają też z Londyńskiej Giełdy Metali, gdzie zrealizowane warranty sięgały wczoraj niemal 30% stanu magazynowego w porównaniu z 5% w ubiegłym tygodniu. Dokładając do tego pierwsze od początku maja backwardation dla spreadu pomiędzy ceną kasową i kontraktu 3M można dojść do przekonania, że wakacje na rynku metalu dobiegają końca.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama