Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co wpływa na ceny złota? – pandemia zeszła na boczny plan

|
selectedselectedselected
Co wpływa na ceny złota? – pandemia zeszła na boczny plan | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mało kto się spodziewał, że w Europie w XXI wieku może dojść do wojny w postaci, jakiej nie widzieliśmy od lat 40. XX wieku. Sytuacja, z którą mamy do czynienia od roku, przemeblowała światowy ład, ale i odcisnęła piętno na światowej gospodarce. Wojna pośrednio i bezpośrednio (sankcje, inflacja) wpłynęła na to, jak dziś postrzegane jest złoto i jak kształtuje się popyt na królewski kruszec.

Zobacz także: Dlaczego złoto króluje wśród surowców? – czynniki wpływające na jego popularność

 

Inflacja

Dwa lata pandemii, bezprecedensowy wzrost podaży pieniądza i załamanie łańcuchów dostaw stworzyły ciężkie warunki gospodarcze. Na to wszystko nałożyła się wojna, sankcje gospodarcze wobec Rosji i wzrost cen surowców. Nastąpiła globalna eksplozja inflacji, której skutkiem jest zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne, co stanowi kolejną płytkę katastroficznego domino.

 

Osłabienie pandemii COVID-19

Jedynym pozytywnym zjawiskiem w tym zestawieniu jest zdecydowane wyciszenie pandemii COVID-19. Częściowo jest to rzeczywiście zasługa mniejszej liczby zachorowań, a częściowo – wynik zmiany priorytetów informacyjnych. W Chinach w 2022 roku obserwowaliśmy dwie duże fale zachorowań, które rząd tego kraju stara się opanować poprzez bardzo surowe restrykcje.

Reklama

 

Widmo głodu na świecie

Jednym z istotnych następstw wojny w Ukrainie mógł być (i może być nadal) kryzys żywieniowy na świecie – szczególnie w Afryce i Azji. Mógł on przerodzić się w kryzys uchodźczy na niespotykaną dotąd skalę, gdyż Ukraina jest jednym z większych producentów żywności, a Rosja to jeden z większych producentów nawozów sztucznych, niezbędnych do produkcji żywności.

 

Wzrost napięć wokół Tajwanu

Chiny ostrzą sobie pazury na Tajwan od zakończenia II wojny światowej. Jednak w 2022 roku prowokacje przybrały poważniejszy charakter – być może Chiny rozzuchwaliły się przy okazji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. O tym, jak ważny dla globalnej gospodarki jest Tajwan, świadczyć może fakt, że państwo to odpowiada za produkcję 90% mikroprocesorów na świecie.

 

 

Reklama

 

 

Pobierz raport

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama