Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec

|
selectedselectedselected
Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Średnia cena złota w 2022 roku wyniosła 1800,09 USD za uncję i była najwyższą roczną średnią w ciągu ostatniej dekady. Roczny popyt na złote sztabki i monety jest najwyższy od 9 lat, na złoto w ogóle – od 11 lat, a zakupy banków centralnych – największe od… 55 lat.

Zobacz także: To był przełomowy okres na rynku złota! Zakupy były rekordowe

 

 

Choć tradycją stało się, że gdy tylko cena złota przestaje rosnąć lub nawet trochę spadnie, media prześcigają się w sensacyjnych nagłówkach: „Złoto utraciło status bezpiecznej przystani” lub „Czy X to nowe złoto?”. Jakiś czas temu to bitcoin okrzyknięto „nowym złotem”. Ten sam bitcoin w 2022 roku stracił 64% swojej wartości.

Jesteśmy przyzwyczajeni do obsesyjnego śledzenia kursów. To na ich podstawie podejmujemy decyzje o zakupie danego aktywa – kupujemy, „bo jest tanie” albo „bo drożeje”, po cichu licząc na zysk.

Reklama

 

Sens złota kryje się w jego stabilności, która wynika z prostego faktu: handlujemy złotem jak aktywem inwestycyjnym, traktujemy jako nośnik wartości czy walutę. Ale złoto jest także surowcem, w dodatku dosyć rzadkim. Nie da się zwiększyć jego wydobycia z dnia na dzień, bo to nie piasek. Złoto to lokata długoterminowa. Pomimo krótko- lub średnioterminowych fluktuacji jego cena w długim terminie rośnie.

Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec - 1Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec - 1

 

Dlatego choć przez większą część 2022 roku złoto notowało stratę względem marca (po wybuchu wojny w Ukrainie osiągnęło ono swój lokalny szczyt), rok zakończył się rekordowymi zakupami banków centralnych i bardzo dużymi zakupami fizycznego złota w postaci sztabek i monet przez nabywców detalicznych. Łączny popyt na złoto fizyczne w USA i Europie osiągnął imponującą wartość 427 ton, bijąc poprzedni rekord (z 2011 roku), który wynosił 416 ton.

 

Reklama

W samej Europie popyt na sztabki i monety wyniósł 314,2 tony, co było najlepszym wynikiem od 2011 roku. Liderami zakupów byli Niemcy (185,3 tony) i Szwajcarzy (48,7 tony). Bardzo mocny okazał się też rynek brytyjski z uwagi na nasilające się konsekwencje Brexitu (16,3 tony).

 

Nie ma twardych i oficjalnych danych dotyczących polskiego rynku złota, jednak wg naszych szacunków – uwzględniających dostępne dane sprzedażowe, roczne tempo wzrostu rynku oraz sytuację na świecie – Polacy kupili w 2022 roku aż 18 ton królewskiego kruszcu. Niewątpliwie wpływ na to miała bardzo wysoka inflacja (również na tle innych europejskich państw) oraz wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą. Co więcej, Polska – jako jeden z nielicznych europejskich krajów – w ostatnich latach zwiększyła swoje rezerwy złota (mamy 228 ton kruszcu, z czego 125,7 tony zakupiono w latach 2018–2019).

 

Średnioroczna cena złota ukształtowała się na poziomie 1800,09 USD, co stanowi najwyższy wynik w ciągu ostatniej dekady. A biorąc pod uwagę wszystkie czynniki mogące oddziaływać na cenę złota, niewiele jest prognoz, które wieszczyłyby spadek jego cen w najbliższych miesiącach.

 

Reklama

Prognozy LBMA (Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców), oparte na ankietach przeprowadzonych wśród 30 analityków z rynku złota, postrzegane są jako stosunkowo realistyczne i mało sensacyjne. Prognozy te wskazują, że średnioroczna cena złota w 2023 roku wyniesie 1859,90 USD, a więc będzie wyższa o blisko 60 USD niż w 2022 roku. I raczej takiego kierunku zmiany cen złota należałoby się spodziewać

Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec - 2Cena złota zanotowała poziomy, których nie widzieliśmy od dekady! Polacy rzucili się na królewski kruszec - 2

 

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama