Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

To był przełomowy okres na rynku złota! Zakupy były rekordowe

|
selectedselectedselected
To był przełomowy okres na rynku złota! Zakupy były rekordowe | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stare chińskie przekleństwo mówi: obyś żył w ciekawych czasach. Oznacza ono, że życzymy komuś bardzo źle. W świetle powyższej klątwy ubiegły rok jawi się jako dość „ciekawe czasy”.

Zovbacz także: Cena złota zalicza gwałtowny spadek po publikacji wyników posiedzenia Fed

 

 

Po dwóch latach pandemii rok 2022 nie przyniósł wytchnienia. Już w lutym wojska Federacji Rosyjskiej dokonały inwazji na Ukrainę, burząc tym samym znany nam porządek świata. Poza oczywistymi konsekwencjami wojny, jakimi są ofiary i zniszczenia Ukrainy, agresja Rosji i nałożone na nią sankcje przyczyniły się do wzmocnienia fali globalnej inflacji, będącej również konsekwencją pandemii COVID-19, zamkniętych gospodarek, dodruku pieniądza i ograniczenia światowych zdolności produkcyjnych oraz transportowych.

 

Świat nie znalazł się jednak w takiej sytuacji z dnia na dzień. Jeśli rozbierzemy na czynniki pierwsze to, co aktualnie dzieje się w światowej gospodarce, znajdziemy silnie pobrzmiewające echa roku 2008. Druga dekada XXI wieku to praktycznie bezprecedensowa, 10-letnia hossa na Wall Street, zasilana tanim kredytem. To ogromny wzrost zadłużenia i boom spod znaku spółek technologicznych, które w pandemii jeszcze bardziej podbiły stawkę, zarabiając na rozwiązaniach umożliwiających pracę zdalną. Dziś, gdy stopy procentowe idą w górę, spółki te masowo zwalniają pracowników, a startupy upadają jeden po drugim.

Reklama

 

Rok 2022 był pewnym przełomem. Ogromny wzrost inflacji i stóp procentowych pokazał, że nie da się w nieskończoność drukować pieniędzy, pożyczać ich i budować wyłącznie na samej idei (startupy) lub wartościach cyfrowych (kryptowaluty). W roku 2022 banki centralne kupiły 1136 ton starego, dobrego, fizycznego złota. Był to drugi tak duży zakup złota przez banki centralne w powojennej historii świata – ustąpił jedynie temu z 1967 roku.

 

Niewątpliwie żyjemy więc w „ciekawych czasach”. Wiele wokół się zmienia i będzie się zmieniać w bieżącym roku. Nie zmienia się jednak to, że fizyczne złoto pozostaje ostoją i solidnym fundamentem bezpieczeństwa finansowego

 

 

Reklama

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama