Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne nie chcą już złota? Turcja wypuściła na rynek 132 tony kruszcu!

|
selectedselectedselected
Banki centralne nie chcą już złota? Turcja wypuściła na rynek 132 tony kruszcu! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia obfituje w znaczą ilość danych PMI. Indeks PMI dla przemysłu w Hiszpanii w lipcu wyniósł 47,8 przy prognozie 48,2. Ostatni odczyt wskazał 48. Lepsze dane od tych hiszpańskich płyną z Francji. Przemysłowy PMI za lipiec pokazał 45,1 przy oczekiwaniach wielkości 44,5. Pomimo odczytu lepszego od oczekiwanego odnotowany został spadek względem miesiąca poprzedzającego, tj. z 46. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. Lipcowe dane to 45,3 przy 45 prognozy oraz 46,5 za miesiąc poprzedni. USA natomiast pokazały wynik lepszy od miesiąca poprzedzającego (49 a 46,3). Najważniejsze jednak wieści przypłynęły zza Odry, gdzie przemysłowy PMI szoruje po dnie, osiągając ledwie 38,8. W ogólnym rozrachunku możemy zaobserwować pogorszenie się odczytów w Europie, a całkiem odczuwalną poprawę nastrojów u emitenta głównej waluty rezerwowej świata.

 

Dane z Azji za lipiec w znacznej mierze okazały się zgodne z oczekiwaniami, z wyjątkiem tych najważniejszych. Stopa bezrobocia w Japonii wyniosła zgodnie z prognozami 2,5%, podczas gdy indeks PMI dla przemysłu tego kraju wyniósł 49,6 w porównaniu do prognozy 49,4. Indeks Caixin PMI dla chińskiego przemysłu wskazał spadek w porównaniu z miesiącem poprzednim (49,2 w porównaniu do 50,3). Choć dane nie zdają się być nazbyt negatywne to odczyt dla chińskiego przemysłu, który jest kluczowym graczem na rynku światowym, może zniechęcić część inwestorów przed podjęciem inwestycji.

 

Odczyty PMI oraz Azja - 1Odczyty PMI oraz Azja - 1

Reklama

Notowania cen złota, 3m, źródło: baha.com

 

Interesującą informacją zdaje się być spadek zakupów złota przez banki centralne już trzeci kwartał z rzędu. Duża w tym zasługa Banku Centralnego Turcji, który zdecydował się na wypuszczenie na rynek 132 ton złota, by zaspokoić popyt społeczeństwa wzmożony poprzez ograniczenia importu. Złoto jednak w dalszym ciągu cieszy się zainteresowaniem niektórych bankierów centralnych. W drugim kwartale zaobserwowane zostały duże zakupy Banku Ludowego Chin, czy też Bank Centralny Singapuru. Na dzień dzisiejszy cena złota oscyluje w okolicach 1942$.

 

Jedną z ciekawostek jest także wskaźnik zmienności VIX, którego odczyty są na najniższych poziomach od stycznia 2020 roku, tj. zaraz przed rozpoczęciem pandemii Covid 19. Stabilizacja jest o tyle ciekawa, że w dalszym ciągu nie ma pewności co do ścieżki decyzji odnośnie stóp procentowych w USA. Dane z Chin także nie są najlepsze. Przypomnieć tutaj można wzrost chińskiego PKB w drugim kwartale bieżącego roku o 6,3% wobec oczekiwań na poziomie 7,3%, co było dość sporym negatywnym zaskoczeniem.

Zobacz także: Czerwona flaga – główni akcjonariusze tej spółki sprzedają na potęgę, po podpisaniu przełomowej umowy

 

Reklama

Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI, 02.08.2023

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama