Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekordowe wydatki na obronność, wzrost płac oraz dofinansowanie do zakupu mieszkań. Co warto wiedzieć o planach na 2025?

|
selectedselectedselected

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok, co zostało ogłoszone w środę przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na platformie X (dawniej Twitter). Ten krok jest istotnym elementem procesu planowania finansów publicznych, a jego szczegóły mają bezpośredni wpływ na gospodarkę kraju oraz na poziom życia obywateli.

Rekordowe wydatki na obroność, wzrost płac oraz dofinansowanie do zakupu mieszkań. Co warto wiedzieć o planach na 2025?
freepik.com | Rekordowe wydatki na obroność, wzrost płac oraz dofinansowanie do zakupu mieszkań. Co warto wiedzieć o planach na 2025?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydatki na obroność rekordowe - 4,7% PKB

Jednym z najważniejszych punktów projektu budżetu na 2025 rok jest zwiększenie wydatków na obronność, które mają osiągnąć poziom 4,7% PKB. Obejmuje to zarówno środki zapisane w budżecie państwa, jak i te zgromadzone w Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat i stanowi kontynuację polityki wzmacniania polskiej armii w obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych​.

 


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

>> Zobacz też: Większe wsparcie społeczne i inwestycje bez nowych podatków. Jest nowy projekt budżetu na 2025

 

Główne założenia makroekonomiczne

Projekt budżetu przewiduje, że w 2025 roku wzrost PKB wyniesie 3,7%, a inflacja średnioroczna utrzyma się na poziomie 4,1%.

Bezrobocie rejestrowane ma sięgnąć 4,9% na koniec 2025 roku, co wskazuje na stabilizację rynku pracy po okresie spowolnienia gospodarczego.

W budżecie założono także wzrost płac w gospodarce narodowej o 7,1%, co powinno przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej pracowników​.

 

Inwestycje i wydatki socjalne

Reklama

Projekt ustawy przewiduje również znaczne inwestycje w mieszkalnictwo, na które rząd zamierza przeznaczyć 4,3 miliarda złotych.

Jednocześnie kontrowersje budzi decyzja o nieprzeznaczeniu środków na popularny program kredytów mieszkaniowych o zerowym oprocentowaniu, co spotkało się z krytyką ze strony części opinii publicznej i polityków​.

 

>> zobacz także: Donald Tusk i Roberta Metsola omawiają przyszłość UE i wyzwania nadchodzącej kadencji podczas spotkania w Warszawie

 

Procedura i terminy

Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczny projekt ustawy budżetowej musi zostać uchwalony przez Radę Ministrów i przekazany do Sejmu do 30 września 2024 roku. To kluczowy termin, który pozwoli na dalsze prace legislacyjne oraz dyskusje w parlamencie nad szczegółami budżetu​

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama