Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

założenia budżetowe

Wydatki na obroność rekordowe - 4,7% PKB

Jednym z najważniejszych punktów projektu budżetu na 2025 rok jest zwiększenie wydatków na obronność, które mają osiągnąć poziom 4,7% PKB. Obejmuje to zarówno środki zapisane w budżecie państwa, jak i te zgromadzone w Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat i stanowi kontynuację polityki wzmacniania polskiej armii w obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych​.

 

>> Zobacz też: Większe wsparcie społeczne i inwestycje bez nowych podatków. Jest nowy projekt budżetu na 2025

 

Główne założenia makroekonomiczne

Projekt budżetu przewiduje, że w 2025 roku wzrost PKB wyniesie 3,7%, a inflacja średnioroczna utrzyma się na poziomie 4,1%.

Reklama

Bezrobocie rejestrowane ma sięgnąć 4,9% na koniec 2025 roku, co wskazuje na stabilizację rynku pracy po okresie spowolnienia gospodarczego.

W budżecie założono także wzrost płac w gospodarce narodowej o 7,1%, co powinno przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej pracowników​.

 

Inwestycje i wydatki socjalne

Projekt ustawy przewiduje również znaczne inwestycje w mieszkalnictwo, na które rząd zamierza przeznaczyć 4,3 miliarda złotych.

Jednocześnie kontrowersje budzi decyzja o nieprzeznaczeniu środków na popularny program kredytów mieszkaniowych o zerowym oprocentowaniu, co spotkało się z krytyką ze strony części opinii publicznej i polityków​.

 

Reklama

>> zobacz także: Donald Tusk i Roberta Metsola omawiają przyszłość UE i wyzwania nadchodzącej kadencji podczas spotkania w Warszawie

 

Procedura i terminy

Zgodnie z obowiązującą procedurą, ostateczny projekt ustawy budżetowej musi zostać uchwalony przez Radę Ministrów i przekazany do Sejmu do 30 września 2024 roku. To kluczowy termin, który pozwoli na dalsze prace legislacyjne oraz dyskusje w parlamencie nad szczegółami budżetu​

Czytaj więcej