Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego umacnia się, ale dolar i euro odbijają – analiza kursów walut na koniec sierpnia 2024

|
selectedselectedselected

Po zeszłotygodniowym umocnieniu złotego wobec głównych walut, nowy tydzień przyniósł korektę. Dolar i euro zaczynają odzyskiwać siły, co może wpłynąć na dalsze trendy na rynku walutowym. Przedstawiamy analizę obecnych kursów oraz prognozy na najbliższe miesiące.

PLN najsilniejszy do dolara od trzech lat.
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Korekta po zeszłotygodniowym umocnieniu złotego

Zeszły tydzień zakończył się wyraźnym umocnieniem złotego, co spowodowało spadki głównych walut – USD/PLN do 3,80 i EUR/PLN do 4,26. Nowy tydzień przyniósł jednak korektę – dolar zyskał 1,15% od poniedziałku, osiągając poziom 3,85, a euro wzrosło do 4,29, co stanowi wzrost o 0,72%.

 

Wpływ polityki monetarnej na kurs dolara

Kurs USD/PLN kształtuje się pod wpływem zarówno polskich, jak i amerykańskich czynników makroekonomicznych. Rezerwa Federalna ogłosiła plan trzech obniżek stóp procentowych do końca roku, co spowodowało osłabienie dolara. W Polsce natomiast Rada Polityki Pieniężnej nie planuje zmian przed końcem 2024 roku, co może prowadzić do dalszych różnic w polityce monetarnej między tymi krajami.

 

Prognozy dla rynku obligacji i stóp procentowych

Różnice w polityce monetarnej mogą przyciągać kapitał do polskich obligacji skarbowych, zwłaszcza w kontekście spodziewanych obniżek stóp procentowych w USA. Prognozy sugerują, że stopy procentowe w Polsce mogą spaść do 4,95% w ciągu najbliższych 9-12 miesięcy, podczas gdy w USA mogą zostać obniżone do 3,5%. Takie warunki mogą sprzyjać kontynuacji hossy na polskim rynku akcji i obligacji.

Reklama

 

\\10.105.1.3\Groups\Trading\Analizy\28.08.2024\chartEngine (1).png\\10.105.1.3\Groups\Trading\Analizy\28.08.2024\chartEngine (1).png

Notowanie USDPLN,3M, źródło: baha.com

 

Stabilizacja kursu EUR/PLN

Kurs EUR/PLN znajduje się w ruchu bocznym, oscylując między 4,24 a 4,39 od początku roku. Stabilność ta wynika z bliskości gospodarczej Polski i strefy euro oraz działań Europejskiego Banku Centralnego, który stara się balansować między polityką monetarną a potrzebami gospodarczymi krajów członkowskich.

 

Reklama

\\10.105.1.3\Groups\Trading\Analizy\28.08.2024\chartEngine.png\\10.105.1.3\Groups\Trading\Analizy\28.08.2024\chartEngine.png

Notowanie EURPLN,3M, źródło: baha.com

 

Obecne zmiany na rynku walutowym oraz prognozy na przyszłość wskazują na możliwość dalszych wahań kursów dolara i euro wobec złotego. Polityka monetarna w USA i Polsce, a także sytuacja gospodarcza w strefie euro, będą kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji na rynku walutowym.

 

Zobacz także: Niesamowite wzrosty cen nieruchomości. Jak przed załamaniem rynku w 2006

 

Reklama

Jakub Kotarski, Superfund TFI, 28.08.2024

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama