Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy cykl na rynku nieruchomości może wywindować ceny mieszkań i opłacalność inwestycji alternatywnych! Oto najnowsze prognozy

|
selectedselectedselected
Nowy cykl na rynku nieruchomości może wywindować ceny mieszkań i opłacalność inwestycji alternatywnych! Oto najnowsze prognozy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestycje alternatywne to kategoria oferująca unikalne możliwości związane ze zwrotem, dywersyfikacją i zarządzaniem ryzykiem. W tym kwartale zwracamy uwagę na nieruchomości, które zapewniają strumień dochodu, a jednocześnie oferują swego rodzaju automatyczną stabilizację na wypadek wzrostu stóp procentowych i inflacji dzięki opłatom czynszowym. Chcemy także podkreślić potencjał infrastruktury, która wykazuje globalną dynamikę opartą na idiosynkratycznych katalizatorach w Azji, Europie i obydwu Amerykach oraz jest bezpośrednio i pośrednio powiązana z możliwościami w obszarze ESG.

Wzrost gospodarczy na świecie nabiera tempa,

wraz ze spadkiem dziennych wskaźników zakażeń koronawirusem COVID-19 i efektami szczepień. Według danych Moody’s Analytics, tylko w 2021 r. w Stanach Zjednoczonych ma powstać sześć milionów nowych miejsc pracy, co oznaczałoby najwyższe tempo wzrostu zatrudnienia od 1946 r.5 Koniunktura w sektorze nieruchomości jest pochodną ekspansji ekonomicznej, a wzrost zatrudnienia to najważniejszy czynnik decydujący o popycie w segmencie nieruchomości komercyjnych.

Fundamenty popytu i podaży poprawiają się i od kilku miesięcy wykazują napawające optymizmem oznaki przyspieszenia, szczególnie w segmentach magazynów dystrybucyjnych, nieruchomości mieszkaniowych na wynajem, laboratoriów i obiektów sprzedaży detalicznej artykułów pierwszej potrzeby. W warunkach tego zsynchronizowanego globalnego odbicia, zakrojonych na dużą skalę programów stymulacji budżetowej i pieniężnej oraz solidnego skumulowanego popytu wśród konsumentów, jednym z potencjalnych źródeł obaw dla inwestorów jest dziś rosnąca inflacja.

nowy cykl na rynku nieruchomosci moze wywindowac ceny mieszkan i oplacalnosc inwestycji alternatywnych oto najnowsze prognozy grafika numer 1nowy cykl na rynku nieruchomosci moze wywindowac ceny mieszkan i oplacalnosc inwestycji alternatywnych oto najnowsze prognozy grafika numer 1

Zasadniczy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)

Reklama

rzeczywiście poszedł w maju w górę o 5% rok do roku, notując najszybsze tempo wzrostu od sierpnia 2008 r. Trwa debata na temat prawdopodobieństwa utrzymania się tej przejściowej inflacji w dłuższej perspektywie, gdy konsumenci skorygują swoje długoterminowe oczekiwania inflacyjne. Niemniej jednak, w tych reflacyjnych warunkach, portfel aktywów mieszanych powinien zyskiwać na ekspozycji na klasy aktywów oferujące zabezpieczenie przed inflacją. To dobrze udokumentowany fakt, że nieruchomości w przeszłości były w stanie przynajmniej częściowo zabezpieczyć inwestorów przed inflacją. Jak widać na poniższym wykresie, korelacja pomiędzy wzrostem dochodu z nieruchomości a indeksem CPI w latach 1992-2021 sięgała ok. 96%.

Ten silny związek wydaje się być uzasadniony,

ponieważ właściciele nieruchomości generalnie mają możliwość podnoszenia opłat czynszowych w sprzyjających warunkach ekonomicznych, z korzyścią dla dochodów z nieruchomości i wzrostu wartości aktywów. Zarządzający mieszkaniami mogą korygować wysokość rocznego czynszu przy każdym przedłużeniu umowy, natomiast w przypadku najmu długoterminowego obiektów biurowych, przemysłowych czy handlowych okresowa waloryzacja czynszu oparta na wskaźniku inflacji lub ustalonej rocznej stopie procentowej jest przewidziana w umowie najmu. Inną charakterystyczną cechą typową dla nieruchomości jest koszt zastąpienia, czyli wysokość kapitału niezbędnego do zastąpienia nieruchomości obiektem o podobnej jakości przy użyciu aktualnie dostępnych materiałów i zasobów siły roboczej.

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy,

ceny materiałów budowlanych, takich jak drewno, stal czy aluminium, poszły mocno w górę, znacząco zwiększając koszty realizacji nowych projektów i remontów. Istniejące nieruchomości powinny zyskać na wzroście kosztów zastąpienia, w związku z mniejszą podażą nowych obiektów w przyszłości, a tym samym większą swobodą do podwyższania czynszów. To kolejny aspekt roli nieruchomości jako zabezpieczenia przed presją inflacyjną.

Uważamy, że 2021 wyznacza początek nowego cyklu

na rynku nieruchomości. Prognozy przewidują dalszy wzrost popytu na większości rynków i w większości sektorów rynku nieruchomości; rosnąca liczba najemców i wyższe efektywne czynsze powinny przekładać się na wyższe dochody operacyjne netto, a w konsekwencji także wyższe dywidendy i wzrost wartości nieruchomości. Sądzimy, że dochód towarzyszący wzrostowi w sektorze nieruchomości powinien stanowić ważną część strategii alokacji aktywów portfela, zważywszy na coraz bardziej dynamiczny wzrost gospodarczy i warunki reflacyjne.


Uważamy, że 2021 wyznacza początek nowego cyklu na rynku nieruchomości. Prognozy przewidują dalszy wzrost popytu na większości rynków i we większości sektorów rynku nieruchomości; rosnąca liczba najemców i wyższe efektywne czynsze powinny przekładać się na wyższe dochody operacyjne netto, a w konsekwencji także wyższe dywidendy i wzrost wartości nieruchomości”


Reklama

 

Dr Tim Wang

Szef zespołu ds. badań inwestycyjnych Clarion Partners

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Tematy

ESG rynek nieruchomości nieruchomości inflacja bazowa inflacja w Polsce inflacja CPI podatek od nieruchomości rynek nieruchomości w Polsce inflacja co to co to jest inflacja poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji nieruchomości online gratka nieruchomości inflacja 2019 inflacja 2020 co to inflacja inflacja co to jest inflacja definicja stopa inflacji w Polsce wskaźnik inflacji poziom inflacji wzrost inflacji ESG co to inflacja polska inflacja gus gus inflacja inflacja w polsce 2020 polska inflacja inflacja w polsce wykres inflacja kosztowa inflacja rok do roku nbp inflacja inwestowanie w nieruchomości blog inwestowanie w nieruchomości książka inflacja popytowa przyczyny inflacji skutki inflacji gus wskaźnik inflacji pozytywne skutki inflacji wskaźniki inflacji ile wynosi inflacja jak zacząć inwestowanie w nieruchomości inwestowanie w nieruchomości jaka książka inwestowanie w nieruchomości jak oszczedzac pieniadze jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości inwestowanie w nieruchomości jak zacząć inwestowanie w nieruchomości pdf inflacja skutki wskaźnik inflacji 2021 gus inflacja 2020 wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji wskaźnik inflacji 2020 monitor polski wskaźnik inflacji 2020 ile wynosi inflacja 2020 gus inflacja maj 2019 inflacja krocząca inflacja encyklopedia zarządzania wskaźnik inflacji 2019 rynek pierwotny nieruchomości inflacja gus 2018 inflacja w polsce w 2000 roku wyniosła 10 co to jest rynek wtórny nieruchomości rynek pierwotny nieruchomości co to jest rynek nieruchomości jest co do zasady co to rynek wtórny nieruchomości rynek nieruchomości jest co do zasady rynkiem lokalnym inflacja w polsce 2018 szkło esg szyba esg esg mykonos raportowanie esg esg grupa medialna esg gpw analiza esg spółek w polsce inflacja czerwiec 2020 inflacja galopująca
Reklama
Reklama