Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kryzys na rynku nieruchomości coraz poważniejszy. Największa zapaść nowych budów od 40 lat

|
selectedselectedselected

Od początku tego roku w Stanach Zjednoczonych praktycznie nie rozpoczęły się żadne budowy biurowców. Sytuacja w tym sektorze jest tragiczna. Firmy zmniejszają swe biura, przechodzą na tryb pracy zdalnej, a liczba pustych pięter to już jedna czwarta łącznej powierzchni biurowej kraju.

Kryzys na rynku nieruchomości coraz poważniejszy. Największa zapaść nowych budów od 40 lat
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Liczba rozpoczynanych nowych budów biurowców była o od 15 do 45 razy mniejsza niż w ostatniej dekadzie
  • Powierzchnia na pracownika stała się o 20% mniejsza niż 15 lat temu
  • Czy sektor czeka zupełne załamanie?

 

 

Totalna zapaść w sektorze budownictwa biurowego w USA

Już w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych notowany był gwałtowny i konsekwentny spadek rozpoczynanych nowych budów. Jednak w 2024 roku sytuację trudno nazwać inaczej niż katastrofą.

W całych Stanach Zjednoczonych I kwartale 2024 roku rozpoczęto mniej niż 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Tymczasem, w okresie 2013-2022 rozpoczynano w każdym kwartale od 500 tys. do 1,5 mln metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Reklama

Zatem, w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku rozpoczęto budowę od 15 do 45 razy mniej powierzchni biurowych niż w ciągu ostatniej dekady!

To najniższy wynik od blisko 40 lat. Spośród około 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej, której budowę rozpoczęto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ponad 90% zostało w pełni wynajęte, co oznacza, że inwestycje te nie zwiększą dostępności na rynku po oddaniu do użytku.

 

Wykres: Łączna powierzchnia rozpoczynanych budów powierzchni biurowej w USA w danym kwartale.

kryzys na rynku nieruchomosci coraz powazniejszy najwieksza zapasc nowych budow od 40 lat grafika numer 1kryzys na rynku nieruchomosci coraz powazniejszy najwieksza zapasc nowych budow od 40 lat grafika numer 1

Reklama

Źródło: JLL Research.

Nie tylko szorująca po dnie liczba nowych budów biurowców w USA wskazuje na kryzys w branży, ale także rekordowa całkowita dostępna powierzchnia biurowa.

W kwietniu osiągnęła ona najwyższy w historii rozmiar 112 mln (milionów!) metrów kwadratowych. W rezultacie, blisko jedna czwarta (23,7%) łącznej powierzchni biurowej w Stanach Zjednoczonych pozostaje niewykorzystana i wolna, wynika z danych RENX.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań zupełnie poza zasięgiem. Całkowite załamanie opłacalności nieruchomości

 

Praca zdalna wywołała załamanie popytu na rynku nieruchomości biurowe w USA

Reklama

Ilość powierzchni biurowej przypadającej na pracownika nadal spada w Stanach Zjednoczonych. Jest ona rekordowo niska i obecnie wynosi mniej niż 12 metrów kwadratowych. Jeszcze w 2009 roku, czyli 15 lat temu, było to 14 metrów kwadratowych. Zatem, to spadek o blisko 20%!

“Tylko w 2023 roku ceny budynków biurowych spadły o oszałamiające 26% z powodu tego trendu. Wzmacnia się trend przechodzenia na pracę zdalną, a do tego wiele ról jest automatyzowanych” - stwierdził Adam Kobeissi, ekonomista The Kobeissi Letter.

To dramatycznie szybki spadek biorąc pod uwagę, że jeszcze pod koniec 2023 roku, czyli zaledwie 3 miesiące temu, około jedna piąta powierzchni biurowej w USA była wolna, wskazują dane firmy nieruchomościowej Cushman & Wakefield.

Z danych JLL Research wynika, że wynajmujący ponad 2,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, zmniejszyli rozmiar metrażu w nowej umowie przeciętnie o blisko 12%.

 

Reklama

kryzys na rynku nieruchomosci coraz powazniejszy najwieksza zapasc nowych budow od 40 lat grafika numer 2kryzys na rynku nieruchomosci coraz powazniejszy najwieksza zapasc nowych budow od 40 lat grafika numer 2

Źródło JLL Research.

 

Wygląda na to, że kryzys amerykańskiego sektora nieruchomości biurowych wywoła jego transformację. Pojawia się coraz więcej propozycji i pomysłów przebudowania biurowców budynki wielorodzinne i mieszkania, hotele pracownicze czy internaty.

Istotnym problemem jest jednak struktura budynków. Z uwagi na zupełnie inne pierwotne przeznaczenie, trzeba zmienić całe plany pięter, zainstalować instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne dla wielu nowych pomieszczeń. Nie wszędzie byłoby to możliwe.


Zobacz również: Kryzys nieruchomości i wysokie ceny - jest rozwiązanie, na które w Polsce nie ma szans

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama