Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

krach na rynku nieruchomości w 2024

  • Liczba rozpoczynanych nowych budów biurowców była o od 15 do 45 razy mniejsza niż w ostatniej dekadzie
  • Powierzchnia na pracownika stała się o 20% mniejsza niż 15 lat temu
  • Czy sektor czeka zupełne załamanie?

 

 

Totalna zapaść w sektorze budownictwa biurowego w USA

Już w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych notowany był gwałtowny i konsekwentny spadek rozpoczynanych nowych budów. Jednak w 2024 roku sytuację trudno nazwać inaczej niż katastrofą.

W całych Stanach Zjednoczonych I kwartale 2024 roku rozpoczęto mniej niż 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Tymczasem, w okresie 2013-2022 rozpoczynano w każdym kwartale od 500 tys. do 1,5 mln metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Reklama

Zatem, w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku rozpoczęto budowę od 15 do 45 razy mniej powierzchni biurowych niż w ciągu ostatniej dekady!

To najniższy wynik od blisko 40 lat. Spośród około 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej, której budowę rozpoczęto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ponad 90% zostało w pełni wynajęte, co oznacza, że inwestycje te nie zwiększą dostępności na rynku po oddaniu do użytku.

 

Wykres: Łączna powierzchnia rozpoczynanych budów powierzchni biurowej w USA w danym kwartale.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: JLL Research.

Nie tylko szorująca po dnie liczba nowych budów biurowców w USA wskazuje na kryzys w branży, ale także rekordowa całkowita dostępna powierzchnia biurowa.

W kwietniu osiągnęła ona najwyższy w historii rozmiar 112 mln (milionów!) metrów kwadratowych. W rezultacie, blisko jedna czwarta (23,7%) łącznej powierzchni biurowej w Stanach Zjednoczonych pozostaje niewykorzystana i wolna, wynika z danych RENX.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań zupełnie poza zasięgiem. Całkowite załamanie opłacalności nieruchomości

 

Praca zdalna wywołała załamanie popytu na rynku nieruchomości biurowe w USA

Reklama

Ilość powierzchni biurowej przypadającej na pracownika nadal spada w Stanach Zjednoczonych. Jest ona rekordowo niska i obecnie wynosi mniej niż 12 metrów kwadratowych. Jeszcze w 2009 roku, czyli 15 lat temu, było to 14 metrów kwadratowych. Zatem, to spadek o blisko 20%!

“Tylko w 2023 roku ceny budynków biurowych spadły o oszałamiające 26% z powodu tego trendu. Wzmacnia się trend przechodzenia na pracę zdalną, a do tego wiele ról jest automatyzowanych” - stwierdził Adam Kobeissi, ekonomista The Kobeissi Letter.

To dramatycznie szybki spadek biorąc pod uwagę, że jeszcze pod koniec 2023 roku, czyli zaledwie 3 miesiące temu, około jedna piąta powierzchni biurowej w USA była wolna, wskazują dane firmy nieruchomościowej Cushman & Wakefield.

Z danych JLL Research wynika, że wynajmujący ponad 2,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej, zmniejszyli rozmiar metrażu w nowej umowie przeciętnie o blisko 12%.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło JLL Research.

 

Wygląda na to, że kryzys amerykańskiego sektora nieruchomości biurowych wywoła jego transformację. Pojawia się coraz więcej propozycji i pomysłów przebudowania biurowców budynki wielorodzinne i mieszkania, hotele pracownicze czy internaty.

Istotnym problemem jest jednak struktura budynków. Z uwagi na zupełnie inne pierwotne przeznaczenie, trzeba zmienić całe plany pięter, zainstalować instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne dla wielu nowych pomieszczeń. Nie wszędzie byłoby to możliwe.


Zobacz również: Kryzys nieruchomości i wysokie ceny - jest rozwiązanie, na które w Polsce nie ma szans

Czytaj więcej

Artykuły związane z krach na rynku nieruchomości w 2024