Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny nieruchomości mogą runąć. Sektor finansowy jak przed kryzysem 2007 roku

|
selectedselectedselected

Rynek nieruchomości komercyjnych w USA zmaga się z poważnymi problemami, głównie z powodu wzrostu pracy zdalnej, co prowadzi do pustoszenia biur i spadku ich wartości. Według prognoz, wartość nieruchomości biurowych w Nowym Jorku może spaść o prawie 50% w ciągu następnych pięciu lat w porównaniu do 2019 roku. Do jakich poziomów może ona dojść, jeżeli praca zdalna zostanie już z nami na dobre?

Nieruchomości komercyjne w USA na granicy kryzysu. Alarmujące prognozy na najbliższe lata
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego rynek nierychomości w USA ma problemy?
  • Ceny nieruchomości komercyjnych będą spadać?
  • Kryzys na rynku najmu nieruchomości komercyjnych
  • Czy sektor finansowy też jest zagrożony?
  • Reit's w USA jako lepsza inwestycja 

 

 

Rynek nieruchomości komercyjnych zagrożony

Rynek nieruchomości komercyjnych w USA boryka się z poważnymi trudnościami, głównie z powodu rosnącej popularności pracy zdalnej. Biura są w dużej mierze puste, co prowadzi do spadku wartości nieruchomości.

Jak bardzo mogą jeszcze spaść ceny nieruchomości biurowych w USA? Amerykańscy ekonomiści niedawno przeprowadzili szacunki, a wyniki są alarmujące.

Reklama

Badacze prognozują, że przeciętna wartość nieruchomości komercyjnych w Nowym Jorku zmniejszy się o prawie połowę w ciągu następnych pięciu lat w porównaniu do poziomów z 2019 roku.

 

Stwierdzamy spadek wartości długoterminowej o 49% (w Nowym Jorku)Dla wszystkich amerykańskich rynków nieruchomości biurowych łącznie, określamy spadek wartości o 664,1 mld USD. - możemy przeczytać w badaniu “Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse” z grudnia 2023 roku.

 

Zobacz także: Kryzys nieruchomości w Europie! To już 50% mniej transakcji. Czy idzie zapaść?

 

Ceny nieruchomości mogą runąć

Reklama

W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, praca zdalna straciłaby na znaczeniu do 2029 roku. Jeśli jednak praca zdalna utrzyma się na obecnym poziomie, wartość nieruchomości biurowych w Nowym Jorku spadnie o 61,9% do 2029 roku w porównaniu do 2019 roku.

 

Budynki biurowe o wyższej jakości zostały zabezpieczone przed tymi trendami ze względu na kierowanie się firm ku jakości. Jednak biura o niższej jakości są narażone na ryzyko stania się osieroconym aktywem. Te zmiany wyceny mają wpływ na lokalne finanse publiczne i stabilność finansową. - znajdziemy w publikacji Gupta, Mittala i Van Nieuwerburgha

 

Najem nieruchomości komercyjnych: kryzys nie odpuszcza

Pandemia wywołała znaczące zmiany w sposobie pracy. Badacze z USA szacują, że w szczytowym okresie pandemii pod koniec marca 2020 roku, fizyczna obecność w biurach na głównych rynkach nieruchomości biurowych w Stanach Zjednoczonych spadła o 90%.

Reklama

Jednak w kolejnych latach pracownicy nie wrócili masowo do biur. Obecnie tylko 50% pracowników w Nowym Jorku pracuje stacjonarnie w firmach, co oznacza, że obłożenie biur jest o połowę mniejsze w porównaniu do 2019 roku.

 

Czytaj również: Rynek nieruchomości jak w 2007. Zaległości spłaty kredytów największe od 17 lat

 

Sektor finansowy dostanie rykoszetem

Tak wysoka liczba jest niezwykle niebezpieczna. Dlaczego? Nieruchomości biurowe są głównie finansowane za pomocą pożyczek i zadłużenia, a w grę wchodzą ogromne kwoty. Ten dług jest często sprzedawany jako instrumenty pochodne przez banki, oferowane inwestorom.

Mowa tu o znanych papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS). Te instrumenty odegrały kluczową rolę w wywołaniu efektu domina, który doprowadził do Globalnego Kryzysu Finansowego w 2008 roku.

Reklama

Wtedy kredyty hipoteczne były przepakowywane w MBS i inne instrumenty, co spowodowało, że problemy rynku nieruchomości przerodziły się w poważne kłopoty i upadłości dużych banków. Jednak w 2008 roku chodziło o MBS oparte na kredytach hipotecznych osób fizycznych, a nie komercyjne MBS.

 

(...) Duże spadki wartości (MBS) miałyby konsekwencje dla inwestorów instytucjonalnych i stabilności finansowej. - czytamy w publikacji “Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse”.

 

Aktualnie banki mają ponad 60% całego zadłużenia związanego z nieruchomościami komercyjnymi w USA. Znaczna część aktywów banków, zwłaszcza tych średniej wielkości, składa się z kredytów na nieruchomości komercyjne.

Reklama

 

Ryzyko kredytowe związane z nieruchomościami komercyjnymi potęguje negatywny wpływ wyższych stóp procentowych na kapitał własny banków, zwiększając ryzyko niestabilności finansowej, zwłaszcza wśród banków regionalnych. - możemy dowiedzieć się z badania. 

 

Pełny artykuł naukowy autorstwa Arpit Gupta, Vrinda Mittal oraz Stijn Van Nieuwerburgh z grudnia 2023 roku można znaleźć tutaj: “Work From Home and the Office Real Estate Apocalypse”.

 

Reklama

Sprawdź także: Uderzenie w wynajmujących mieszkania - sprawdź jakie będą skutki podwyżki podatku

 

Inwestowanie w nieruchomości w USA bardziej się opłaca

Posiadanie REIT-ów w USA zamiast nieruchomości w miastach takich jak Warszawa, Łódź, Poznań czy Pcim oferuje kilka korzyści. Po pierwsze, zapewnia podobne roczne zwroty na poziomie 4-5%, ale w dolarach amerykańskich (USD) zamiast w polskich złotych (PLN). Po drugie, unikasz problemów związanych z częstą wymianą najemców, co jest typowe dla tradycyjnego wynajmu nieruchomości. Dodatkowo, Twoi najemcy nie będą zaangażowani w ryzykowne działania związane z konfliktami międzynarodowymi, więc nie będą zawodowo ścierać się z Rosją. Wreszcie, nie musisz martwić się o to, że Twoje nieruchomości mogą zostać zniszczone w wyniku działań wojennych, jak mogłoby się zdarzyć w przypadku eskalacji konfliktu z Rosją.

 

 

Czytaj także: Na rynku nieruchomości pękła bańka? Sprzedaż spada, deweloperzy przygnębieni, a inwestorzy wycofują się z rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama