Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości]

|
selectedselectedselected
Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 1q22 podaż nowych powierzchni biurowych była nadzwyczajnie wysoka, w kolejnych kwartałach nowa podaż zdecydowanie wyhamuje. Absorpcja w 1q22 była również zaskakująco wysoka, jednak nie na tyle, aby ustabilizować pustostany globalnie; wyłączając rynek katowicki, przyrost pustostanów był bardzo ograniczony (21 tys. m2 ). Popyt brutto pozostał wysoki, a czynsze stabilne.

Pod koniec 1q22 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w kraju przekroczyły 12,5 mln m2 .

 

Najważniejsze wskaźniki – Warszawa

Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 1Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 1

Nowa podaż w 1q22 (337 tys. m2 ) była wyjątkowo wysoka (najwyższa kwartalna od wybuchu epidemii), koncentrując się na rynkach regionalnych (244 tys. m2 ). Licząc 4q skum nowa podaż wyniosła 674 tys. m2 , w tym 422 tys. m2 na rynkach regionalnych

Reklama

Do końca 2023 podaż na rynkach regionalnych będzie powoli obniżać się do około 340 tys. m2 rocznie. Natomiast w stolicy okres wysokiej podaży już się skończył.

 

Najważniejsze wskaźniki – rynki regionalne

Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 2Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 2

Sytuacja bardzo wysokiej podaży w 1q22 wywołała zdecydowany przyrost pustostanów na rynkach regionalnych, zwłaszcza w Katowicach, jednak nowa podaż w 1q22 była nadzwyczajnie wysoka, taka sytuacja nie powtórzy się w najbliższym czasie.

W 1q22 przy bardzo wysokiej nowej podaży kwartalna absorpcja w kraju wyniosła rekordowe, jak na pierwszy kwartał roku, 219 tys. m2 . Zasadniczo 1q22 był pierwszym kwartałem z zadawalającym poziomem popytu od początku epidemii.

W 1q22 wskaźnik wyprzedzający, jakim jest popyt brutto (426 tys. m2 ), był bardzo wysoki i poprawił się r/r o 106%. Wysoki popyt brutto rozpoczął się od 4q21. Popyt brutto był rekordowy na warszawskim CBD, po raz pierwszy przekraczając 200 tys. m2 .

Reklama

Po okresie negatywnej absorpcji występującej od 2q20 do 1q21 sytuacja na europejskim rynku stale poprawia się. W 1q22 absorpcja wyniosła blisko 800 tys. m2 . Popyt brutto w 1q22 był również wyższy r/r o 41%, wynosząc 2,5 mln m2 . Współczynnik pustostanów ustabilizował w Europie na poziomie około 7,2% od 3q21. W obecnym silnie inflacyjnym otoczeniu czynsze na większości rynków europejskich zaczęły rosnąć.

 

Absorpcja na tle nowej podaży

Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 3Rynek nieruchomości biurowych: powrót wysokiej absorpcji [analizy nieruchomości] - 3

Na koniec 1q22 średni współczynnik pustostanów w kraju (13,8%) pozostawał na poziomie powyżej średniej europejskiej oraz średniej krajowej z ostatnich 4 lat (10,3%), rosnąc odpowiednio o 167 pb r/r oraz 46 pb q/q.

Wzrost współczynnika pustostanów q/q był najbardziej wyraźny w Katowicach, gdzie nowa podaż wyniosła 116 tys. m2 .

Niemniej, na wielu rynkach regionalnych oraz w Warszawie, przy bardzo dobrej absorpcji, współczynnik pustostanów obniżył się, stało się tak w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Poznaniu.

W ujęciu rocznym na koniec 1q22 czynsze efektywne (wyrażone w EUR) pozostały bez zmian zarówno q/q, jak i r/r na większości rynków, ewentualne zmiany były łagodnie zwyżkowe

Reklama

Czynsze pozostają pod presją, zwłaszcza na rynkach regionalnych, lecz ze względu na silnie inflacyjne otoczenie prawdopodobnie nie doczekamy się ich spadków nominalnych wyrażonych w EUR.

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu: “Nieruchomości komercyjne - Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama