Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Absurdalne ceny domów - tak źle jeszcze nie było. Co dalej?

|
selectedselectedselected
Absurdalne ceny domów - tak źle jeszcze nie było. Co dalej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny domów w stosunku do dochodów w USA wzrosły o ponad 50% w zaledwie 30 lata. Eksperci mówią o “kryzysie opłacalności”, którego powodem są fatalne warunki rynkowe i makroekonomiczne dla potencjalnych kupujących.

 

  • Ceny nieruchomości w USA w ostatnich latach gwałtownie wzrosły
  • Przystępność cenowa mieszkań jest rekordowo niska
  • Wielu Amerykanów na dobre zrezygnowała z marzenia o zakupie domu

 

Własne mieszkanie to odległe marzenie dla coraz większej liczby Amerykanów

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, wysokie koszty budowy i ograniczona podaż nowych mieszkań sprawiły, że przystępność cenowa domów w III kwartale 2023 roku spadła w USA do najniższego poziomu od ponad dekady.

Reklama

Według Redfin, kupujący dom jesienią 2023 roku musi zarobić 114 tys. 627 USD, aby pozwolić sobie na “opłacalne” lokum o cenie podobnej do mediany. To o 15% więcej względem poziomu z zeszłego roku. To także wzrost o ponad 50% od 2020 roku, czyli zaledwie 3 lata.

“Opłacalność” w przypadku badania Redfin oznacza, że potencjalny kupujący przeznacza nie więcej niż 30% miesięcznego dochodu na ratę kredytu.

Tymczasem, obecny przeciętny dochód gospodarstwa domowego w USA wynosi zaledwie 75 tys. USD. Kwota ta jest o 53% niższa od wymaganej do zakupu opłacalnego domu.

"Innymi słowy, mediana dochodu gospodarstwa domowego musi wzrosnąć o 53%, aby przeciętna osoba mogła sobie pozwolić na zakup domu. A nawet wtedy 50% ludzi nadal nie byłoby w stanie pozwolić sobie na dom. Mamy kryzys przystępności cenowej w USA" - skomentował Adam Kobeissi, analityk w Kobeissi Letter.

 

Zobacz także: Ryzyko geopolityczne największe od 50 lat, ostrzega CEO naftowego giganta. Ceny ropy i gazu niewiadomą

Reklama

 

Wykres: Mediana cen domów w Stanach Zjednoczonych w danym miesiącu

 https://pbs.twimg.com/media/F-6TxUmXAAAGswg?format=jpg&name=mediumhttps://pbs.twimg.com/media/F-6TxUmXAAAGswg?format=jpg&name=medium

Źródło: Redfin

 

Reklama

Jak wynika z danych National Association of Home Builders (NAHB), zaledwie 37,4% nowych i istniejących domów sprzedanych od lipca do września 2023 roku było przystępnych cenowo dla rodzin o średnim dochodzie w USA wynoszącym 96,3 tys. USD.

Jest to spadek względem wartości 40,5% w II kwartale 2023 roku i najniższy odczyt od czasu, gdy NAHB zaczęła przygotowywać zestawienie przystępności cenowej w 2012 roku.

Tymczasem, średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu na zakup nieruchomości jest w Stanach Zjednoczonych najwyższe od 23 lat. Przed miesiącem przekroczyło ono poziom 8%. Naturalnie, wpływa to na wysokość raty kredytowej.

 

Zobacz także: Kiedy mieszkania staną się przystępne? Ekonomiści stawiają warunki

 

Wykres: Przeciętnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego w USA

Reklama


 https://www.fxmag.pl/uploaded/Przemek%20Tabor/Mortgage%20rate%2030.JPGhttps://www.fxmag.pl/uploaded/Przemek%20Tabor/Mortgage%20rate%2030.JPG

Źródło: Mortgage News Daily.

 

Mediana wysokości raty kredytu hipotecznego zawieranego na 30 lat osiągnęła najwyższy poziom w historii. To 2900 USD miesięcznie.

"Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych było wyraźnie kluczową przyczyną spadku przystępności cenowej mieszkań" - powiedział główny ekonomista NAHB, Robert Dietz.

Reklama

Jednym z czynników, który spowodował tak trudne warunki do nabycia domu dla przeciętnego Amerykanina jest wysoki poziom stóp procentowych w USA. Obecnie, stopa funduszy federalnych jest utrzymywana przez Fed w zakresie 5,25-5,50%. To najwyższy poziom od 2001 roku.

 

Wykres: Stopa procentowa Rezerwy Federalnej

 https://s3.tradingview.com/snapshots/b/bdNG9WWN.pnghttps://s3.tradingview.com/snapshots/b/bdNG9WWN.png

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

"Stale rosnące stopy procentowe od początku roku odbijają się na przystępności cenowej mieszkań, podnosząc koszty dla kupujących i zwiększając koszty kredytów" - stwierdziła Alicia Huey, prezes NAHB.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest spadek popytu na kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych do najniższego poziomu od 28 lat.

Nadal mamy wyższe ceny przy wyższych stopach procentowych ze względu na niską podaż. Biorąc pod uwagę, że wyższe stopy procentowe pozostaną jeszcze na dłużej, potrzebna jest większa podaż” - stwierdził Adam Kobeissi, ekonomista z The Kobeissi Letter.

“Podaż jest odpowiedzią na poprawę przystępności cenowej na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych” - dodał

 

Zobacz również: Szok! Kredyty mieszkaniowe: o 254% większa wartość zapytań niż rok temu

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama