Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wystąpienie prezesa zawiodło - zmian nie będzie!

|
selectedselectedselected
Wystąpienie prezesa zawiodło - zmian nie będzie! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego miała wiele ozdobników, ale zabrakło wyraźnych wskazówek na przyszłość. Dostaliśmy jednak jasny przekaz, że w nadchodzących miesiącach zmian nie będzie.

 

Show prezesa

Konferencja prezesa nie przyniosła rewolucji. Utrzymano wątek górski, aczkolwiek wracamy do tematu płaskowyżu, w którym pan profesor czuje się wyraźnie mocniejszy, niż w polskich szczytach górskich. Temat kynologiczny został zawieszony, ale pojawiły się koty. Prezes NBP postanowił również zasugerować słuchaczom, że wycieczki szkolne to siedlisko patologii i dobrze, że na nie nie jeździł. Dobrze, że znalazł czas na wątki polityki monetarnej. Skupiał się co prawda znów na niezależności NBP, zdaniem analityków odnosząc się do sugestii możliwych obniżek stóp procentowych, o których napomknął premier Mateusz Morawiecki. W rezultacie wiemy, co RPP chciałaby robić i wiemy też, jakie naciski polityczne z obozu władzy płyną.

 

Reklama

 

Dramat Węgrów

Poznaliśmy dzisiaj odczyt inflacji na Węgrzech. Kraj ten wyszedł na wyraźne prowadzenie w Unii Europejskiej. Wynik 25,7% to nie tylko 0,5% powyżej oczekiwań, ale przede wszystkim okropna wiadomość dla tamtejszych mieszkańców. Widzimy przecież, co się dzieje w Polsce przy poziomach wyraźnie niższych. Kraj ten już podniósł stopy procentowe do imponującej wartości 13%, w związku z czym realnie pozostaje im czekać. Trochę lepsza sytuacja jest w Czechach. Tam również inflacja rośnie, ale do 17,5% i oczekiwania zostały tylko nieznacznie przekroczone.

 

Co z inflacją w Polsce?

Patrząc na odczyty na Węgrzech i w Czechach można mieć spore obawy względem sytuacji w Polsce. Odczyty dla tych państw były dostępne już dzisiaj, natomiast odczyt dla Polski zobaczymy finalnie dopiero 15 lutego. Oby nie był to dramatyczny prezent tuż po walentynkach. Należy też zwrócić uwagę, że styczeń był ostatnim miesiącem sprzed wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej. W rezultacie wzrost roczny w styczniu powinien być jeszcze pod kontrolą. Pytanie, co stanie się w marcowych danych za luty. Z drugiej strony temat podwyżek stóp procentowych wydaje się na ten moment w Polsce definitywnie zamknięty.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Reklama

16:00 - USA - Raport Uniwersytetu Michigan.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Maciej Przygórzewski

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych


Reklama
Reklama