Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości zagraniczne: zdjęte restrykcje rozpędziły chińską gospodarkę

|
selectedselectedselected
Wiadomości zagraniczne: zdjęte restrykcje rozpędziły chińską gospodarkę | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Indeks koniunktury w przemyśle Empire Manufacturing poprawił się skokowo do +10,8pkt. w kwietniu z -24,6pkt. w marcu, przy konsensusie zakładającym lekką poprawę do -18pkt. Wartością graniczną między spowolnieniem a ożywieniem w sektorze jest 0. Odczyt dobrze rokuje na poprawę koniunktury i kontynuację odbicia w przemyśle, na które wskazały ubiegłotygodniowe dane o produkcji przemysłowej za marzec. Utrzymuje się jednak podwyższona niepewność, o czym świadczą m.in. dane ISM i PMI w przemyśle, więc ożywienie może okazać się przejściowe.

  • Dziś poznamy dane o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów za marzec

 

 

Chiny: gospodarka zaczyna się rozpędzać po ponownym otwarciu po Covid-19

  • Biuro statystyczne Chin poinformowało o wzroście PKB w 1kw23 o 4,5%r/r przy konsensusie 4,0% oraz po 2,9%r/r w 4kw22. W odsezonowanym ujęciu kw/kw, PKB wzrósł o 2,2% przy konsensusie 2,0% oraz po 0% w 4kw22.
  • Dane dotyczące inwestycji wskazują na wzrost o 5,1%r/r w 1kw23 (w poprzednim kwartale 5,5%), na który składał się m.in. wzrost inwestycji infrastrukturalnych o 8,8%r/r i (poprzednio 9,0%) oraz spadek inwestycji w nieruchomości o 5,8%r/r (poprzednio -5,7%).
  • W reakcji na dzisiejsze dane, władze chińskie mogą się zdecydować na wsparcie inwestycji infrastrukturalnych, nie spodziewamy się stumulowania konsumpcji, w której wyraźna jest post-pandemiczna odbudowa.
  • Oczekiwane ożywienie po zniesieniu restrykcji epidemicznych w grudniu realizuje się głównie przez odbicie konsumpcji. Świadczy o tym mocny wzrost sprzedaży detalicznej o 10,6%r/r w marcu przy konsensusie 7,5%. Silniejszy wzrost sprzedaży detalicznej notowano ostatnio w czerwcu 2021. W całym 1kw23 wzrost sprzedaży wyniósł 5,8%r/r podczas gdy po okresie styczeń-luty wynosił 3,5%. Odbicie jest widoczne we wszystkich głównych kategoriach sprzedaży (m.in. w sprzedaży samochodów), wyraźnie jednak najmocniejsze w kategorii catering, co jest związane ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych.
  • Wzrost w przemyśle jest dosyć umiarkowany. Produkcja przemysłowa wzrosła wprawdzie w marcu o 3,0%r/r w marcu z 2,4% w lutym, ale było to poniżej oczekiwań analityków na poziomie 3,5%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama