Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny pkb polityka monetarna chiny

Nasz czwarty temat na rok 2023 dotyczy Chin. Również w Chinach nie ma powrotu do starej, nowej normy. W ciągu czterech dekad od 1980 roku rosnące zaangażowanie w handel i inwestycje z resztą świata napędzało szybki wzrost Chin, ale jest mało prawdopodobne, że w przyszłości będzie równie udane. W obliczu zadłużenia kraju, globalnego populistycznego sprzeciwu wobec eksportu i sceptycyzmu wobec ambicji geopolitycznych, a także z powodu szybko starzejącej się populacji, Chiny muszą znaleźć nowe sposoby na zrównoważenie konkurencyjnych wymagań rynku, geopolityki i polityki.

 

Po umocnieniu swojego politycznego przywództwa w 2022 roku, prezydent Xi Jinping musi teraz poprowadzić Chiny w nowym kierunku. Podobnie jak wszystkie kraje o średnim dochodzie, które były przed nim, droga Chin do trwałego wzrostu standardu życia leży w innowacjach i wydajności. W 2023 r. powinniśmy zatem oczekiwać, że rząd Chin podwoi inwestycje w branże przyszłości: energię odnawialną, sztuczną inteligencję i postępy w technologii komputerowej (zwłaszcza biorąc pod uwagę amerykańskie ograniczenia eksportu zaawansowanych układów komputerowych nałożone na Chiny).

 

Reklama

 

Jednak nawet Chiny nie będą mogły się rozwijać, jeśli nie rozwiążą problemu nieefektywności, przede wszystkim ogromnej błędnej alokacji zasobów w ciągu ostatnich dwóch dekad na budownictwo mieszkaniowe, rozwój miast i infrastrukturę. Dlatego też powinniśmy oczekiwać, że w 2023 roku i w latach następnych Chiny podejmą znaczące działania w zakresie restrukturyzacji aktywów i zadłużenia.

Czytaj więcej