Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

informacje chiny

Wyobraźmy sobie świat, w którym to, co wydarzyło się w Vegas, nie zostaje w Vegas. I popatrzmy na Chiny. Odkąd stały się one gospodarczą potęgą, trudno je lekceważyć. Duża i otwarta gospodarka oznacza wysoki stopień oddziaływania na gospodarkę globalną, czego przykłady mieliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Wpływ Pekinu jest również istotnym elementem kształtowania się przepływów kapitałowych, zmian cen ryzykownych aktywów, podaży kredytu czy stopnia zlewarowania gospodarek. Obecnie temat ten wydaje się jeszcze istotniejszy. Ostatnie badania pokazują, że:

Oficjalne dane dot. chińskiego PKB są pudrowane, nadmiernie stabilne i de facto ograniczające prowadzenie badań nad gospodarkę. Aby je przeprowadzać, trzeba sobie stworzyć własne miary aktywności - da się.

Brak wyraźnego rozdziału polityki pieniężnej, fiskalnej i regulacyjnej w Chinach sprawia, że wygodnie jest patrzeć na te elementy łącznie w formie tzw. impulsu kredytowego.

Zmiana impulsu kredytowego w Chinach o 1% PKB jest warta w gospodarce globalnej nieco mniej niż obniżka stóp procentowych Fed o 25pb. Zdarzały się jednak impulsy kredytowe w Chinach o wartości 10% PKB. Oddziaływanie jest rozciągnięte w czasie na 16-24 miesiące.

Reklama

Obecnie impuls kredytowy w Chinach działa w przeciwnym kierunku niż zacieśnienie polityki pieniężnej na świecie. Lockdowny na razie duszą jego działanie. Wyjście Chin z zero-covid sugeruje, że impuls kredytowy będzie coraz bardziej widoczny w 2023 roku.

 

Tytuł dzisiejszego tekstu jest wariacją na temat artykułu naukowego zamieszczonego na stronie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego prezentujemy, mamy nadzieję, zwięzłą syntezą. Autorzy pochylają się w nim nad rolą jaką w globalnej gospodarce pełnią Chiny. Zanim przejdziemy dalej przedstawmy jednak kilka liczb. W 2021 roku chińska gospodarka odpowiadała za 40% globalnej sprzedaży samochodów (dwukrotnie więcej niż USA) i 25% w przypadku smartfonów (największy rynek na świecie). Ponadto, Pekin jest też potężnym konsumentem surowców z udziałem w popycie globalnym na stal i węgiel na poziomie 50% oraz 14% jeśli chodzi o ropę naftową. Takie wielkości muszą oznaczać, że tytuł tekstu nie jest przypadkowy.

 

Na wstępie autorzy podkreślają, że w przypadku Chin bardzo ciężko jest odróżnić politykę fiskalną, monetarną oraz regulacyjną. Z tego powodu postanowili oni skupić się na kreacji kredytu (ściślej mówiąc na impulsie kredytowym, czyli zmianie nowego kredytu w relacji do PKB), jako syntetycznej mierze polityki gospodarczej. Miara ta bierze pod uwagę zastrzyk nowego finansowania do gospodarki na różnych płaszczyznach administracyjnych. Jak widać na poniższym wykresie, kreacja nowego kredytu może przyjmować naprawdę spore wartości, czasami przekraczające nawet 10% chińskiego PKB. Wraz ze wzrostem udziału gospodarki Chin na świecie zwiększył się również udział impulsu kredytowego w globalnej produkcji.

Reklama

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 1Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 1

 

Sam impuls kredytowy jest zwierzęciem cyklicznym (właściwie anty-cyklicznym, bo wyprowadzany jest jako kontra do słabnącej koniunktury), co widać na załączonym poniżej obrazku. Skala + wewnętrzne działanie stabilizacyjne (nie zawsze zsynchronizowane z globalnym cyklem PKB) sprawia, że impuls kredytowy jest ważnym elementem zaburzającym cykle w innych gospodarkach.​

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 2Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 2

 

Reklama

Drugim problemem, z jakim przyszło się zmierzyć autorom, był sposób prezentacji danych o chińskim PKB. O temacie tym można byłoby w sumie napisać osobny tekst, lecz na potrzeby niniejszego artykułu ograniczmy się do problemu "wygładzania" (wykres poniżej). Innymi słowy publikowane dane często nie mają wyraźnie zarysowanych punktów zwrotnych, co poniekąd może wynikać z pobudek politycznych. Co więcej, analiza wskazała, że chińskie dane dotyczące realnego PKB posiadają jedną z najniższych zmienności na świecie w porównaniu z innymi 107 krajami. Problem ten wzrósł jeszcze wyraźniej na przestrzeni ostatniej dekady.

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 3Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 3

 

Aby uporać się z tym wyzwaniem autorzy skonstruowali własną miarę aktywności gospodarczej. Wykazuje ona zdecydowanie większą amplitudę wahań w cyklu koniunkturalnym, co z kolei lepiej współgra z faktycznym impulsem kredytowym. Autorzy wskazują przy okazji na dwa okresy, które wykazują największą różnicę między oficjalnymi danymi o PKB, a wskaźnikiem alternatywnym. Pierwszym z nich jest spowolnienie z 2015 roku, które w ich opinii było wyraźniejsze niż raportowane przez chiński urząd statystyczny. Drugim jest rok 2018, gdzie wychwycono cykliczne spowolnienie aktywności gospodarczej, którego próżno było szukać w danych oficjalnych.

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 4Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 4

Reklama

 

Przejdźmy teraz do sedna badania, czyli wpływu polityki kredytowej Chin na globalny cykl finansowy. Analiza skupia się na okresie po kryzysie finansowym w latach 2011-2019.

Efektem modelowania jest pokazanie wpływu zmiany impulsu kredytowego na poniższe zmienne:

  • impuls kredytowy sam w sobie,
  • alternatywna miara aktywności gospodarczej,
  • oficjalne dane o PKB,
  • globalny cykl finansowy (m.in. ceny ryzykownych aktywów oraz dźwignia instytucji finansowych),
  • globalne warunki gospodarcze,
  • indeks zmienności amerykańskich akcji VIX,
  • indeks akcji SP500,
  • indeks dolara,
  • rentowność 2-letnich obligacji USA,
  • globalna kreacja kredytu poza Chinami,
  • napływy kapitału do banków,
  • napływy kapitału do instytucji pozabankowych,
  • ceny surowców,
  • globalny handel poza Chinami,
  • globalna produkcja przemysłowa poza Chinami,
  • globalny PKB poza Chinami.

 

Pierwszy model bada wpływ wzrostu impulsu kredytowego na alternatywną miarę aktywności gospodarczej, globalny cykl finansowy oraz globalny wskaźnik warunków gospodarczych. Bez zaskoczenia, wszędzie reakcja jest pozytywna. W przypadku alternatywnej miary PKB największa wartość następuje po 16 miesiącach od wystąpienia szoku. Dodatni impuls kredytowy tej skali poluzowuje również globalne warunki finansowe. Co jednak ciekawe, maksymalny efekt z tego tytułu widoczny jest później niż po 16 miesiącach. Pokazuje to, że globalna gospodarka korzysta z pozytywnego wpływu na chiński PKB z pewnym opóźnieniem.

Reklama

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 5Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 5

 

Druga analiza brała pod uwagę rozszerzony model VAR i oddziaływanie impulsu kredytowego na łącznie 13 zmiennych. Po pierwsze, wzrost kredytu o 1% PKB generował wzrost alternatywnej miary PKB o 1,2%. Tutaj pozytywny wpływ widoczny jest aż do 24 miesiąca, co podkreśla rolę nowego kredytu w generowanie wahań koniunkturalnych. Po drugie, ten sam impuls zwiększa globalny napływ kapitału do banków o 0,4%. Po trzecie, redukuje on awersję do ryzyka w postaci spadku indeksu VIX oraz deprecjacji szerokiego indeksu dolara (definicja BIS) o 0,5%. Taka sytuacja następnie zwiększa podaż kredytu poza Chinami, co z kolei odzwierciedla łagodniejsze warunki gospodarcze (wzrost dostępności kredytu).

 

Dodatni impuls kredytu generuje również pokaźny wpływ na globalną produkcję przemysłową i PKB poza Państwem Środka o skali odpowiednio 1% i 0,3%. W obydwu przypadkach największy pozytywny wpływ widoczny jest po 22 miesiącach. Oznacza to półroczne opóźnienie względem wpływu impulsu na aktywność gospodarczą w Chinach. Silne powiązania handlowe Pekinu z światem sprawiają, że wzrost impulsu kredytowego tamże zwiększa wolumen handlu na świecie o 1%, co podkreśla dużą rolę Chin w popycie globalnym (w tym surowce przemysłowe). W związku z tym ceny surowców na świecie doświadczają przy tym wzrostu o 2,2%. Wreszcie taka sytuacja prowadzi do zacieśniania polityki monetarnej przez amerykański Fed, co prowadzi do wzrostu rentowności 2-letnich obligacji skarbowych.

Reklama

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 6Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 6

 

Trzeci model różni się od drugiego tym, że zamiast alternatywnej miary aktywności gospodarczej uwzględnione są oficjalne dane o PKB. Generalnie wyniki na zmienne są bardzo podobne z jednym ważnym wyjątkiem. W tym równaniu wpływ impulsu kredytowego na oficjalny PKB nie jest istotny statystycznie, co wydaje się zagadkowe. Podkreśla to jednak istotę stworzenia nowej miary aktywności gospodarczej przez autorów. Jednocześnie wskazują oni, że trudno jest przypisać jakiekolwiek ruchy w gospodarce globalnej stricte wydarzeniom w Chinach.

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 7Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 7

 

Reklama

Na koniec warto zerknąć jeszcze na ciekawe porównanie wpływu na poniższe zmienne ze strony obniżki stóp przez Fed o 25pb (górny panel) oraz impulsu kredytowego w Chinach o 1% PKB. Płyną z tego dwa kluczowe wnioski. Po pierwsze, kierunkowo reakcje po stronie indeksu dolara i wpływu na globalną kreację kredytu są podobne. Po drugie, efekt płynący ze wzrostu impulsu kredytowego w Chinach na globalną podaż kredytu jest około o połowę niższy od obniżki stóp przez Fed w podanej wyżej skali. Analiza ta wskazuje, że mechanizm transmisji ekspansji monetarnej z USA odbywa się głównie kanałem rynku finansowego (rola dolara w globalnym systemie finansowym). Z kolei ekspansja chińskiego kredytu odbywa się przede wszystkim kanałem sentymentu*, co zresztą pokazały wyniki wcześniejszych równań. Dzieje się tak z uwagi na małe powiązanie Chin ze światowym rynkiem finansowym, w przeciwieństwie do gospodarki USA.

Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 8Chiny to nie Las Vegas. Trudno lekceważyć gospodarczą potęgę - 8

* Działa to mniej więcej tak: impuls kredytowy, przyspieszenie PKB, oczekiwanie przyspieszenia PKB na świecie, zwiększenie apetytu na ryzyko, podniesienie cen aktywów i wolumenu kredytu w gospodarce globalnej. A dalej to już wiadomo.

 

Biorąc pod uwagę, że jesteśmy obecnie w przededniu wzrostu popytu wewnętrznego w Chinach wskutek znoszenia restrykcji pandemicznych, rola Chin dla globalnej gospodarki w 2023 może okazać się znaczna. Pokazywaliśmy wcześniej, że impuls kredytowy ruszył, ale lockdowny duszą jego oddziaływanie. Z drugiej strony ryzykiem jest tutaj samo zachowanie się podaży kredytu z uwagi na mocno zlewarowany rynek nieruchomości. Jeśli jednak Pekin umożliwiłby dalszy wzrost kredytu, może to oznaczać istotny efekt mitygujący szeroko oczekiwane spowolnienie w światowej gospodarce. Można tu dyskutować, czy obecny impuls kredytowy (patrz wcześniejszy rysunek) plus zniesienie restrykcji covidowych wystarczą, czy konieczna jest dalsza (nowa) ekspansja kredytowa. Fakt pozostaje jednak faktem, że siły tej nie sposób bagatelizować. Jakiś (pozytywny) efekt w 2023/2024 roku musi się pojawić.

Czytaj więcej