Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wiadomości krajowe: na to długo czekaliśmy – komunikat prezesa NBP potwierdził rynkowe oczekiwania

|
selectedselectedselected
Wiadomości krajowe: na to długo czekaliśmy – komunikat prezesa NBP potwierdził rynkowe oczekiwania  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Naszym zdaniem piątkowa konferencja prezesa NBP nie pozostawia wątpliwości, że NBP werbalnie rozpoczął cykl obniżek stóp, a rzeczywista decyzja o cięciu stóp zostanie podjęta na wrześniowym posiedzeniu Rady.
  • Prezes NBP ponownie zarażał optymizmem dezinflacyjnym. Ten optymizm dało się zauważyć także wczoraj w komunikacie po posiedzeniu.

  • Interpretacja nowej projekcji CPI była skoncentrowana na latach 2023-24, kiedy inflacja będzie dalej spadać. Naszym zdaniem zbyt mało uwagi poświęcono średnioterminowym zagrożeniom inflacyjnym.

 

 

Forward guidance

  • Prezes oficjalnie zadeklarował koniec cyklu podwyżek oraz ogłosił, że następny krok to cięcie stóp. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki. Pierwszy z nich to spadek inflacji CPI poniżej 10%, co naszym zdaniem będzie miało miejsce w sierpniu, a dane zostaną opublikowane na początku września. Drugi warunek to dalszy pewny spadek inflacji do celu. Mamy inne zdanie na temat średnioterminowej inflacji i mniej pewności niż NBP, ale ocena zaprezentowana przez prezesa nie pozostawia wątpliwości, iż nie widzi on istotnych zagrożeń.
  • Profesor Glapiński w zasadzie nie pozostawił wątpliwości, że obniżka stóp nastąpi we wrześniu o 25pb i dodał, że kolejne kroki będą stopniowe. Naszym zdaniem druga obniżka będzie miała miejsce w październiku i łącznie stopy spadną w 2023 roku około 50-75pb. W sesji pytań prezes NBP także dodał, że rynkowe oczekiwania cięć o 100pb w tym roku są „wygórowane”. Naszym zdaniem dalsze luzowanie polityki pieniężnej będzie miało miejsce raczej w 2024.

 

Perspektywy inflacyjne i prognoza stóp

  • Nasze krótkoterminowe prognozy inflacyjne są zbieżne z projekcjami NBP, ale poza rokiem 2024 widzimy istotne zagrożenia inflacyjne. Dlatego uważamy, że sprowadzenie inflacji do celu 2,5%r/r będzie procesem długotrwałym. Już dzisiaj widać, że w odpowiedzi na dokonane zacieśnienie polityki pieniężnej, spadek inflacji bazowej w Polsce jest najwolniejszy w regionie. Wiele banków centralnych uważa, że w obecnym okresie dużej niepewności bank centralny powinien reagować na bieżące dane, szczególnie zachowanie inflacji bazowej, a ta w Polsce spada zbyt wolno.
  • Mamy także wątpliwości co do interpretacji faktu, że inflacja w 2022 aż w 50-60% wynika z rosnących marż. Uważamy, że rolą polityki pieniężnej jest m.in. "schładzanie" popytu, tak aby firmy nie mogły łatwo przerzucać szoku kosztowego na ceny detaliczne.
  • Wielokrotnie wspominany przez prezesa NBP wzrost płac realnych w ostatnich latach o 24% ma efekty uboczne, tj. właśnie łatwość przerzucania kosztów na ceny i podnoszenie marż. Dodatkowo zauważamy, że w 2024 nastąpi bardzo znaczący wzrost płacy minimalnej (20,4% nominalnie i około 15% realnie), co oznacza że dalej nie będzie bariery popytu dla wzrostu cen. Dzisiaj nasze modele pokazują stabilizację inflacji bazowej w latach 2024-25 na wysokim poziomie 5%.
  • Uważamy, że trwale inflację w Polsce będzie wymagać zmiany paradygmatu w polityce pieniężnej, tj. mniej konsumpcji a więcej inwestycji w PKB, co wydaje się dzisiaj mało realne.
Reklama

 

Kotecki z RPP: Za wcześnie na dyskusję o obniżkach stóp procentowych

  • W ocenie członka RPP L.Koteckiego jest za wcześnie na dyskusję o obniżkach stóp. Podkreśla on, że według ostatniej projekcji inflacja nie schodzi do celu nawet w 2025. W jego ocenie obniżka stóp może opóźnić moment dojścia do celu inflacyjnego na 2026 albo jeszcze późniejszy termin. Kotecki uważa, że dyskusja o obniżkach stóp byłaby właściwa po co najmniej kilku miesiącach jednocyfrowych poziomów inflacji. Zwraca także uwagę na zagrożenia inflacyjne ze strony tempa płac oraz wyjazdów uchodźców i emigrantów z Ukrainy, jeszcze przed zakończeniem wojny, co może zwiększać presją na rynku pracy.
  • Kotecki jest przedstawicielem jastrzębiego skrzydła RPP, a większość w Radzie wydaje się popierać obniżki stóp, argumentując to szybszym od oczekiwań hamowaniem inflacji.

 

Protokół z czerwcowego posiedzenia RPP

  • Zgodnie z minutes z czerwcowego posiedzenia RPP, niektórzy członkowie RPP oceniali, że skala zacieśnienia polityki pieniężnej nie jest wystarczająca do powrotu inflacji do celu 2,5%. W opinii tych członków Rady, obniżanie się inflacji bazowej będzie przebiegać zbyt wolno.
  • Protokół z posiedzenia RPP stwierdza, że większość członków Rady oceniła, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP.

 

Nowelizacja budżetu państwa na 2023, podniesienie świadczenia 500+

  • W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy budżetowej na 2023, która została przyjęta przez rząd na początku czerwca (limit deficytu PLN92mld).
  • Sejm uchwalił również zdecydowaną większością (za 406 posłów) nowelizację ustawy podwyższającą świadczenie 500+ do PLN800 od 2024 roku. Teraz ustawa trafi do Senatu.
  • Sejm odrzucił senackie poprawki do ustawy wprowadzającej na stałe 14. emeryturę. Ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

 

Rekordowo wysoki poziom „poduszki płynnościowej” PLN139mld. Jutro przetarg zamiany

  • MF poinformowało w piątek, że na koniec czerwca na rachunkach budżetowych znajdowało się PLN138,8mld wobec PLN117,9mld pod koniec maja.
  • Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 11 lipca sprzeda papiery OK1025, PS0728, WZ1128, DS1033, odkupi: DS1023, WZ0124, PS0424 i WZ0524.

Zobacz także: RPP podjęła decyzję o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych – zakomunikował prezes NBP Adam Glapiński

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama