Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W tych branżach będą zatrudniać! Mamy prognozy dla rynku pracy na nowy kwartał

|
selectedselectedselected

W II kwartale plany firm z sektora finansów i nieruchomości przedstawiają się optymistycznie. Planowane są rekrutacje, które obejmą również branżę energetyczną czy system ochrony zdrowia. 

W tych branżach będą zatrudniać! Mamy prognozy dla rynku pracy na nowy kwartał
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Perspektywy zatrudnienia dla firm z branży finansów i nieruchomości są optymistyczne. 
  • Przedsiębiorstwa przygotowują się na inwestycje ze środków KPO. 
  • W jakich sektorach również planowane są kolejne rekrutacje? 

 

Praca w branży nieruchomości - perspektywy

Co 3. firma z sektora finansów i nieruchomości planuje w II kwartale zatrudnienie nowych pracowników. Na podstawie “Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” co 5. przedsiębiorstwo ma w planach redukcję etatów, a prawie połowa (46%) chce utrzymać bieżący poziom zatrudnienia. Prognoza netto zatrudnienia wynosi +16%, co oznacza spadek o 2 pkt proc. w skali kwartału, ale 5 pkt proc. wyższy niż w II kwartale 2023 r. („prognoza netto zatrudnienia” - parametr będący różnicą procentową pomiędzy odsetkiem pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia i odsetkiem firm spodziewających się spadku całkowitego zatrudnienia w swoim oddziale w najbliższym kwartale. 

 

Zobacz również: Ile kosztuje mieszkanie nad morzem? Ceny w polskich kurortach mogą szokować

 

Reklama

W II kwartale 2024 roku dodatnie prognozy zatrudnienia deklarują przedsiębiorcy w 6 z 8 analizowanych sektorów. Najwięcej ofert pracy mogą spodziewać się kandydaci obszaru dóbr i usług konsumpcyjnych oraz nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej. Ze zwolnieniami powinni liczyć się przedstawiciele transportu, logistyki i motoryzacji, a także usług komunikacyjnych” - wynika z raportu. 

Popyt na wykwalifikowanych pracowników zgłaszany jest również w kategorii ochrona zdrowia i nauki przyrodnicze oraz w energetyce i usługach komunalnych. 

 

Plany rekrutacyjne określonych sektorów 

w tych branzach beda zatrudniac mamy prognozy dla rynku pracy na nowy kwartal grafika numer 1w tych branzach beda zatrudniac mamy prognozy dla rynku pracy na nowy kwartal grafika numer 1

Źródło: Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia

Reklama

 

“Od kwietnia do końca czerwca 2024 roku wzrost zatrudnienia przewidują organizacje w 5 spośród 6 regionów. Najwięcej ofert mogą spodziewać się kandydaci z centralnej (+17%), północno-zachodniej (+12%) części Polski. Na nieco mniejszy, choć wciąż niemały apetyt rekrutacyjny wskazują firmy ze Wschodu (+9%), Południa (+8%), a także Południowego Zachodu (+7%) kraju. Pracodawcy z Północy Polski liczą się natomiast z niewielką koniecznością redukcji etatów” - komentują analitycy. 

 

Zobacz również: „Mieszkanie na Start” - znamy szczegóły! Kto może skorzystać?

 

Odblokowanie środków z KPO a plany rekrutacyjne 

Marta Szymańska zwraca uwagę w szczególności na branże finansów i nieruchomości, gdzie obserwuje się umiarkowane ożywienie. Tempo wzrostu w skali rocznej daje powody do optymizmu. W tym przypadku mowa w szczególności o inwestycjach powiązanych z odblokowaniem środków z KPO. Firmy przygotowują się do nowych projektów, stąd widoczny wzrost w perspektywach zatrudnienia. Przedsiębiorstwa mają być zainteresowane w szczególności pracownikami, którzy mają umiejętności w obszarach takich jak: analiza danych, automatyzacja, optymalizacja procesów czy tzw. "zielone umiejętności".

Reklama

 

Zobacz również: Spadająca inflacja, a ceny mieszkań. Kluczowe czynniki i prognozy dla cen nieruchomości

 

Problemem wciąż pozostaje niedobór pracowników w systemie ochrony zdrowia. Dane uzyskane w badaniu Job Market Insights pokazują, że na początku 2024 r. wśród najbardziej poszukiwanych pracowników znaleźli się: magister farmacji, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog, technik farmaceutyczny oraz rejestratorka medyczna. Szczególnie w przypadku farmaceutów brakuje osób, które chcą pracować w swoim zawodzie. Coraz większa liczba pracowników decyduje się na rozwój w dynamicznie rozwijającym się sektorze badań klinicznych. Zarobki są tam często nieporównywalnie większe niż w przypadku pracy w szpitalu czy aptece. 

“Miniony rok przyniósł szereg zmian w sektorze life science. Branża nie utraciła dynamiki rozwoju, nadal obserwujemy powstawanie nowych ról, zmiany struktur organizacyjnych czy pogłębianie się deficytów talentów w obszarach, które już rok temu notowały braki kadrowe. Obecnie wysokie prognozy zatrudnienia są między innymi wynikiem zwiększonego poziomu inwestycji tego sektora w Polsce. Powstają nowe ośrodki badań, a centra usług, tzw. HUB-y, są przenoszone nad Wisłę z państw o wyższych kosztach pracy – mówi Katarzyna Gołek, ekspertka rynku pracy, manager zespołu zatrudnienia w Manpower.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama