Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska praca

Wskaźnik Dobrobytu dostarcza informacji o nastrojach konsumenckich. W listopadzie odnotowano wzrost płac, który wyprzedził inflację w kraju.

 

 

Reklama

 

Wynagrodzenia wyprzedzają inflację! 

Według opracowanego przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnika dobrobytu (WD) w Polsce to wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja. W grudniu WD wzrósł o niewiele ponad 1 punkt względem poziomu z poprzedniego miesiąca. Co więcej, był to 9. miesiąc z wyraźną poprawą. 

Powodem poprawy były rosnące pensje oraz spadająca inflacja. W listopadzie płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o niemal 12% r/r, co blisko dwukrotnie przewyższa tempo wzrostu cen CPI. Oczywiście zmiany są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od danego sektora (w listopadzie to przede wszystkim energetyka i górnictwo). 

 

Zobacz również: Prezes giganta z GPW zarzuca stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych!

 

Reklama

Źródło: BIEC 

 

“Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostaje bez większych zmian od roku. Firmy raczej powstrzymują się przed zwiększaniem swych zasobów kadrowych, zaś podwyżki wynagrodzeń mają na celu między innymi utrzymanie aktualnych zasobów kadrowych” - informują ekonomiści BIEC. 

 

Reklama

 

Zobacz również: Wynagrodzenia w Polsce - zaskakujące dane. Zobacz czy zarabiasz więcej od średniej

 

Wzrost inflacyjnych tendencji negatywną wiadomością 

To właśnie wzrost wynagrodzeń może przesądzić o oczekiwaniach wobec inflacji. W 2024 r. płaca minimalna ma zostać podniesiona dwukrotnie - na początku i w połowie roku. BIEC przypomina, że firmy mogą zdecydować się na podwyższenie cen, oczekując wzrostu kosztów czy ożywienia popytu. 

W nadchodzącym 2024 r. płaca minimalna ponownie wzrośnie skokowo i dwukrotnie - w styczniu i lipcu 2024 r. Wzrost płacy minimalnej wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami samego wynagrodzenia i związanych z nim wyższych kwot odprowadzanych składek, lecz również powoduje proporcjonalny wzrost świadczeń związanych z odprawami, odszkodowaniami, wypłatami za gotowość do pracy, pracę w nocy, dni ustawowo wolne od pracy, itp." - sugerują eksperci.  

W związku ze zmianami w zakresie poziomu płac, koszty pracodawców mają wzrosnąć o nawet 20%. 

Reklama

Wskaźnik Dobrobytu powstaje w oparciu o oficjalne dane statystyczne. Nie ma formy badania ankietowego, co pozwala wyeliminować krótkookresowe wahania, będące efektem m.in. wydarzeń politycznych w kraju.  

 

Zobacz również: Analitycy radzą „TRZYMAJ”. Spółka z GPW planuje wejść na rynek zagraniczny

Czytaj więcej