Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USA/ Harris po spotkaniu z Netanjahu: nie będę milczeć na temat cierpienia w Strefie Gazy

|
selectedselectedselected
USA/ Harris po spotkaniu z Netanjahu: nie będę milczeć na temat cierpienia w Strefie Gazy
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Izrael ma prawo do obrony, ale znaczenie ma to, jak je realizuje (...) Wyraziłam swoje poważne zaniepokojenie tragiczną sytuacją humanitarną" w Strefie Gazy - przekazała Harris dziennikarzom po ponad 40-minutowej rozmowie z izraelskim przywódcą w czwartek w Waszyngtonie.

"To co się tam dzieje jest druzgocące, nie możemy odwracać oczu od tych tragedii. To cierpienie nie może nas sparaliżować; nie będę milczeć" - podkreśliła

Leżąca między Izraelem a Egiptem Strefa Gazy jest w dużej części zrujnowana i pogrążona w głębokim kryzysie humanitarnym będącym następstwem prowadzonej na tym terytorium wojny Izraela przeciwko palestyńskiemu Hamasowi. Konflikt rozpoczął się atakiem terrorystycznym Hamasu na Izrael, w którym zabito blisko 1200 osób. W trwającej blisko dziesięć miesięcy wojnie zginęło już ponad 39,9 tys. Palestyńczyków.

Reklama

Po rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena ze starań o reelekcję Harris jest niemal pewną kandydatką Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach.

Harris deklaruje, że w sprawie Izraela i Gazy ma poglądy takie same jak Biden, jednak zdaniem wielu obserwatorów jest bardziej krytyczna wobec Izraela niż urzędujący prezydent, czego przejawem może być stanowczy komentarz po czwartkowym spotkaniu - oceniła agencja Reutera.

USA popierają Izrael, są głównym dostawcą broni do tego państwa, wspierają je też dyplomatycznie, ale sposób prowadzenia wojny przez Izrael wywołał w Stanach Zjednoczonych falę protestów, podzielił też Partię Demokratyczną i nadszarpnął stosunki między Bidenem a Netanjahu.

Reklama

Premier Izraela kilka godzin przed spotkaniem z Harris rozmawiał z Bidenem. Głównym punktem rozmów były prowadzone od miesięcy negocjacje dotyczące zawarcia zawieszenia broni w Gazie, które zakłada też wymianę wciąż przetrzymywanych tam przez Hamas izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów. Zarówno Biden, jak i Harris naciskają na jak najszybsze zawarcie porozumienia. Zdaniem przedstawicieli Białego Domu perspektywa rozejmu jest "bliższa niż kiedykolwiek wcześniej".

Biden i Netanjahu spotkali się następnie z rodzinami zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Wychodząc ze spotkania, bliscy porwanych powiedzieli, że ostatni raz mieli taką nadzieję na ich uwolnienie w listopadzie, gdy doszło do krótkotrwałego rozejmu i wymiany niektórych jeńców.

W piątek Netanjahu ma polecieć na Florydę, by rozmawiać z kandydatem Republikanów w wyborach Donaldem Trumpem.

Reklama

Jerzy Adamiak (PAP)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama