Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Tydzień pełen danych. Zobacz, jak się ma koniunktura w Polsce

|
selectedselectedselected
Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Tydzień pełen danych. Zobacz, jak się ma koniunktura w Polsce  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu mieliśmy wysyp istotnych danych z krajowej gospodarki. Na początku tygodnia poznaliśmy odczyt inflacji bazowej. Kwietniowy szacunek był wyższy niż zakładał konsensus i wyniósł 7.7% r/r wobec oczekiwanego 7.5% r/r. Potwierdza to rosnący wpływ czynników krajowych na poziom inflacji CPI w Polsce.

W marcu dynamika inflacji bazowej kształtowała się na poziomie 6.9% r/r. We wtorek GUS opublikował z kole wstępny odczyt dynamiki PKB za miniony kwartał. Wg statystyków wzrost wyniósł 8,5% r/r gdy my oraz rynek prognozowaliśmy dynamikę bliższą 8,0% r/r. Wzrost jest jednym z najwyższych odczytów kwartalnych w ostatnich latach, niemniej kolejne okresy powinny przynieść spowolnienie wzrostu (niepewność gospodarcza, przerwane łańcuchy dostaw, wyższe koszty energii, rosnąca inflacja konsumencka, zacieśnianie monetarne itp.).

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Tydzień pełen danych. Zobacz, jak się ma koniunktura w Polsce  - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Tydzień pełen danych. Zobacz, jak się ma koniunktura w Polsce  - 1

Z kolei z opublikowanych w piątek danych wynika, że w kwietniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 13% r/r. Mimo, że jest to wzrost poniżej oczekiwań w dalszym ciągu aktywność w tej gałęzi utrzymuje się na wysokim poziomie. Lepiej od oczekiwań wypadły wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, rosnąc o 14.1% r/r wobec oczekiwanych 12.6%. Tak silny wzrost wynagrodzeń zwiększa ryzyko utrwalenia się spirali płacowo-cenowej a co za tym idzie może wpłynąć na jeszcze większe podwyżki stóp procentowych. Bardzo dobrze wypadła również kwietniowa sprzedaż detaliczna (wzrost w cenach stałych o ok. 19% r/r), jednak należy pamiętać o efekcie niskiej bazy (ograniczenia covidowe w 2021 roku) oraz wpływie wydatków na rzecz oraz przez uchodźców. Z miesięcznych publikacji najsłabiej wypadła produkcja budowlanomontażowa, która co prawda wzrosła r/r o 9,3%, ale miało to miejsce przy oczekiwaniach rynku na poziomie 18,5% oraz 27,6% wzrostu w poprzednim miesiącu.

Reklama

W bieżącym tygodniu maja uwaga rynków skupi się przede wszystkim na publikacji wstępnych szacunków indeksów PMI w głównych gospodarkach świata. Od początku roku aktywność biznesowa w przemyśle i usługach utrzymuje się na relatywnie dobrym poziomie, jednak coraz bardziej widoczne są problemy w pierwszej gałęzi. Szczególnie widoczne jest to w Niemczech, gdzie w skutek słabnącego popytu oraz problemów w łańcuchach dostaw PMI dla przemysłu obniżył się o 5pkt. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą mierzyć się z rosnącą presją kosztową, która zapewne wpłynie również na poziom inflacji konsumenckiej.

Sytuacja w usługach jest bardziej optymistyczna. Wraz z luzowaniem obostrzeń pandemicznych rośnie popyt na świadczone usługi, co przekłada się na wzrost wskaźnika PMI. Niemniej, również w tym sektorze coraz bardziej odczuwalna jest presja kosztowa. Dzień wcześniej w Niemczech opublikowany zostanie wskaźnik Ifo, który może być dobrą zapowiedzią niemieckich PMI. W USA istotny wpływ na sentyment na rynku akcji może mieć publikowany w środę zapis dyskusji, która miała miejsce podczas majowego posiedzenia FOMC. Istotny, szczególnie w kontekście kolejnych decyzji Fed może być piątkowy raport nt. wydatków Amerykanów. Wcześniejsze dane o sprzedaży detalicznej potwierdziły niezłą kondycję konsumentów mimo rosnącej inflacji CPI.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama