Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Święto Dziękczynienia, Black Friday i garść danych z krajowej gospodarki. Jaki to będzie tydzień na rynkach finansowych?

|
selectedselectedselected
Święto Dziękczynienia, Black Friday i garść danych z krajowej gospodarki. Jaki to będzie tydzień na rynkach finansowych? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się od obaw wywołanych polityką covidową Chin, gdzie w weekend zarejestrowano pierwsze zgony od maja br. Przyniósł też optymistyczne informacje z Niemiec, gdzie inflacja producencka mocno spadła w październiku. Jakie tematy będą rozgrzewać emocje i napędzać rynki w tym, już czwartym tygodniu listopada?

Paradoksalnie, pomimo niepokojących doniesień z Chin i bardzo dużej liczby zaplanowanych publikacji danych makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek świata, może on okazać się dość spokojny na rynkach.

Po pierwsze dlatego, że po ostatnich dużych zmianach naturalne jest pewne uspokojenie i spadek zmienności. Po drugie, na spadek zmienności może wpływać czwartkowe święto w USA - Święto Dziękczynienia. Na wszelki wypadek zerknijmy jednak do kalendarza i zobaczmy, co potencjalnie może jednak budzić emocje w rozpoczynającym się tygodniu. 

Czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA sprawia, że potencjalnie ciekawsza będzie pierwsza połowa tygodnia. Również dlatego, że rynki będą wtedy bardziej wrażliwe na różne impulsy. Tu jednak trzeba pamiętać, że piątek po Święcie Dziękczynienia umownie rozpoczyna sezon przedświątecznych zakupów w USA. Stąd też dane o tym, ile Amerykanie wydali na Black Friday, będą jednym z obserwowanych rynkowych newsów.

Wróćmy jednak do kalendarza makro. Najciekawiej zapowiada się środa. Wtedy zostanie opublikowany zarówno protokół z ostatniego posiedzenia Fed, jak i seria listopadowych indeksów PMI dla Europy i USA.

Reklama

Po niedawnych medialnych doniesieniach na temat tego, jaką decyzję w grudniu może podjąć ECB, inwestorzy z pewnością mocniej będą przyglądać się protokółowi z ostatniego posiedzenia ECB. Ten zostanie opublikowany w czwartek. Tego samego dnia zostanie również opublikowany indeks Ifo dla niemieckiej gospodarki, co może mieć wpływ na zachowanie euro i niemieckiego DAX-a.

 

 

Sporym wydarzeniem, aczkolwiek tylko w odniesieniu do nowozelandzkiego dolara, będzie środowa decyzja RBNZ. Szczególnie, że rynek spodziewa się podwyżki stóp procentowych aż o 75 pb do 4,25 proc. O stopach w tym tygodniu będą jeszcze decydować banki centralne Chin, Szwecji i Turcji.

Dużo danych napłynie z Polski. We wtorek zostaną opublikowane raporty o październikowej inflacji PPI, produkcji przemysłowej, płacach i zatrudnieniu w firmach, a także listopadowe dane o koniunkturze gospodarczej. Dzień później będą to dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w październiku. W czwartek światło dzienne ujrzą raporty o podaży pieniądza i koniunkturze konsumenckiej, a w piątek o stopie bezrobocia.

Reklama

Tak duża liczba danych w sposób oczywisty narysuje aktualny obraz rodzimej gospodarki i będą stanowiły odniesienie do polityki monetarnej. Tyle tylko, że w kwestii stóp procentowych karty już zostały dawno rozdane. Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl podwyżek (przynajmniej na 12-15 miesięcy). Nowe raporty nie zmienią więc poglądu co do dalszych działań Rady. Z tego też powodu, nie będą one miały większego przełożenia na notowania złotego, a on sam pozostanie pod głównym wpływem rynków globalnych i zachowania EUR/USD.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Kiepas

Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd


Reklama
Reklama