Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przemysł wciąż bez werwy

|
selectedselectedselected
Przemysł wciąż bez werwy | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Listopadowy odczyt PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego nasilił oczekiwania na ożywienie w sektorze, którego w twardych danych na razie jednak nie widać. Ww. PMI, publikowany z początkiem grudnia, pokazał solidne odbicie z 44,5 do 48,7. Wskaźnik pozostał co prawda pod poziomem 50, co oznacza utrzymanie dekoniunktury, ale tak silny skok wzrostowy jednocześnie wyraźnie sygnalizuje znaczne wyhamowanie negatywnych tendencji w krajowym przemyśle. I zarazem daje podstawy do budowy oczekiwań poprawy perspektyw. Tymczasem twarde dane z sektora za listopad raczej rozczarowały.

 

 

Odnotowany został spadek o 0,7% r/r oraz o 0,3% m/m po wyrównaniu sezonowym. Wciąż słabo wyglądają sektory eksportowe, wyłączając motoryzację. Z kolei nieźle nadal wygląda produkcja dóbr inwestycyjnych (7% r/r), ale z drugiej strony nie widać odbicia w produkcji dóbr trwałych. Dopóki nie zobaczymy mocniejszego popytu zewnętrznego ożywienie w sektorze może być rachityczne i odstawać od historycznych tendencji.

 

Zobacz także: Inflacja bazowa w Polsce – listopad 2023. Kiedy następne obniżki stóp procentowych

Reklama

 

Przemysł wciąż bez werwy - 1Przemysł wciąż bez werwy - 1

 

Listopadowe dane nie zmieniły obrazu bieżących tendencji w krajowym przemyśle. Odnotowana dynamika -0,7% r/r, podobnie jak w październiku, jest podrasowana mocnym przyspieszeniem sprzedaży w obszarze związanym z energią (11,9% r/r). Wyraźny spadek, o 2% r/r, odnotowało kluczowe w kontekście rozczytywania koniunktury przetwórstwo przemysłowe. Tendencje w całym sektorze balansują w rejonie trendu obowiązującego przed pandemią. Jego utrzymanie w perspektywie kilku miesięcy byłoby sukcesem, mając na uwadze, że na razie działa jeden silnik popytowy – krajowy. Popyt zewnętrzny może pozostać stłumiony jeszcze przez jakiś czas. Na horyzoncie jest zatem poprawa dotychczasowych negatywnych tendencji, obserwowanych w nasilonej wersji w pierwszej połowie br., ale podtrzymujemy nasze oczekiwania, że będzie ona stopniowa i mało spektakularna. W grudniu sektorowi dodatkowo nie będzie sprzyjał układ dni roboczych i w ujęciu r/r pokaże się wyraźnie ujemna dynamika.

Przemysł wciąż bez werwy - 2Przemysł wciąż bez werwy - 2

 

Reklama

Tendencje deflacyjne w przemyśle podtrzymane. To akurat jedne z bardziej pozytywnych wiadomości z sektora, przynajmniej w kontekście procesu dezinflacji w krajowej gospodarce. W listopadzie inflacja PPI obniżyła się z -4,2% r/r do -4,7% r/r, co jest m.in. zasługą niższych cen produktów związanych z energią, których dynamika roczna obniżyła się z 14,8% r/r w październiku do 4,2% r/r w listopadzie, a w ujęciu m/m odnotowany został spadek o 3,6%. Inflacja w obszarze przetwórstwa przemysłowego spadła o imponujące 7,2% r/r, wobec -7,9% r/r w październiku. Spodziewamy się, że ujemna dynamika w ujęciu r/r w inflacji producentów utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy, z pozytywnymi skutkami rzutującymi na ceny konsumenckie.

Przemysł wciąż bez werwy - 3Przemysł wciąż bez werwy - 3

Przemysł wciąż bez werwy - 4Przemysł wciąż bez werwy - 4

Przemysł wciąż bez werwy - 5Przemysł wciąż bez werwy - 5

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama