Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EUR:

PKB strefy euro wzrósł w 4q22 o 0,1% q/q oraz 1,9% r/r, silniej od oczekiwań. Cały rok zamknął się wzrostem o 3,5%. Wśród państw strefy euro, dla których dysponujemy danymi pozytywnie wyróżnia się Irlandia, gdzie w 4q22 PKB wzrósł o 3,5% q/q i aż o 15,7% r/r, a od wybuchu pandemii o 37,6%. Irlandia ma status raju podatkowego, a dane o rachunkach narodowych nie oddają rzeczywistego wzrostu gospodarczego tego państwa, co widać porównując konsumpcję prywatną z PKB (por. wykres na marginesie). Po wykluczeniu danych dla Irlandii, PKB strefy euro w ujęciu q/q nie zmienił się, a w ujęciu r/r wzrósł o 1,4%. Na poziomie państw UE widzimy, że Czechy znalazły się w 2h22 w technicznej recesji (dwa kwartały spadku PKB), a Łotwa z recesji wyszła w 4q22 (PKB obniżył się w 2q i 3q). Szczegółowe dane z tych gospodarek, dla których są dostępne dane krajowe wskazują na załamanie wydatków gospodarstw domowych – we Francji konsumpcja w 4q22 spadła o 0,9% q/q, w Hiszpanii o 1,8% q/q. Również niemiecki i czeski urząd statystyczny wskazywały na negatywną niespodziankę ze strony spożycia indywidualnego. W UE, podobnie jak w Polsce, kondycja sektora konsumenckiego pod koniec 2022 była bardzo słaba – kryzys koszów życia i spadek realnych dochodów miał negatywny wpływ na wydatki. Dane za 4q22 wpisują się w scenariusz krótkotrwałego spadku aktywności, a nie głębokiej recesji, której obawialiśmy się jeszcze kilka miesięcy temu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 1

 

USA:

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach USA obniżył się w listopadzie o 0,5% m/m (dane odsezonowane). Ceny mieszkań spadają już od 5 miesięcy odzwierciedlając osłabienie popytu na nieruchomości wynikające ze wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych. Indeks (nsa) był nadal o 6,8% wyższy niż przed rokiem, po wzroście o 8,7% r/r w październiku. Ceny mieszkań będą istotnym czynnikiem powodującym dezinflację w USA w 2023, na co wskazuje historyczne zależności między indeksem S&P/Case-Shiller, a cenami „schronienia” w CPI.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 2

Reklama

 

USA:

Indeks nastrojów konsumentów Conference Board spadł w styczniu do 107,1 pkt (z 109,0 w grudniu, po rewizji). Ocena sytuacji bieżącej poprawiła się, przy nieco lepszej ocenie warunków na rynku pracy. Oczekiwania konsumentów natomiast pogorszyły się, a sam indeks oczekiwań obniżył się poniżej poziomu 80 pkt. (77,8). Poziom ten często oznacza, że w horyzoncie 12 miesięcy nastąpi recesja. Największe spadki koniunktury konsumenckiej odnotowano dla gospodarstw domowych z najniższych kwantyli dochodowych oraz dla konsumentów poniżej 35 roku życia.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Zima w europejskiej konsumpcji - 3

 

USA:

Indeks kosztów pracy zwiększył się w 4q22 o 1% po wzroście o 1,2% q/q w poprzednim kwartale. Wzrost kosztów pracy w ciągu kwartału był mniejszy od oczekiwań, co rodzi nadzieję na spadek presji płacowej w amerykańskiej gospodarce. W ujęciu nominalnym koszty pracy były o 5,1% wyższe niż przed rokiem, po wzroście o 5% r/r we wrześniu. Dynamika w sektorze publicznym (4,8% r/r) jest niższa niż w prywatnym (5,1% r/r), jednak w ujęciu rocznym nadal przyspiesza.

 

POL:

Reklama

H.Wnorowski (RPP) oczekuje, że inflacja CPI w styczniu wyniosła ok. 17% r/r, a w lutym nie zbliży się do 20% r/r. Od marca oczekuje natomiast bardzo wyraźnych spadków inflacji. Według członka RPP inflacja w połowie roku będzie niższa niż 12-13% r/r.

 

CHN:

Przemysłowy PMI (Caixin) zbliżył się w styczniu do poziomu neutralnego, jednak wzrost do 49,2 pkt. z 49 pkt. przed miesiącem był słabszy od oczekiwań. Ostatnie złagodzenie ograniczeń covidowych pomogło zmniejszyć presję na sektor. Produkcja spadała w najsłabszym tempie od 5 miesięcy, spowolniło tez tempo spadku nowych zamówień. Pomimo odejścia od polityki zero covid, pandemia nadal miała wpływ na popyt konsumpcyjny oraz działalność firm. Nieobecności pracowników związane z chorobą przyczyniły się do dalszego spadku zatrudnienia oraz wzrostu zaległości. Zmniejszyły się natomiast napięcia w łańcuchach dostaw. Tempo wzrostu kosztów było najszybsze od 7 miesięcy, jednak rosły one nadal wolniej niż historyczna średnia. Jednocześnie nieco spadły ceny wyrobów gotowych, a producenci próbowali zwiększać sprzedaż dzięki upustom cenowym. Otwarcie gospodarki i wiara w odbudowę popytu przekłada się na wzrost optymizmy przetwórców – ich przewidywania na przyszłość były najlepsze od kwietnia 2021.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama