Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian, czwarty z rzędu spadek inflacji w Niemczech

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian, czwarty z rzędu spadek inflacji w Niemczech | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A-, perspektywa ratingu pozostała stabilna. W ocenie S&P Polska będzie w stanie przetrwać większość szoków makroekonomicznych związanych z wojną w perspektywie najbliższych 2 lat. Odporność ta wynika z dywersyfikacji polskiej gospodarki, elastyczności rynku pracy i rynków produktowych oraz wykształconej siły roboczej. Czynnikiem sprzyjającym stabilności makroekonomicznej jest także członkostwo Polski w UE i NATO, a także uniezależnienie się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedlać ma równowagę pomiędzy ryzykami makroekonomicznymi wynikającymi z wojny pomiędzy Ukrainą i Rosją, a buforami, które zapewniają mocne bilanse zewnętrzne i rządowe Polski. Do czynników działających negatywnie na rating S&P zaliczył przedłużający się konflikt w Ukrainie, znaczne obniżenie transferów UE do Polski, m.in. z powodu kontynuacji napięć pomiędzy władzami Polski i UE (S&P zakłada, że UE przełoży wypłatę środków z KPO dla Polski na okres po jesiennych wyborach parlamentarnych, ale będzie dokonywać wypłat innych środków UE). S&P prognozuje, że deficyt sektora publicznego (ESA) wzrośnie do 4,9% PKB w 2023, a od 2024 będzie stopniowo spadać, do 3% PKB w średnim terminie. W ocenie S&P, mimo wysokich potrzeb pożyczkowych, opcje finansowania są nadal szerokie, a jedną z głównych silnych stron oceny kredytowej Polski jest możliwość finansowania się w przeważającym stopniu w lokalnej walucie na dłuższe terminy. Ponadto S&P zakłada, że dotychczasowe zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP, wspierane przez dezinflacyjny wpływ spadku popytu krajowego oraz globalny spadek cen surowców, zapobiegnie trwałemu odkotwiczeniu się długoterminowych oczekiwań inflacyjnych, co pomoże sprowadzić inflację bliżej celu w 2024.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 1

 

GER:

Inflacja PPI w styczniu obniżyła się do 17,8% r/r z 21,6% r/r w grudniu. Był to czwarty z rzędu spadek inflacji cen producentów. Bazowy PPI (bez energii) również spadł, do 10,7% r/r z 12,0% r/r w grudniu. Impet (% m/m, śr. 3m) będący lepszą miarą bieżącą, sugeruje normalizację procesów cenowych, przy spadkach cen w energetyce. Dane nie uwzględniają jeszcze obowiązującego od stycznia tzw. hamulca cenowego (Preisbremse) dla prądu i gazu. Jak poinformował niemiecki urząd statystyczny (Destatis), przedsiębiorstwa zobowiązane do przekazywania informacji nie dysponują jeszcze cenami energii elektrycznej i gazu uwzględniającymi w/w hamulec cen. Zatem opublikowane dziś dane będą zrewidowane. Kierunek rewizji najprawdopodobniej jest tylko jeden (wyraźnie w dół).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 2

Reklama

 

EUR:

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w grudniu 2022 wyniosła 15,9 mld EUR (wobec 12,6 mld EUR po listopadzie). W całym 2022 rachunek bieżący odnotował deficyt w wysokości 0,8% PKB, po nadwyżce 2,3% PKB w 2021. Skala zmian salda C/A między 2021 a 2022 może być proxy rachunku za surowce energetyczne (wyższego o ok. 3% PKB), które strefa euro musi w większości importować.

 

EUR:

I.Schnabel (EBC) oceniła, że reakcja gospodarki na podwyżki stóp procentowych może okazać się słabsza niż w poprzednich epizodach, a jeśli tak się stanie, EBC będzie musiał działać bardziej zdecydowanie. Jej zdaniem ryzyko, że inflacja okaże się trwalsza niż obecnie wyceniają rynki finansowe jest dosyć wysokie, a podwyżka stóp procentowych o 50 pb w przyszłym miesiącu jest konieczna w praktycznie wszystkich możliwych scenariuszach, gdyż szeroki proces dezinflacji nawet się nie rozpoczął. F.Villeroy de Galhau (EBC, Bank Francji) ocenił natomiast, że EBC do września powinien osiągnąć docelowy poziom stopy procentowej. Jego zdaniem potem stopa EBC powinna być utrzymywana wysoko przynajmniej do 2024.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Rating Polski bez zmian - 3

 

BUL:

Reklama

Minister finansów R.Wełkowa poinformowała, że Bułgaria, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wejdzie do strefy euro na początku 2024 ze względu na niespełnienie kryteriów konwergencji oraz konieczność dokonania zmian prawnych. Według R.Wełkowej obecnie najwcześniejszym terminem przyjęcia wspólnej waluty jest początek 2025.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama