Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

USA:

Inflacja PCE w kwietniu wzrosła do 4,4% r/r z 4,2% r/r w marcu, nieznacznie mocniej niż zakładał konsensus. Bazowy deflator PCE wzrósł do 4,7% r/r z 4,6% r/r. W ujęciu m/m obie miary wyniosły 0,4%, a więc utrzymał się podwyższony impet cen. Realne dochody Amerykanów nie zmieniły się względem marca, przeciwnie do wydatków, które wzrosły o 0,5% m/m, po (zrewidowanym) wzroście o 0,1% m/m miesiąc wcześniej. Szybciej rosły wydatki na towary (0,8% m/m) niż usługi (0,3% m/m). Stopa oszczędności wyniosła 4,1% i była najniższa od stycznia oraz pozostaje niska na tle historycznym. Solidny wzrost wydatków i ich utrzymywanie się w pobliżu przedpandemicznego trendu, przy dużo słabszej kondycji konsumenta od strony dochodowej, wskazuje na wysokie wykorzystanie poduszek finansowych zgromadzonych w pandemii. Kwestią czasu powinno być zatem schłodzenie popytu. Póki co jednak, ostatnie dane nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 2

USA:

Zamówienia na dobra trwałe w kwietniu wzrosły o 1,1% m/m po zrewidowanym w górę wzroście o 3,3% m/m w marcu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach wzrost był napędzany przez zamówienia na środki transportu – po wyłączeniu tej kategorii zamówienia obniżyły się o 0,2% m/m. Słaby popyt inwestycyjny jest widoczny wprzypadku zamówień z wyłączeniem obronności, gdzie spadek wyniósł 0,6% m/m.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 3

 

POL:

Prezes NBP, A.Glapiński, wyraził nadzieję, że proces dezinflacji będzie postępował bardzo szybko i już w 4q23 możliwe będą obniżki stóp. Prezes podkreślił, że RPP wstrzymała cykl podwyżek po bardzo silnym zacieśnieniu. Dalsze decyzje zależeć będą od inflacji i koniunktury. W podobnym tonie wypowiedział się Premier M.Morawiecki, który stwierdził, że jest szansa na obniżki stóp w 4q23.

 

POL:

G.Masłowska (RPP) oceniła, że jeżeli sytuacja gospodarcza i poziom presji inflacyjnej będą się kształtować zgodnie z oczekiwaniami, to pod koniec roku można spodziewać się jednocyfrowej inflacji. Członkini RPP dodała, iż według marcowej projekcji NBP proces obniżania się inflacji w kolejnych kwartałach będzie systematyczny. Jej zdaniem podniesienie stóp powyżej 6,75% spowodowałoby „zadłużenie obywateli, firm, spadek produkcji, inwestycji, zatrudnienia, upadłość firm i załamanie gospodarki”. Jednocześnie zaznaczyła, że na razie jest za wcześnie, by mówić o obniżce stóp procentowych, najpierw RPP musi mieć pewność, że tendencja spadku inflacji utrzyma się dłużej i że zbliża się ona do celu NBP.

Reklama

 

POL:

Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego podwyższenie płacy minimalnej w 2024 o ponad 16,6% do „powyżej 4,2 tys.” Minister M.Maląg powiedziała, że podobnie jak w tym roku, w związku z podwyższoną inflacją, planowane są dwie podwyżki płacy minimalnej - od 1 stycznia i od 1 lipca. Propozycja rządu jest bardziej hojna niż zakładaliśmy i najpewniej przedłuży okres dwucyfrowej dynamiki płac w gospodarce.

 

CZE:

Wiceprezes CNB, E.Zamrazilova, stwierdziła w wywiadzie, że charakter bieżącej inflacji jest związany z ekspansją fiskalną jaka miała miejsce w czasie pandemii. W konsekwencji dalsze podnoszenie stóp do nawet 8-9% miałoby mniejsze znaczenie dla ścieżki inflacji niż konieczna według niej konsolidacja fiskalna. Bieżąca prognoza CNB wskazuje na spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu w 2h23 oraz do średnio 2,1% w 2024.

 

USA:

Reklama

Deficyt w handlu towarami pogłębił się w kwietniu o nieco ponad 14 mld USD, do blisko 97 mld USD. Eksport obniżył się o 5,5% m/m (sa), najsilniej w przypadku dóbr przemysłowych (spadek o 9,8% m/m). Głęboki spadek (o7,4% m/m) odnotowano również w przypadku sprzedaży zagranicznej dóbr konsumpcyjnych. Import wzrósł natomiast o 1,8% m/m, a jego najwyższą dynamikę odnotowano w kategorii samochodów.

 

EUR:

Główny ekonomista EBC, P.Lane, stwierdził, że spodziewa się zwrotu inflacji, choć jeszcze nie teraz, i przyznał, że EBC ma jeszcze wiele do zrobienia. W jego ocenie nie jest pewne kiedy spadek cen energii przełoży się na inflację bazową. P.Lane dostrzega ryzyka związane z nadmierną dynamiką płac. Zaznaczył jednocześnie, że powrót płac realnych do poziomu sprzed pandemii nie nastąpi do 2025.

 

USA:

Indeks Uniwersytetu Michigan w maju został zrewidowany w górę do 59,2 pkt z wcześniejszego szacunku na poziomie 57,7 pkt, jednak nadal pokazuje wyraźne pogorszenie nastrojów konsumentów. Słaby wynik jest konsekwencją przede wszystkim pogorszenia się oczekiwań dot. sytuacji gospodarczej, choć bieżące oceny są również mniej korzystne. Oczekiwania inflacyjne na kolejne 12 miesięcy obniżyły się jeszcze silniej niż pokazywał wstępny szacunek: do 4,2% z 4,6% w kwietniu, choć nadal są powyżej celu Fed. Inflacja oczekiwana w horyzoncie 5 lat mieści się natomiast w przedziale 2,9-3,1%, także powyżej celu Fed.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: ostatnie dane z USA nie dają mocnych argumentów za normalizacją polityki pieniężnej Fed - 4

 

TUR:

Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji. Urzędujący prezydent pokonał Kemala Kilicdaroglu uzyskując poparcie 52,14% wyborców (po zliczeniu 99,43% wszystkich oddanych głosów).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama