Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Stabilny przemysł na początku 3Q 2022

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Stabilny przemysł na początku 3Q 2022  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lipcu o 7,6% r/r wobec 10,4% r/r miesiąc wcześniej, co jest odczytem zbliżonym do konsensusu (7,8% r/r) i nieco powyżej naszej prognozy wynoszącej 7,0% r/r. Za spadek dynamiki odpowiada przede wszystkim efekt kalendarzowy, gdyż w lipcu 2022 r. liczba dni roboczych była mniejsza niż w analogicznym okresie ub. roku.

Po korekcji sezonowości i efektów kalendarzowych produkcja przemysłowa wzrosła o 10,2% r/r i o 0,5% m/m. Oznacza to, że w lipcu zakończył się okres trzech miesięcy z rzędu spadku m/m produkcji w przemyśle. Dane te nie zmieniają naszego scenariusza makroekonomicznego, który zakłada utrzymanie się recesji w tym sektorze w 3Q 2022.

Prosto z rynku: Stabilny przemysł na początku 3Q 2022  - 1Prosto z rynku: Stabilny przemysł na początku 3Q 2022  - 1

Naszym zdaniem rozbicie danych o produkcji na poszczególne sektory nie wnosi zasadniczo nowych informacji dla oceny kondycji przemysłu. Nadal silnie rośnie produkcja w górnictwie i wydobyciu, co oczywiście wynika z konsekwencji polityki energetycznej Unii Europejskiej po wybuchu wojny na Ukrainie. Odbudowuje się również r/r przemysł motoryzacyjny. Spadki r/r niezmiennie notuje się w przypadku metali i mebli. W strukturze rodzajowej widać z kolei spadek produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych, do czego przyczynia się wysoka inflacja i najgorsze, co najmniej od 2004 r. bieżące nastroje konsumentów.

Reklama

 

Inflacja cen produkcji sprzedanej wyniosła w lipcu 24,9% r/r wobec 25,6% r/r miesiąc wcześniej, co jest pierwszym spadkiem po okresie 4 miesięcy systematycznych wzrostów. W ujęciu m/m indeks PPI wzrósł o 0,9% m/m, najsłabiej od 9 miesięcy, do czego przyczynił się spadek o 1,8% m/m cen produkcji sprzedanej w górnictwie. Spowolnił także wzrost cen w przemyśle przetwórczym - do 0,3% m/m z 1,3% m/m w czerwcu. Dane te wskazują, że ceny produkcji nadal przyrastają, choć w wolniejszym tempie.

 

Dane z sektora przemysłowego w lipcu wskazują na stabilizację aktywności w przemyśle na początku 3Q 2022 r. „Twarde” dane z przemysłu stoją nieco w sprzeczności ze spadkami („miękkich”) wskaźników koniunktury dla tego sektora w lipcu. Biorąc pod uwagę obecnie bardzo zmienne środowisko gospodarcze trudno jest jednoznacznie ocenić, czy rozbieżność ta utrzyma się. W naszej ocenie uwarunkowania fundamentalne przemysłu przemawiają za oczekiwaniami kontynuacji recesji w tym sektorze w 3Q br. Produkcja będzie powiem pod presją słabnącego popytu z kraju i z zagranicy, w warunkach nadal szybkiego wzrostu cen i wysokich stóp procentowych.

 

 

Pomimo spodziewanej technicznej recesji w Polsce na ten moment podtrzymujemy nasz scenariusz zakładający podwyżkę stóp procentowych we wrześniu br. Rynek pracy nie daje wyraźnych i trwałych oznak spowolnienia, a inflacja bazowa nadal najprawdopodobniej będzie narastać. Jednocześnie banki centralne na świecie będą dalej zacieśniać politykę pieniężną tworząc presję na i tak słabego złotego. Podwyżka we wrześniu stóp najprawdopodobniej wyniosłaby 0,25-0,50 pkt. proc, a jej skala będzie uzależniona od napływających danych, przede wszystkim struktury PKB w 2Q br., a także odczytu inflacji CPI w sierpniu. W przypadku, gdyby Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podwyżkami stóp w naszej ocenie wydłuży się tylko cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a kolejne zwyżki stóp mogłyby mieć miejsce w listopadzie bądź po nowym roku, gdy wskaźnik CPI znacząco odbije w górę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama