Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: inflacja na poziomie 10% warunkiem do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami stóp

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: inflacja na poziomie 10% warunkiem do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami stóp | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: inflacja na poziomie 10% warunkiem do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami stóp - 1Polityka pieniężna w Polsce: inflacja na poziomie 10% warunkiem do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami stóp - 1

 

Przemysław Litwiniuk

(15.06.2023)

Osobiście uważam, że istniały argumenty za tym, by nie robić przerwy w dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej (w październiku 2022 r.). Większość RPP uznała inne argumenty i w związku z tym mamy do czynienia z pauzą. Stanowisko NIK powinno być rozważone na najbliższym posiedzeniu Rady.

Rząd do tej pory deklarował neutralną politykę budżetową dla zjawisk inflacyjnych, a to się zmienia. Pytanie co się zmieni i ile jeszcze pomysłów zostanie przedstawionych w ramach kampanii wyborczej - to może mieć negatywny wpływ na zjawiska inflacyjne.

Joanna Tyrowicz

(13.06.2023)

(12.06.2023)

Nie można założyć, oczekiwać, że ponieważ CPI się obniżył (…), to już jest dobrze. Nie tylko dlatego, że jeśli inflacja wróci to będzie kosztowna, ale też dlatego, że na razie mamy bardzo mało wskazań, że unormowaliśmy, ustabilizowaliśmy procesy cenotwórcze. Czy to wynika (brak stabilizacji – PAP) bardziej z cykliczności marż czy bardziej z płac i oczekiwań płacowych, czy z interakcji tych dwóch rzeczy, czy z aktywnej nadmiernie polityki fiskalnej - to nie ma żadnego znaczenia. Proces, za który odpowiada bank centralny, nie jest ustabilizowany

Moje głosowania oddają właśnie preferowany poziom stóp procentowych w Polsce: jest to ok. 7,75-8 proc. On jest ugruntowany w oczekiwaniach inflacyjnych, a nie w poziomie bieżącej inflacji. Nadal istnieje wysokie ryzyko, że inflacja będzie oscylowała w okolicach 8 proc. i przy obecnym poziomie stóp nie zejdzie do celu inflacyjnego

Ludwik Kotecki

(7.06.2023)

Jeśli sygnały o słabszym wzroście gospodarczym zostaną potwierdzone w lipcowej projekcji, może to zmienić moje nastawienie co do stóp proc. Nie będę wtedy już opowiadał się za podwyżką stóp.

Adam Glapiński

(7.06.2023)

Ponownie formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek. (…) Jeżeli inflacja zgodnie z projekcją będzie spadała szybko w dół, jeśli zejdzie poniżej poziomu 10 proc., to wtedy Rada pochyli się nad przygotowanymi dokumentami przez bankowy staff analityczny, jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych kwartałach. Jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także będzie zdecydowanie spadać, to pojawi się możliwość obniżki. Rada działa racjonalnie, ale wtedy, kiedy, po pierwsze, inflacja jest niższa, na pewno poniżej 10 proc., i jeśli jest pewność, że przez kolejne kwartały będzie spadać, to wtedy obniżka jak najbardziej jest możliwa. Kiedy to będzie - nie wiem. Osobiście mam nadzieję, że we wrześniu zejdzie poniżej 10 proc.

Henryk Wnorowski

(31.05.2023)

Liczę na kolejne, bardziej znaczące obniżki CPI r/r o 2 pkt proc. i więcej (w odczytach miesięcznych) – dotychczas wyniosły one w ostatnich trzech miesiącach: dwa razy po 1,7 pkt i raz 1,4 pkt. Skoro w maju wskaźnik nie obniżył się 2 pkt proc., to mam nadzieję, że stanie się w przyszłości. Pierwszy raz – co jest bardzo optymistyczne – nie mamy przyrostu inflacji w ujęciu miesięcznym. To są generalnie dobre informacje, natomiast cel, do którego dążymy – to jest niezmiennie 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – jeszcze ciągle jest daleko. Oczywiście, cel ten osiągniemy, zgodnie z obowiązująca, marcową projekcją inflacyjną pod koniec roku 2025. Osobiście wierzę, że kolejna projekcja inflacyjna – tj. lipcowa – będzie nieco lepsza i pokaże być może krótszą perspektywę osiągnięcia celu.

Iwona Duda

(31.05.2023)

Dobre dane mogą rzeczywiście zachęcać do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, niemniej jednak, aby RPP podjęła decyzję o obniżkach stóp procentowych, to cała Rada musi widzieć, że trend spadkowy jest trwały i rzeczywiście inflacja szybko zmierza do celu. To są warunki konieczne do podjęcia takiej decyzji.

Ireneusz Dąbrowski

(31.05.2023)

Jeżeli te procesy, które w tej chwili obserwujemy, utrzymają się, to na koniec roku może się taka przestrzeń (do obniżek stóp proc. – przyp.) pojawić. Myślę, że to jest ostatni kwartał, zobaczymy w listopadzie jaka będzie projekcja i myślę, że Rada może rozważyć wtedy taki scenariusz.

Gabriela Masłowska

(29.05.2023)

W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszego spadku inflacji konsumpcyjnej, która pod koniec tego roku powinna spaść do poziomu niższego od 10 procent. Przewidywany, dalszy, dość wysoce prawdopodobny spadek presji inflacyjnej otwiera drogę do podejmowania coraz bardziej intensywnych rozważań o potrzebie redukcji stóp procentowych. Generalnie rzecz biorąc sądzę, że prawdopodobieństwo rozpoczęcia w tym roku fazy obniżek stóp procentowych w Polsce staje się coraz większe. Warto zwrócić uwagę na to, że trwające od połowy października 2022 r. umocnienie złotego, zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak również w stosunku do euro prowadzi do skutków antyinflacyjnych. Dzięki temu moment, w którym nastąpi 'pierwsza obniżka' pojawi się zapewne wcześniej, niż gdyby kurs złotego w okresie ostatnich kilku miesięcy słabł.

Cezary Kochalski

(17.04.2023)

W świetle bieżącej projekcji, napływających danych i prognoz, temat obniżek stóp procentowych po prostu nie był podnoszony ani dyskutowany przez nikogo. (...)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama