Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ograniczenie tarczy antyinflacyjnej oraz spadki CPI od II kwartału przyszłego rok - najważniejsze informacje gospodarcze

|
selectedselectedselected
Ograniczenie tarczy antyinflacyjnej oraz spadki CPI od II kwartału przyszłego rok - najważniejsze informacje gospodarcze | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z kraju

  • Zapowiedziane ograniczenie tarczy antyinflacyjnej obejmie ok. 50 proc. oddziaływania do tej pory - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Od II kw. przyszłego roku inflacja będzie wyraźnie obniżać się - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Środowa decyzja RPP była wynikiem spodziewanego spadku CPI od II kwartału przyszłego roku - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Na koniec horyzontu projekcji inflacja powróci do średniookresowego celu NBP - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Dalsze decyzje RPP zależne od danych i prognoz - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Obecnie jest za wcześnie, aby rozpocząć dyskusję o luzowaniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Ten poziom stóp sprowadzi CPI do celu w horyzoncie projekcji, RPP nadal w stanie zawieszenia cyklu - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • W przyszłym roku inflacja będzie spadać i w ostatnim kwartale osiągnie ok. 8% - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Szczyt CPI w I-II, nie ma przekroczenia 20%, ale jest 19% - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Centralna ścieżka projekcji wskazuje, że w IV kw. 2025 roku inflacja wyniesie 3% - wynika z prezentacji NBP pokazanej na konferencji prezesa NBP.
  • Według wstępnych szacunków polityka fiskalna będzie neutralna dla inflacji - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzeba interwencji na złotym - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
  • Przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2022 r. wzrosło o 14,6% r/r i wyniosło 6 480,67 zł - podał GUS.
  • Większość RPP uważała w październiku, że dane z sektora firm wskazują na ostudzenie popytu na pracę w części branż - wynika z opisu przebiegu październikowego posiedzenia RPP.
  • Niektórzy członkowie RPP uważali w październiku, że pomimo obniżenia się inflacji w przyszłym roku, CPI w średnim okresie - w razie braku dalszego zacieśniania polityki pieniężnej - pozostanie wyższa od celu - wynika z opisu przebiegu październikowego posiedzenia RPP. Zdaniem tej części Rady, proces dezinflacji będzie utrudniany przez podwyższone oczekiwania inflacyjne.

W przyszłym roku inflacja będzie spadać [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 1W przyszłym roku inflacja będzie spadać [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 1

 

Ze świata

  • Ceny konsumpcyjne (CPI) w USA w październiku wzrosły o 7,7% w ujęciu r/r, a m/m wzrosły o 0,4% - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +7,9% r/r i +0,6% m/m.
  • Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 225 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 218 tys. poprzednio, po korekcie z 217 tys.

W przyszłym roku inflacja będzie spadać [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 2W przyszłym roku inflacja będzie spadać [najważniejsze informacje gospodarcze oraz kursy walutowe] - 2

 

Reklama

 

W tym tygodniu w kraju w poniedziałek o 13:00 opublikowana zostanie najnowsza projekcja inflacji NBP. O 14:00 z kolei NBP pokaże wrześniowe dane o bilansie płatniczym. Oczekujemy dynamiki eksportu towarów na poziomie 26,9% r/r, a importu 31,4% r/r. Spodziewamy się deficytu -2,7 mld EUR na rachunku bieżącym. We wtorek opublikowany zostanie pierwszy szacunek PKB Polski za 3Q’22. Spodziewamy się wzrostu o 3,5% r/r. Poza tym GUS przedstawi szczegóły odczytu inflacyjnego za październik. W środę NBP przedstawi dane o inflacji bazowej. Szacujemy wzrost wskaźnika z 10,7% r/r do 11,1% r/r.

Za granicą tydzień rozpocznie się od publikacji danych o wrześniowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Oczekiwany jest wzrost o 3% r/r (wda). We wtorek poznamy drugi szacunek PKB strefy euro za 3Q’22. Poza tym spłynie listopadowy indeks NY Empire State i październikowa inflacja PPI w USA. W środę najciekawsze dane tygodnia – październikowa sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA. W czwartek poznamy szczegółowe dane o październikowej inflacji HICP w UE i strefie euro. W USA opublikowany zostanie listopadowy indeks Philly Fed.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama