Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

tarcza antyinflacyjna kiedy wypłata

POL:

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lutego podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami i podniosła stopy procentowe o 75pb. Stopa referencyjna wynosi po podwyżce 6,00% i jest najwyższa od października 2008. Najpewniej to jeszcze nie koniec cyklu podwyżek. Więcej na temat decyzji RPP w Makro Flash: RPP na finiszu?

OECD:

OECD w swoim najnowszym raporcie na temat perspektyw światowej gospodarki oceniła, że gospodarcza cena rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie wysoka, a jej najwyższe koszty zapłacą najbiedniejsi. Organizacja w wyniku wojny znacząco zrewidowała swoje prognozy gospodarcze – wzrost PKB będzie wyraźnie niższy, a inflacja wyższa. Prognoza globalnego wzrostu gospodarczego na 2022 została obniżona do 3,0% z 4,5% oczekiwanych w grudniu, natomiast oczekiwana przeciętna inflacja dla państw OECD wyniesie prawie 9% i będzie dwukrotnie wyższa niż oczekiwano w grudniu. Rewizja prognoz inflacji dotyczyła niemal każdej gospodarki (por. wykres na pierwszej stronie), wyjątkiem jest tylko eksportująca ropę Arabia Saudyjska. Podwyższona inflacja na całym świecie obniża realny dochód rozporządzalny i standard życia gospodarstw domowych, pogarszając fundamenty konsumpcji. Niepewność ogranicza inwestycje przedsiębiorstw i grozi ograniczeniem podaży w nadchodzących latach. Jednocześnie chińska polityka „zero Covid” nadal negatywnie wpływa na perspektywy globalnej gospodarki, obniżając krajowy wzrost i zakłócając globalne łańcuchy dostaw. Poprawne działanie łańcuchów dostaw jest szczególnie istotne w obliczu trwającej transformacji energetycznej. OECD zauważa, że niskoemisyjna energetyka jest uzależniona od minerałów, które można pozyskać tylko poprzez wymianę międzynarodową. Dla Polski OECD prognozuje w 2022 wzrost PKB o 4,4% oraz średnioroczną inflację równą 11,1%. W 2023 wzrost PKB ma dalej hamować, do 1,8%, a inflacja spowolnić do 6,5%. Perspektywy są jednak bardzo niepewne i bilans ryzyka dla prognoz jest po stronie niższego wzrostu i wyższej inflacji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1

GER:

Produkcja przemysłowa w Niemczech w kwietniu nieznacznie wzrosła, o 0,7% m/m po spadku o 3,7% r/r w marcu. W ujęciu r/r produkcja wciąż jest na minusie (-2,2%), jednak spadek jest nieco mniejszy niż przed miesiącem (-3,1% r/r). W porównaniu z marcem nieznacznie odbiła produkcja dóbr inwestycyjnych, przy spadku produkcji dóbr konsumpcyjnych. Produkcja dóbr inwestycyjnych znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym, co można wiązać z uzależnieniem od chińskiego rynku zbytu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2

HUN:

Reklama

Inflacja CPI na Węgrzech w maju wzrosła do 10,7% r/r z 9,5% r/r w kwietniu i była o 0,5pp wyższa od oczekiwań. Najsilniej w ujęciu r/r rosły ceny żywności (+18,6%) oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych (+11,4%). W ciągu miesiąca żywność na Węgrzech podrożała o 3,5%. Warto przy tym zauważyć, że tempo wzrostu cen żywności na Węgrzech od początku roku jest sporo szybsze niż w Polsce i w Czechach i to pomimo wprowadzonego przez tamtejsze władze zamrożenia cen 6 podstawowych produktów żywnościowych (jak na razie zamrożone ceny mają obowiązywać do końca czerwca). Ceny energii w maju wzrosły tylko o 1,6% r/r (ceny elektryczności, gazu i ciepła nie zmieniają się na Węgrzech od lat). Inflacja bazowa wzrosła do 12,2% r/r z 10,3% r/r przed miesiącem, potwierdzając, że szok kosztowy w gospodarce rozlewa się na inne kategorie koszyka inflacyjnego i uzasadniając kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 3

EUR:

Produkt Krajowy Brutto strefy euro wzrósł w 1q22 o 0,6% k/k po wzroście o 0,2% k/k w 4q21, a ostateczne dane były lepsze niż wstępny szacunek na poziomie 0,3% k/k. W ujęciu k/k głównym motorem wzrostu były zapasy i eksport netto, a konsumpcja i inwestycje miały ujemny wkład do wzrostu PKB. Dlatego, pomimo znacznie lepszego wyniku headline, wymowa danych jest bardziej negatywna niż w USA, gdzie odnotowano spadek PKB o 0,4% k/k. Polska, z kwartalną dynamiką PKB na poziomie 2,5%, zajmuje szóstą pozycję w UE. W ujęciu r/r PKB strefy euro zwiększył się o 5,4% wobec 4,7% w 4q21 oraz wstępnego szacunku na poziomie 5,1%. Jednocześnie z danymi o PKB Eurostat opublikował szacunki zatrudnienia, które w strefie euro wzrosło o 0,6% k/k oraz o 2,9% r/r. W danych o zatrudnieniu zaskakuje wynik Polski, gdzie odnotowano kwartalny spadek o 0,6%, najgłębszy w całej Wspólnocie. W naszej ocenie może to wynikać z niedoskonałości mechanizmu odsezonowania - tak słaby wynik nie ma poparcia w innych danych z gospodarki, a dane surowe wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia do 2,1% r/r z 1,6% r/r w 4q21.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Produkcja przemysłowa w Niemczech; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 4

ŚWIAT:

W raporcie na temat globalnych cen IHS Markit zauważa, że w ostatnim czasie zaburzenia w łańcuchach dostaw miały mniejszy negatywny wpływ na koszty produkcji, jednak wzrosła presja ze strony cen energii, zwłaszcza w Europie i USA. Ceny energii oddziałują też silnie na koszty w sektorze usługowym, podbijając komponent cenowy PMI do poziomów nie notowanych w historii badania (od 2005). W maju, po raz pierwszy od dwóch lat, ceny w globalnym sektorze usługowym rosły szybciej niż w przetwórstwie. W ujęciu sektorowym najwyższą presję kosztową odczuwają producenci żywności oraz firmy turystyczne. W maju obserwowano wyraźne złagodzenie presji kosztowej w sektorze górniczym i metalurgicznym oraz mineralnym, co może oznaczać rychłe złagodzenie presji kosztowej w przetwórstwie.

POL:

Do projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców wprowadzono poprawkę przedłużającą tarczę antyinflacyjną do 31 października. Wiceminister P.Patkowski poinformował, że jest to czysto mechaniczne przedłużenie obniżki akcyzy, VAT, podatku od sprzedaży detalicznej, które realizuje wcześniejsze zapowiedzi premiera M.Morawieckiego i prezesa J.Kaczyńskiego.

POL:

Reklama

Od 15 marca 2022 pracodawcy poinformowali MRiPS o zatrudnieniu 209 tys. obywateli Ukrainy na podstawie uproszonych procedur. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwach mazowieckim (46,9 tys.), wielkopolskim (20,4 tys.) i dolnośląskim (22,2 tys.).

POL:

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej S.Szwed poinformował, że rządowa propozycja skali waloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku to 9,7%. W 2022 emerytury i renty zwaloryzowano o 7%. Według Ministra koszt zaproponowanej waloryzacji wyniósłby 28 mld PLN.

EU:

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie rewizji na bardziej ambitne norm emisji CO2 i wprowadzenia zerowej emisji dla samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035. Jako pośredni cel do roku 2030 przyjęto obniżenie emisji o 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych. Przyjęte przez europosłów stanowisko jest zgodne z propozycją KE i będzie teraz punktem wyjścia do negocjacji z państwami członkowskimi. Jego przyjęcie oznaczałoby, że od 2035 nie będzie możliwe sprzedawanie samochodów spalinowych i hybrydowych, natomiast zarejestrowane wcześniej takie auta mogłyby być nadal użytkowane.

Czytaj więcej