Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe decyzja rpp

Najważniejszy punkt tygodnia w środę - RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych i naszym zdaniem zdecyduje się na ruch o 75pb. Jednym z argumentów za podwyżką będzie dwucyfrowa inflacja. Piątek przyniósł wstępny odczyt GUS, marcowa inflacja wyniosła 10,9%, a to jeszcze nie koniec (więcej poniżej). Dane z amerykańskiego pracy były na tyle nudne i dobre, że śmiało mogą służyć za argument do 50pb ruchów stóp Fed funds.

Kalendarz makroekonomiczny

Poniedziałek, 4.04.2022

Tydzień rozkręcać się będzie powoli. Dziś odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Poznamy też PPI ze strefy euro za luty (oczekiwane 27% r/r).

W USA opublikowane zostaną dane o zamówieniach w przemyśle w lutym (oczekiwany spadek o 0,5% m/m). Po wstępnych danych sprzed 2 tygodniu poznamy też finalne wyniki zamówień na dobra trwałe.

Wtorek, 5.04.2022

Uwagę skupiać będą indeksy koniunktury w usługach - w Europie PMI, w USA PMI i ISM. Najciekawszy będzie ten ostatni indeks (z PMI znamy flashe). Konsensus oczekuje wzrostu z 56,5 pkt. do 58 pkt.

Środa, 6.04.2022

Reklama

Nie ukrywajmy, wszyscy czekamy tylko na ten dzień. W środę RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Naszym zdaniem zdecyduje się na podwyżkę o 75pb (konsensus oczekuje nieco mniejszej podwyżki - o 50pb). O powodach pisaliśmy w komentarzu do prognoz na kwiecień. Piątkowa inflacja (10,9% r/r przy konsensusie 10,1% r/r) tylko utwierdziła nas w tej prognozie.

Ponadto opublikowane zostaną dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w lutym, sprzedaż detaliczna w strefie euro (również luty) i minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

Czwartek, 7.04.2022

O 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Glapińskiego po środowym posiedzeniu. Tradycyjnie szukać będziemy na niej sugestii co do kolejnych kroków banku (obstawiamy kolejne szybkie podwyżki ze stopą docelową na 5,50%).

Po zamówieniach w przemyśle spłyną dane o niemieckiej produkcji przemysłowej za luty (oczekiwany spadek o 0,1% m/m).

W USA jak co tydzień opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Ponadto kalendarz pełen jest wystąpień przedstawicieli Fed (Bullard, Evans, Bostic, Williams).

Piątek, 8.04.2022

Reklama

Opublikowane zostaną minutesz marcowego posiedzenia RPP. Choć było to już posiedzenie po wybuchu wojny, to przebiegało jeszcze w warunkach wysokiej niepewności - zdecydownie ciekawsze (i bardziej aktualne) informacje spłyną po posiedzeniu RPP oraz wystąpieniu prezesa Glapińskiego (patrz wyżej).

Zapis posiedzenia opublikuje też CNB. Tu wiedzieć będziemy dużo więcej (to minutesz zeszłego tygodnia). Najważniejsze pytanie to na jakim poziomie członkowie Zarządu szacują stopę docelową (tu jednak może się jeszcze sporo pozmieniać po majowej prognozie). Ponadto opublikowano zostanie węgierska inflacja za marzec.

 

Polska: Inflacja w marcu 10,9% (flash) 

Sam poziom inflacji zaskoczył, jednak struktura okazała się mało wybuchowa z relatywnie małym przyspieszeniem inflacji bazowej (biorąc pod uwagę skalę szoku). Raczej nie będzie to miało znaczenia dla najbliższej decyzji RPP. Obstawiamy, że czeka nas podwyżka o 75pb. W ten sposób RPP będzie starała się zapobiegać odkotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych, które już w ostatnich ankietach istotnie się podniosły. Uwaga jednak: wzmożenie polityki pieniężnej będzie przejściowe. Wciąż uważamy, że 5,5% to stopa docelowa.

https://makroekonomia.mbank.pl/184209-inflacja-w-marcu-109-flash 

Reklama

 

USA: Nudne dane z rynku pracy

Zatrudnienie poza rolnictwem w marcu wzrosło o 431 tys. etatów (blisko konsensusowego 475 tys.), nieco poniżej oczekiwań była stopa bezrobocia (3,6% vs 3,7%), w punkt trafione były prognozy wzrostu płac (0,4% m/m). W skrócie: dość nudno. Jak jednak powszechnie wiadomo, inteligentni ekonomiści się nie nudzą. Staramy się jakoś wyjść z tej pułapki i znaleźć w piątkowych danych coś ciekawego (spoiler: da się).

https://makroekonomia.mbank.pl/184264-usa-nudne-dane-z-rynku-pracy 

Czytaj więcej