Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy rząd w Polsce: nowe zasady. Kiedy zauważymy pierwsze zmiany w gospodarce?

|
selectedselectedselected
Nowy rząd w Polsce: nowe zasady. Kiedy zauważymy pierwsze zmiany w gospodarce? | FXMAG INWESTOR
Filip Naumienko/REPORTER/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Po przeliczeniu głosów z 99,97% obwodów Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,39% poparcia, Koalicja Obywatelska 30,69%, Trzecia Droga 14,40%, Nowa Lewica 8,61%, a Konfederacja 7,16%. Wyniki te są więc zbliżone do wcześniejszych szacunków exit poll i late poll, które dawały wygraną PiS, aczkolwiek niewielką szansą na zbudowanie rządu większościowego. Szanse na zbudowanie rządu ma natomiast koalicja – KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

Utworzenie rządu zapewne przeciągnie się do grudnia br., ze względu na terminy konstytucyjne i zapowiedź prezydenta A.Dudy w kwestii inicjatywy tworzenia rządu przez Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało najwięcej głosów. Zmiana na scenie politycznej oznacza też wyraźne zmiany w gospodarce, które uwidaczniać się będą z czasem. Wygrana opozycji otwiera drogę do poprawy relacji z UE, odblokowania środków z KPO i sprawniejszy napływ funduszy w ramach polityki spójności. To szansa na wzmocnienie inwestycji w gospodarce i bardziej zrównoważony jej wzrost. Napływ środków z UE to także perspektywa umocnienia złotego, choć jego zakres względem obecnych poziomów nie jest znaczny. W zakresie polityki fiskalnej w krótkim okresie nie spodziewamy się istotnych zmian. Polityka fiskalna w 2024 r. pozostanie luźna, z rozbudowanymi akcentami w zakresie polityki społecznej. W średnim okresie widzimy większe szanse na konsolidację fiskalną i większą determinację do sprowadzenia deficytu sektora finansów publicznych do poniżej 3% PKB. Oczekujemy też poprawy przejrzystości finansów publicznych, co będzie niewątpliwie pozytywnie przyjęte przez inwestorów. W zakresie polityki pieniężnej oczekujemy, iż po ścięciu stóp o łącznie 100 pkt. baz. we wrześniu i październiku RPP będzie ostrożniej dozowała obniżki stóp procentowych w kolejnych kwartałach, co jest też spójne z naszym obecnym scenariuszem.

 

Reklama

 

PL: NBP opublikował wczoraj miary inflacji bazowej we wrześniu. W ujęciu rok do roku obniżyły się wszystkie 4 obliczane wskaźniki. W szczególności najpopularniejsza miara inflacji bazowej, tj. indeks CPI po wyłączeniu cen żywności, nośników energii i paliw, obniżyła się do 8,4% r/r z 10,0% r/r w sierpniu. Jest to najwolniejszy wzrost cen bazowych od kwietnia 2022 r. Odnotujmy ponadto, że ten wskaźnik inflacji bazowej, ale w ujęciu m/m wyniósł -0,1% m/m wobec +0,3% m/m w sierpniu. Co prawda dane te były zaburzone wprowadzeniem od września niektórych darmowych leków dla dzieci i seniorów, aczkolwiek spadły też ceny m.in. usług łączności i transportu. Cześć tych zmian ustąpi już w październiku i zapewne ponownie odnotujemy wzrost m/m inflacji bazowej. Inflacja bazowa r/r znajduje się w trendzie spadkowym, który jednak będzie stopniowo wyhamowywał.

 

Rynki na dziś

W naszej ocenie po początkowym entuzjazmie rynku w reakcji na możliwość utworzenia rządu przez partie opozycyjne przestrzeń do umocnienia złotego wyraźnie zmalała. Co więcej, najbliższe tygodnie prawdopodobnie nie wystarczą na utworzenie nowego rządu. W rezultacie złoty może rozpocząć niewielką korektę. Z kolei obligacje skarbowe kontynuować powinny trend wypłaszczania krzywej.

 

Zobacz także: Wybory 2023 – wyniki NA ŻYWO! Rozkład głosów w Sejmie i Senacie

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama