Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wybory parlamentarne wyniki

PL: Dziś Narodowy Bank Polski opublikuje miary inflacji bazowej za wrzesień. Według naszych szacunków wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii spadł do 8,5% r/r z 10,0% r/r w sierpniu. Dane te wpisują się w obraz stopniowo ustępującej presji cenowej, choć we wrześniu wskaźniki były częściowo zaburzone przez czynniki regulacyjne. Dane te nie powinny zmienić oceny perspektyw polityki pieniężnej.

 

Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 1Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Według wyników sondażu late poll najwięcej głosów w wyborach do Sejmu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 36,6%. Kolejne miejsca zajęły Koalicja Obywatelska (31,0% poparcia), Trzecia Droga (13,5%), Lewica (8,6%) i Konfederacja (6,4%). Niekwestionowanym zwycięzcą wyborów jest jednak społeczeństwo polskie, wykazując się wyjątkową mobilizacją i rekordowo wysoką frekwencją 72,9%. Biorąc pod uwagę arytmetykę sejmową pomimo wygranej w wyborach zbudowanie większościowego rządu przez PiS nie jest przesądzone. Obecnie bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się powołanie rządu przez opozycję (w oparciu o late poll opozycja dysponowałaby 238 mandatami). Ostateczny układ uzależniony będzie od finalnych wyników i układu głosów w nowym parlamencie, które mogą różnić się od wyników sondażu late poll. Proces ukonstytuowania się nowego rządu będzie jednak długotrwały. Mało prawdopodobne wydaje się powołanie rządu w pierwszym przewidzianym przez Konstytucję terminie, dlatego też ukonstytuowanie się nowego rządu nastąpi zapewne nie wcześniej niż na początku grudnia. Z punktu widzenia gospodarki ewentualna realizacja scenariusza rządu powołanego przez opozycję oznaczać będzie ocieplenie relacji z UE i wysokie szanse na napływ środków z EU Recovery Fund na rzecz Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności. Środki z UE powinny wesprzeć rolę inwestycji. W zakresie polityki fiskalnej w krótkim terminie nie spodziewamy się istotnej zmiany akcentów i utrzymania prospołecznych priorytetów. Bardziej rozbudowany komentarz dotyczący ewentualnych zmian w polityce gospodarczej możliwy będzie po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów, które pokażą układ sił w nowym parlamencie.

PL: Inflacja CPI we wrześniu wyniosła 8,2% r/r i była zgodna z szybkim szacunkiem. W skali miesiąca ceny spadły o 0,4% m/m i był to piąty miesiąc z rzędu, kiedy ceny konsumenta m/m nie rosły. W głównej mierze jednak to efekt zmian regulacyjnych (darmowe leki dla seniorów i dzieci oraz obniżka cen energii elektrycznej) oraz zniżki cen paliw. Oba te czynniki obniżyły inflację CPI we wrześniu o ok. 0,4 pkt. proc. Dezinflacja ma jednak szeroki zakres, a złagodzenie napięć inflacyjnych widoczne jest w niemal wszystkich głównych elementach koszyka inflacyjnego. Co istotne spadły także ceny usług (-0,2% m/m), a ich roczna dynamika wyhamowała do 9,7% r/r, poziomu najniższego od marca 2022 r. W naszej ocenie inflacja CPI za październik spadnie poniżej 7% r/r. Przestrzeń do zniżki inflacji w kolejnych miesiącach będzie jednak niewielka. Opublikowane dane mogą być dla zwolenników luźnej polityki pieniężnej pretekstem do kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce na listopadowym posiedzeniu RPP.

PL: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w sierpniu 202 mln EUR, co było wynikiem znacznie gorszym od konsensusu i naszego szacunku. Warto dodać, że silnie zrewidowane zostały dane za lipiec, kiedy saldo C/A zamknęło się deficytem 62 mln EUR, podczas gdy pierwotnie szacowano nadwyżkę 566 mln EUR. Wartość eksportu, licząc w euro, spadła o 2,2% r/r, a importu 12,3% r/r. W kierunku pogorszenia salda działał też większy deficyt na rachunku obrotów bieżących.

 

Zobacz także: Cena benzyny w Polsce wystrzeliła do góry! Węgiel coraz droższy...

 

Reklama

 

 

Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 2Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 2

 

Rynki na dziś

Złoty entuzjastycznie zareagował na wyniki badania late poll z niedzielnych wyborów parlamentarnych. Kurs EUR/PLN otworzył się luką i umacnia się o około 5 groszy w stosunku do piątkowego zamknięcia na poziomie 4,53. Początek tygodnia zapowiada się dość burzliwie, a rytm w świetle ubogiego kalendarium danych makroekonomicznych nadawać będą spływające cząstkowe wyniki wyborów.

Reklama

 

Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 3Wybory w Polsce. Jaki będzie ostateczny układ nowego rządu? - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z wybory parlamentarne wyniki