Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Napaść Rosji na Ukrainę – stan po 111 dniach wojny

|
selectedselectedselected
Napaść Rosji na Ukrainę – stan po 111 dniach wojny
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Siły rosyjskie kontynuują natarcie na pozycje obrońców w pozostałych pod kontrolą ukraińską miejscowościach w obwodzie ługańskim (w zakładach Azow w Siewierodoniecku oraz w m. Toszkiwka, Zołote i Wrubiwka na południe od Lisiczańska) oraz na północ od Słowiańska (Krasnopillia po zachodniej stronie autostrady M03 z Charkowa do Donbasu). Ukraińcy odparli ataki na północny i południowy wschód od Bachmutu (w miejscowości Berestowe na drodze Bachmut-Lisiczańsk oraz Nowołuhanśke) oraz na styku obwodów donieckiego, zaporoskiego i dniepropietrowskiego (Szewczenko na kierunku Nowopawliwki).

 

Rosyjskie artyleria i lotnictwo atakują pozycje i zaplecze ukraińskie na całej linii styczności, poza rejonami walk głównie w rejonie Charkowa, Mikołajowa (w rejonie tym spotykają się z kontrakcją ukraińską) i na południe od Krzywego Rogu. Ostrzeliwane są także przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego. Ataki rakietowe miały miejsce w obwodach chmielnickim, lwowskim (w rejonie Złoczowa) i tarnopolskim. Obrońcy poinformowali o zestrzeleniu części rakiet. Dowództwo Sił Powietrznych armii ukraińskiej zwraca uwagę na brak systemu obrony przeciwrakietowej mogącego skutecznie powstrzymać rosyjskie ataki

 

Reklama

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie przedstawiła zbiorczą informację o pomocy wojskowej dla Ukrainy. W ramach 11 pakietów wsparcia o łącznej wartości 4,6 mld dolarów przekazano armii ukraińskiej 108 haubic ciągnionych 155 mm oraz 220 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, 26,5 tys. przenośnych systemów przeciwpancernych (w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin), 1,4 tys. przenośnych zestawów przeciwlotniczych Stinger oraz 75 tys. kompletów kamizelek kuloodpornych i hełmów.

 

Wymienione zostały również „setki” samochodów opancerzonych oraz – bez podania liczb – wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych (MLRS), śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, bezzałogowe morskie jednostki patrolowe, a także radary artyleryjskie i obserwacji przestrzeni powietrznej. „Washington Post”, z powołaniem na źródła w Pentagonie, poinformował, że żołnierze ukraińscy ukończyli szkolenie z obsługi MLRS M142 (HIMARS). Cztery przekazane dotychczas wyrzutnie mają trafić do rejonów działań w następnym tygodniu, a w ramach kolejnego pakietu pomocy planowane jest dostarczenie kolejnych ośmiu.

 

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że Ukraina do tej pory otrzymała od zachodnich partnerów około 10% pomocy wojskowej potrzebnej do przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Dodała, że armia ukraińska zużywa dziennie do 6 tysięcy pocisków artyleryjskich. W tym samym czasie armia rosyjska wystrzeliwuje ich ok. 60 tys.. Podkreśliła, że Ukraina wykorzystuje cały swój potencjał aby przeciwstawić się Rosji, która zachowuje lepsze zdolności przemysłu zbrojeniowego i przewagę liczebną. Ostrzegła, że bez względu na to jakie wysiłki podejmie Kijów, to bez pomocy partnerów zachodnich nie będzie w stanie wygrać wojny. Według Malar rosyjski wywiad prowadzi operację na rzecz blokady dostaw broni na Ukrainę, zakłócenia realizacji umów i uniemożliwienia tranzytu broni przez inne kraje.

Reklama

 

Informacje o niedoborach w wyposażeniu żołnierzy, o których wcześniej informował resort obrony wywołał reakcję prezydenta Zełeńskiego. Zwrócił się on do Głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi Ukrainy gen. Walerego Załużnego o przeprowadzenie kontroli stanu rezerw. Uczulił go, aby uważnie przyglądał się doniesieniom w mediach i sieciach społecznościowych, gdzie żołnierze skarżą się na brak wystarczającej ilości środków ochrony osobistej. Według prezydenta raporty, które otrzymuje od ukraińskich wojskowych znacznie się różnią od informacji dostępnych w przestrzeni publicznej.... czytaj więcej

 

 

Czytaj więcej

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Państwową osobą prawną stał się w roku 2012 na mocy ustawy z lipca 2011 r. Zgodnie z ustawą głównym zadaniem Ośrodka jest opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski, przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych. Obecnie obszar naszych zainteresowań obejmuje Rosję, Kaukaz i Azję Środkową, Europę Środkową i Wschodnią, Bałkany, Niemcy, kraje nadbałtyckie (Skandynawię oraz Litwę, Łotwę i Estonię), Chiny, Turcję i Izrael. W Ośrodku pracuje na stałe kilkudziesięciu analityków. Podstawowa działalność Ośrodka jest w całości finansowana ze środków publicznych.


Reklama
Reklama