Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszany obraz gospodarki w grudniowych danych. Perspektyw na 2024 rok ulegną zmianie?

|
selectedselectedselected
Mieszany obraz gospodarki w grudniowych danych. Perspektyw na 2024 rok ulegną zmianie? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja sprzedana przemysłu spadła w grudniu o 3,9% r/r wobec zniżki o 0,7% r/r w listopadzie, co było wynikiem lepszym od konsensusu rynkowego oraz naszych szacunków. Wyraźnie lepszy od oczekiwań był też wynik produkcji budowlano-montażowej, która w grudniu wzrosła aż o 14,0% r/r.

 

 

Poniżej oczekiwań ukształtowała się natomiast sprzedaż detaliczna, która w grudniu spadła o 2,3% r/r. Dane te okazały się gorsze od oczekiwań, niemniej dane o sytuacji dochodowej gospodarstw domowych oraz nastrojach konsumentów sugeruję poprawę konsumpcji, która w tym roku będzie głównym motorem gospodarki. Uwzględniając wyniki całego czwartego kwartału minionego roku poprawiły się roczne dynamiki zarówno sprzedaży detalicznej (+0,1% r/r wobec -2,3% r/r w 3Q 2023), produkcji budowlano-montażowej (+9,2% r/r wobec +5,4% r/r w 3Q), jak i przemysłu (-0,8% r/r wobec -2,5% r/r kwartał wcześniej). Dane te nie zmieniają naszych szacunków dynamiki PKB w ostaniem kwartale minionego na poziomie ok. 2,6% r/r.

 

Reklama

Obniżenie się rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu było spodziewane ze względu na niekorzystny efekt kalendarzowy i mniejszą liczbę dni roboczych. Jego wpływ był jednak nieco mniejszy niż historyczne wskazania. Eliminując wpływ czynników sezonowych produkcja wzrosła aż o 2,9% m/m. To najsilniejsza miesięczna zwyżka produkcji przemysłowej od niemal dwóch lat, tj. stycznia 2022 r., co wskazuje na wyraźną odbudowę aktywności w przemyśle. Częściowo mógł być to efekt warunków pogodowych i zwiększonej produkcji w dziale wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Przemysł pokazał siłę w ostatnim miesiącu minionego roku, jednak utrzymanie tej tendencji w kolejnych miesiącach może być trudne ze względu na niekorzystne otoczenie zewnętrzne. Znajduje to odzwierciedlenie w silnych spadkach produkcji w działach charakteryzujących się wysokim udziałem eksportu w sprzedaży ogółem. Według danych GUS najbardziej obniżyła się w grudniu produkcja urządzeń elektrycznych (-23,8% r/r), chemikaliów i wyrobów chemicznych (-15,3% r/r), czy też wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (-13,7%). Wydaje się więc, iż słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych, szczególnie w Niemczech, będzie osłabiała tempo odradzania się przemysłu w kolejnych miesiącach.

 

Pozytywnie zaskoczyły też wyniki produkcji budowlano-montażowej, która w grudniu wzrosła o 14,0% r/r wobec wzrostu o 3,9% r/r w listopadzie. Tak silne przyspieszenie nastąpiło pomimo niekorzystnego efektu kalendarzowego. Eliminując wpływ czynników sezonowych produkcja w grudniu wzrosła aż o 8,5% m/m, wskazując na mocną końcówkę roku w branży budowlanej. To w dużej mierze efekt wciąż silnego wpływu inwestycji infrastrukturalnych i rozliczania inwestycji współfinansowanych ze środków poprzedniej perspektywy finansowej. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście produkcji przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej aż o 19,2% r/r. Niemniej, widoczne jest także przyspieszenie produkcji w obszarze wznoszenia budynków (+13,4% r/r) i grudzień był drugim z rzędu miesiącem dwucyfrowej rocznej dynamiki produkcji w tym obszarze. Wskazywać to może na odrodzenie inwestycji mieszkaniowych, czemu sprzyjać może spadek stóp procentowych. 

 

Nieco rozczarowały natomiast wyniki sprzedaży detalicznej, która w grudniu spadła realnie o 2,3% r/r i był to drugi z rzędu miesiąc ujemnej rocznej dynamiki tej kategorii. Eliminując wpływ czynników sezonowych sprzedaż detaliczna spadła aż o 2,9% m/m, co jest drugim w tym roku najsilniejszym miesięcznym spadkiem sprzedaży. W ujęciu nominalnym sprzedaż detaliczna w grudniu 2023 r. była wyższa o zaledwie 0,5% r/r. Co ciekawe pogorszyły się wyniki sprzedaży dóbr trwałych (pogłębienie spadku sprzedaży mebli, AGD i RTV oraz wyhamowanie wzrostu sprzedaży aut. Dane te kontrastują z pozytywnymi danymi o nastrojach konsumenckich, które w ostatnich miesiącach poprawiały się, powracając do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Dane za grudzień okazały się gorsze od oczekiwań, niemniej dane o sytuacji dochodowej gospodarstw domowych oraz nastrojach konsumentów sugeruję pozytywne trendy w konsumpcji, która w tym roku będzie głównym motorem gospodarki.

 

Reklama

Opublikowane dziś dane dopełnią obrazu polskiej gospodarki w ostatnich trzech miesiącach minionego roku i pozwolą ocenić jej kondycję w 4Q 2023 r.  Uwzględniając wyniki całego czwartego kwartału minionego roku poprawiły się roczne dynamiki zarówno sprzedaży detalicznej (+0,1% r/r wobec -2,3% r/r w 3Q 2023), produkcji budowlano-montażowej (+9,2% r/r wobec +5,4% r/r w 3Q), jak i przemysłu (-0,8% r/r wobec -2,5% r/r kwartał wcześniej). Wyniki te nie zmieniają naszych szacunków dynamiki PKB w ostaniem kwartale minionego na poziomie ok. 2,6% r/r. Biorąc pod uwagę dane odsezonowane szacujemy, że dynamika PKB kw/kw była bliska zera. Od strony wartości dodanej szacujemy pozytywny wkład przemysłu i budownictwa, natomiast handel miał w naszej ocenie ujemny wkład do dynamiki kw/kw. Opublikowane dane nie zmieniają istotnie oceny perspektyw polskiej gospodarki, które pozostają umiarkowanie optymistyczne. Pomimo negatywnej niespodzianki w grudniu, perspektywy konsumpcji są pozytywne. Utrzymująca się solidna dynamika płac, wypłata transferów społecznych, a także obniżająca się inflacja, będą wspierały wydatki konsumenckie. Szczególnie, że stopa bezrobocia pozostawać będzie niska. Obawy o utratę pracy utrzymywać się będą na niskim poziomie, co wspierać będzie nastroje konsumenckie i ich skłonność do wydatków. W warunkach niższych stóp procentowych, dobrej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych, a także polityki rządu, oczekiwać można dalszej odbudowy inwestycji mieszkaniowych. Choć wygaśnięcie projektów infrastrukturalnych przełoży się na wyhamowanie wzrostów produkcji budowlano-montażowej. Natomiast słaba kondycja gospodarki eurolandu ograniczać będzie możliwości wzrostu produkcji przemysłowej i wkład eksportu do PKB. W naszej ocenie wzrost gospodarczy przyspieszy w 2024 r. do 2,9% z szacowanych, a ryzyka dla tej prognozy skierowane w górę. Dane te nie zmieniają naszej oceny perspektyw polityki pieniężnej. Członkowie RPP wyraźnie komunikują chęć stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

 

Zobacz także: Grudniowy przegląd makro: końcówka roku nadal bez przełomu [produkcja przemysłowa, wynagrodzenia, sprzedaż detaliczna]

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama