Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: ważny tydzień dla krajowej gospodarki

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: ważny tydzień dla krajowej gospodarki | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na czwartek publikacja danych o wrześniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że dynamika produkcji zmniejszyła się do 9,7% r/r wobec 10,9% w sierpniu. W kierunku spowolnienia produkcji oddziaływał efekt wysokiej bazy sprzed roku. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (8,8%), a tym samym jej materializacja będzie lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie piątkowa publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Oczekujemy, że tempo sprzedaży obniżyło się do 19,9% r/r we wrześniu wobec 21,5% w sierpniu. W kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży oddziaływało pogorszenie koniunktury w handlu detalicznym, słabe nastroje konsumenckie (por. wykres) oraz dalszy wzrost inflacji, który ograniczał realną siłą nabywczą konsumentów. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się poniżej konsensusu (21,5%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

 

MAKROmapa: tydzień newsów z krajowej gospodarki - 1MAKROmapa: tydzień newsów z krajowej gospodarki - 1

Reklama

 

We wtorek poznamy ważne dane z Chin. Oczekujemy, że PKB zwiększył się o 3,1% kw/kw w III kw. wobec spadku o 2,6% w II kw. (3,2% r/r wobec 0,4% w II kw.). Wsparciem dla wzrostu w III kw. było stopniowe luzowanie wprowadzonych w II kw. obostrzeń, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Wrześniowe dane wskażą w sumie na dalsze przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej w Chinach Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 5,2% r/r we wrześniu z 4,2% w sierpniu, tempo wzrostu inwestycji w aglomeracjach miejskich przyspieszyło do 6,2% r/r z 5,8% w sierpniu, a dynamika sprzedaży detalicznej spowolniła do 3,0% r/r z 5,4% w sierpniu. Nasze prognozy dotyczące wspomnianych wyżej wskaźników makroekonomicznych w Chinach są zbliżone do oczekiwań rynkowych, a tym samym ich materializacja będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

MAKROmapa: tydzień newsów z krajowej gospodarki - 2MAKROmapa: tydzień newsów z krajowej gospodarki - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z realnej sfery gospodarki USA i wyniki badań koniunktury. Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 0,2% m/m we wrześniu z -0,2% m/m w sierpniu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury w przetwórstwie. Zza oceanu napłyną również dane z rynku nieruchomości. Oczekujemy, że liczba rozpoczętych budów zmniejszyła się do 1450 tys. we wrześniu wobec 1575 tys. w sierpniu, liczba nowych pozwoleń na budowę obniżyła się do 1525 tys. we wrześniu wobec 1542 tys. w sierpniu, a sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła do 4,61 mln wobec 4,80 mln w sierpniu. W przypadku materializacji naszych prognoz, dane wskażą na pogłębiający się spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości i wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji takiej tendencji w kolejnych miesiącach. Uważamy, że sumaryczny wpływ danych z amerykańskiej gospodarki na rynki finansowe będzie ograniczony.

Reklama

 

W czwartek opublikowane zostaną wrześniowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce. Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,4% w sierpniu z uwagi na efekty niskiej bazy sprzed roku. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia, wspierana przez silną presję płacową, nie zmieniła się znacząco w porównaniu do sierpnia (12,7% r/r wobec 12,7% w sierpniu). Wrześniowe dane będą kolejnym potwierdzeniem dobrej sytuacji na rynku pracy. Uważamy, że wysoka inflacja i niska stopa bezrobocia oraz utrzymujące się trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników będą sprzyjały presji na wzrost wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama