Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nominalna dynamika wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się we wrześniu do 14,5% r/r wobec 12,7% w sierpniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (13,0%) oraz naszej prognozy (12,5%).

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się we wrześniu o 2,3% r/r wobec spadku o 3,0% w sierpniu. Zgodnie z komunikatem GUS wzrost przeciętnego wynagrodzenia we wrześniu względem sierpnia spowodowany był wypłatami m.in. premii kwartalnych, jubileuszowych, a także podwyżkami wynagrodzeń i wypłatami premii z powodu inflacji. Oznacza to, że jednym z głównych czynników oddziałujących w kierunku wzrostu dynamiki płac pozostaje rosnąca inflacja, zmniejszająca siłę nabywczą wynagrodzeń i wzmagająca presję płacową (por. MAKROpuls z 20.10.2022). Dynamika zatrudnienia zmniejszyła się we wrześniu do 2,3% r/r wobec 2,4% w sierpniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (2,4%) i naszej prognozy (2,5%). Zatrudnienie zmniejszyło się o 8,8 tys. w ujęciu miesięcznym. Zgodnie z komunikatem GUS spadek przeciętnego zatrudnienia we wrześniu 2022 r. był, podobnie jak w sierpniu, wynikiem m.in. zwolnień w zakładach, a także zakończenia umów terminowych i nie przedłużania ich. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego obniżenia rocznego tempa wzrostu zatrudnienia z uwagi na zmniejszenie popytu na pracę powiązane z oczekiwanym przez nas spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Spowolnienie wzrostu zatrudnienia oraz wolniejszy spadek realnych płac w sektorze przedsiębiorstw złożyły się na zwiększenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do -0,1% r/r we wrześniu wobec -0,7% w sierpniu. W konsekwencji, realny fundusz płac w III kw. wzrósł o 0,6% r/r wobec 2,1% w II kw. Dane o funduszu płac stanowią wsparcie dla naszej prognozy silnego spowolnienia wzrostu konsumpcji w III kw. do 1,1% r/r wobec 6,4% w II kw.).

 

Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce zmniejszyła się we wrześniu do 9,8% r/r wobec wzrostu o 10,9% w sierpniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (8,8%) i nieznacznie powyżej naszej prognozy (9,7%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się we wrześniu o 0,3% m/m wobec wzrostu o 0,7% w sierpniu. W strukturze produkcji na szczególną uwagę zasługuje przyspieszenie jej wzrostu w branżach eksportowych, czemu w naszej ocenie sprzyja redukcja zaległości produkcyjnych przy jednoczesnym osłabieniu barier podażowych związanych z brakiem surowców i komponentów (por. MAKROpuls z 20.10.2022). W branżach powiązanych z budownictwem odnotowano nieznaczne zwiększenie dynamiki produkcji, podczas gdy w pozostałych kategoriach dynamika produkcji obniżyła się. Produkcja budowlanomontażowa zwiększyła się o 0,3% r/r we wrześniu wobec 6,1% w sierpniu, co było wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (6,5%) i naszej prognozy (8,0%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się we wrześniu o 5,9% m/m. W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje dalszy spadek dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kategoriach „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (efekt ograniczonej aktywności inwestycyjnej sektora publicznego) oraz „roboty budowlane specjalistyczne” (skutek wyhamowania nowych inwestycji przedsiębiorstw i mieszkaniowych). Z relatywnie wysokim tempem wzrostu produkcji budowlano-montażowej mamy natomiast do czynienia w kategorii „budowa budynków”, co jest naszym zdaniem efektem kończenia rozpoczętych w poprzednich kwartałach inwestycji prywatnych, szczególnie mieszkaniowych. Warto jednak zauważyć, że efekt ten będzie wygasał w najbliższych miesiącach, przyczyniając się do pogłębienia spadku aktywności w budownictwie (por. MAKROpuls z 21.10.2022). Wrześniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z danymi o sprzedaży detalicznej i zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw (patrz poniżej) stanowią wsparcie dla naszej prognozy wzrostu PKB w III kw. (3,9% r/r wobec 5,5% w II kw.).

MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się! - 1MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się! - 1

Reklama

 

Dynamika nominalnej sprzedaży detalicznej w Polsce zwiększyła się do 21,9% r/r we wrześniu wobec 21,5% w sierpniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (21,5%) oraz naszej prognozy (19,9%). Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się we wrześniu o 4,1% r/r wobec wzrostu o 4,2% w sierpniu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się we wrześniu o 0,9% m/m. Mimo utrzymującego się relatywnie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych w danych można dostrzec coraz więcej sygnałów świadczących o spowolnieniu popytu konsumpcyjnego (por. MAKROpuls z 21.10.2022). Na pogorszenie perspektyw popytu konsumpcyjnego wskazują również opublikowane w tym tygodniu wyniki badań koniunktury. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyznaczył w październiku nowe historyczne minimum, podczas gdy wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) pozostaje na najniższym poziomie od maja 2020 r., czyli od czasu pierwszego lockdownu. Dane o sprzedaży detalicznej za okres lipiecwrzesień stanowią nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy konsumpcji w III kw. (1,1% r/r wobec 6,4% w II kw.). Nie zmienia to jednak naszej oceny, zgodnie z którą kolejne kwartały przyniosą wyraźne wyhamowanie konsumpcji i w całym horyzoncie naszej prognozy, tj. do końca 2023 r., jej roczna dynamika nie przekroczy 0,5% r/r.

MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się! - 2MAKROmapa: krajowe dane zdominowały ubiegły tydzień. Działo się! - 2

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA. Miesięczna dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się we wrześniu do 0,4% m/m wobec -0,1% w sierpniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (0,1%). Wzrost dynamiki produkcji przemysłowej wynikał z wyższej dynamiki produkcji w górnictwie oraz dostarczaniu mediów. Jednocześnie wykorzystanie mocy wytwórczych zwiększyło się we wrześniu do 80,3% wobec 80,1% w sierpniu. Na dalszy spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości wskazały z kolei dane o pozwoleniach na budowę (1564 tys. we wrześniu wobec 1542 tys. w sierpniu), rozpoczętych budowach (1439 tys. wobec 1566 tys.), a także sprzedaży domów na rynku wtórnym (4,71 mln wobec 4,78 mln). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Regionalne indeksy NY Empire State (-9,1 pkt. w październiku wobec -1,5 pkt. we wrześniu) oraz Philadelphia Fed (-8,7 pkt. wobec -9,9 pkt.) dostarczyły mieszanych sygnałów z amerykańskiego przetwórstwa. Ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą amerykański PKB zwiększy się w 2022 r. o 1,7% wobec wzrostu o 5,7% w 2021 r., a w 2023 r. wzrośnie o 0,5%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama