Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sprzedaż detaliczna październik 2022 w polsce

W piątek GUS publikował kolejną serię wrześniowych danych z krajowej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wypadła nieźle, choć nieco poniżej naszych oczekiwań. W ub. miesiącu odnotowany został wzrost o 4,1% r/r wobec 4,2% r/r w sierpniu, naszej prognozy 4,5% r/r i konsensusu PAP 4,4% r/r. Po wyrównaniu sezonowym sprzedaż rosła całkiem solidnie, bo o 0,9% m/m.

Struktura danych wskazuje na dalsze mocne wyniki w obszarze dóbr pierwszej potrzeby (popyt stymulowany przez imigrantów), drugi miesiąc niezłej sprzedaży w motoryzacji (odłożony popyt realizowany przy odblokowaniu podaży) i wciąż słabiutką sprzedaż w obszarze paliw (wysokie ceny skutecznie redukują popyt). Konsumpcja w 3Q’22 zatem wyglądała jeszcze całkiem nieźle, ale perspektywy na kolejne miesiące są raczej mało optymistyczne, przy fatalnych nastrojach konsumenckich oraz ujemnej dynamice realnych wynagrodzeń.

Notowania giełdowe (Polska): Konsumpcja nieźle, słabo budownictwo - 1Notowania giełdowe (Polska): Konsumpcja nieźle, słabo budownictwo - 1

 

Wyraźnie poniżej oczekiwań wypadły natomiast dane z sektora budowlanego

W ujęciu r/r odnotowany został kosmetyczny wzrost o 0,3%. Z kolei po wyrównaniu sezonowym produkcja budowlana spadła o 5,9% m/m, co jednoznacznie wskazuje na utrzymujące się negatywne trendy. Po mocnym początku br., począwszy od 2Q’22, wolumen sprzedaży zbliża się szybko do poziomów obserwowanych w 4Q’19. Sektor pozostaje pod presją słabnącego budownictwa mieszkaniowego, rachitycznych inwestycji infrastrukturalnych oraz wysokich kosztów (materiałów, pracowniczych, energii). Po zejściu niemal całego zestawu danych za wrzesień nadal uważamy, że dynamika PKB w 3Q’22 wyniosła ok. 3,5% r/r.

Reklama

Notowania giełdowe (Polska): Konsumpcja nieźle, słabo budownictwo - 2Notowania giełdowe (Polska): Konsumpcja nieźle, słabo budownictwo - 2

 

Październikowe badanie koniunktury GUS nie przyniosło większych niespodzianek

W piątek GUS przedstawił najnowsze badanie koniunktury. W tym miesiącu wskaźniki ulegały dalszemu stopniowemu pogorszeniu, przy dominującym słabnięciu składowych prognostycznych dla wszystkich badanych sektorów i nieco lepiej wyglądających składowych dot. bieżącej koniunktury. Taki obraz jest spójny z oczekiwanym przez nas dalszym hamowaniem gospodarki w ostatnich miesiącach br.

Czytaj więcej